AC LED Sürücüsü çalışmıyor.

C++:
int clockPin = 2;
int latchPin = 3;
int dataPin = 4;
byte leds = 0;

void setup()
{
pinMode(latchPin, OUTPUT);
pinMode(dataPin, OUTPUT);
pinMode(clockPin, OUTPUT);
}
void loop()
{

//-----------------------
bitSet(leds,0);//ILK 2 LED YANDI
bitSet(leds,1);//ILK 2 LED YANDI
updateShiftRegister();

delay(215);

bitClear(leds,0);
bitClear(leds,1);
updateShiftRegister();

bitSet(leds,2);//ILK 2 LED YANDI
bitSet(leds,3);//ILK 2 LED YANDI
updateShiftRegister();

delay(215);

bitClear(leds,2);
bitClear(leds,3);
updateShiftRegister();

bitSet(leds,4);//ILK 2 LED YANDI
bitSet(leds,5);//ILK 2 LED YANDI
updateShiftRegister();

delay(215);

bitClear(leds,4);
bitClear(leds,5);
updateShiftRegister();

bitSet(leds,6);
bitSet(leds,7);
updateShiftRegister();

delay(215);

bitClear(leds,6);
bitClear(leds,7);
updateShiftRegister();

bitSet(leds,8);
//bitSet(leds,9);
updateShiftRegister();

delay(215);

bitClear(leds,8);
//bitClear(leds,9);
updateShiftRegister();

}

void updateShiftRegister()
{
digitalWrite(latchPin, LOW);
delayMicroseconds(2);
shiftOut(dataPin, clockPin,MSBFIRST,leds);
digitalWrite(latchPin, HIGH);
}

Bir array yapıp bu animasyonu 0b00000 kullanarak oluşturacaktım o array basamaklarını bir for döngüsü ile yürütecektim ama çok kafa karıştırıcı olur müdahale etmek zor olur diye tek tek yazdım böyle çok rahat anlaşılır ve müdahale edilebilir oldu.
Bu programdan yola çıkarak audi kayar far, kara şimşek, ortada birleşip dışa doğru kayan far yapılabilir kafa karıştıran bir yer varsa anlatırım 595 entegresinnide çok severim.

eğer ledler algılama yönünüzün tersine doğru kayıyorsa shiftOut satırındaki MSB'i LSB yapın tam tersi yöne kayacaktır.

74HC595'in pinout'una bakınca bazı kaynaklarda Q7' yazar bazı kaynaklarda Q7! yazar.
Mesela 16 bit çıkışa ihtiyacımız var 2 tane 595 yani 2. 595e kaydırmak için kullanılıyor normalde veya 9. bit.
Yani 1 led için iki rane 74HC595 mi kullanacağız?
Daha çok çıkışı olan yok mu?

Zaten 595 tavsiyesini ben ATTiny kullanılması durumu için verdim. Eğer 9 tane GPIO olan bir MCU kullanıyorsan 595 e gerek yok, doğrudan GPIO lar sürebilir LED leri.

Zaten 595 tavsiyesini ben ATTiny kullanılması durumu için verdim. Eğer 9 tane GPIO olan bir MCU kullanıyorsan 595 e gerek yok, doğrudan GPIO lar sürebilir LED leri.
ben attiny tavsiyesini herşey olup bittikten sonra verecektim.
attiny13, 85 vs. bu iş için çok uygun.

Yani 1 led için iki rane 74HC595 mi kullanacağız?
Daha çok çıkışı olan yok mu?
eğer ledleri grup grup sürersen abi sorun yok.

3 lü 3lü sürersen 2. 595'e gerek yok

veya 2 2 2 3 şeklinde sürersen.
attiny'de kullansan 1 IO boşta kalacak hepsini ayrı ayrı kontrol etmek isterim dersen 8 tanesi 595 1 tanesi dahili IO olacak şekilde sürebilirsin.

Ama diyelim ben var olan bir 8 bit sayıda 3. bite yazılı olan veriyi 2. bite kaydırmak istiyorum bunu nasıl yapacağım bu kısmı aklım almıyor.
Yine bir kaydırma operatörü ile yapabilir miyim bunu?

Bunlar shift operatörleri. değişkeni olduğu gibi sağa veya sola kaydırır. MSB sola kaydırılırsa ve LSB sağa kaydırılırsa kaybolur.

Eğer assembly kullanırsan, bir de ROTATE yapma olanağı var. Bu durumda MSB sola kaydırılırsa kaybolmayıp LSB den tekrar değişkene giriş yapabiliyor. Aynı şekilde LSB sağa kaydırılırsa kaybolmayıp MSB'den giriş yapabiliyor.

top.png
bt.png

Benim bu pcb tam gökhan abinin ihtiyacını karşılıyor 2 izole giriş,
arka tarafında 1 tane 595 var.

Dünyayı geziyor şu anda seyahatini tamamladığında elime gelecek umarım ://
azerbaycan , ingiltere , almanyayı gezdi

İyice beynimi yaktınız.
İstediğim olay şu:
1-2-3 yanacak, 4 yandığında 1 sönecek, 5 yandığında 2 sönecek. Sona kadar böyle gidip geri dönüşte de ters işlem olacak. 9-8-7 yanacak, 6 yandığında 9 sönecek, 5 yandığında 8 sönecek.
Devrede attiny kullanacağım. Diğerleri masraflı olur. Artık tek başına yeter mi, yanına 595 mi koyacağım, 4017 mi koyacağım bilmiyorum. Zaten yeteri kadar zaman da ayıramıyorum.

İyice beynimi yaktınız.
İstediğim olay şu:
1-2-3 yanacak, 4 yandığında 1 sönecek, 5 yandığında 2 sönecek. Sona kadar böyle gidip geri dönüşte de ters işlem olacak. 9-8-7 yanacak, 6 yandığında 9 sönecek, 5 yandığında 8 sönecek.
Devrede attiny kullanacağım. Diğerleri masraflı olur. Artık tek başına yeter mi, yanına 595 mi koyacağım, 4017 mi koyacağım bilmiyorum. Zaten yeteri kadar zaman da ayıramıyorum.
attiny13+74hc595 güzel olur
attiny13 30 lira civarlarında,595 zamanında stoklu aldım fiyatını artık takip etmiyorum ona da 5 lira diyelim.
35 liraya kontrol kısmımız hazır 1W gücündeki ledi 595 yakamaz yaksa bile dayanamaz 595 transistör sürmeli tavsiyem BD139.

9 tane BD139 15 lira desek.

50 liraya sıralı led kontrolcümüz hazır.
plaket ve diğer kapasite regülatör vs. hesaba katmıyorum
işin acele değilse ben sana resmini attığım PCB'den verebilirim abi.
üstü çok kalabalık gözüksede opsiyon çok fazla olduğu için o kalabalık var.

Bunlar shift operatörleri. değişkeni olduğu gibi sağa veya sola kaydırır. MSB sola kaydırılırsa ve LSB sağa kaydırılırsa kaybolur.

Eğer assembly kullanırsan, bir de ROTATE yapma olanağı var. Bu durumda MSB sola kaydırılırsa kaybolmayıp LSB den tekrar değişkene giriş yapabiliyor. Aynı şekilde LSB sağa kaydırılırsa kaybolmayıp MSB'den giriş yapabiliyor.
Bunun üstüne biraz çalışmam lazım pekiştirmek için.

attiny13+74hc595 güzel olur
attiny13 30 lira civarlarında,595 zamanında stoklu aldım fiyatını artık takip etmiyorum ona da 5 lira diyelim.
35 liraya kontrol kısmımız hazır 1W gücündeki ledi 595 yakamaz yaksa bile dayanamaz 595 transistör sürmeli tavsiyem BD139.

9 tane BD139 15 lira desek.

50 liraya sıralı led kontrolcümüz hazır.
plaket ve diğer kapasite regülatör vs. hesaba katmıyorum
işin acele değilse ben sana resmini attığım PCB'den verebilirim abi.
üstü çok kalabalık gözüksede opsiyon çok fazla olduğu için o kalabalık var.
Onlar kolay. Benim kod kısmına yoğunlaşmam lazım. Yarın izinliyim. Olmazsa yarın bakayım.

Onlar kolay. Benim kod kısmına yoğunlaşmam lazım. Yarın izinliyim. Olmazsa yarın bakayım.
benim yazdığımı revize et abi.
benim yazdığım ileri yönde kara şimşek yapıyor.

tersten yazınca geri yönde de yapacak.
biraz kafa karıştırcı açıkladım ama son 4-5 mesajımı okuyunca ileri geri yapmanın pratik yolunu anlaytacaksın zaten abi.

@taydin abi öyle öğretti bitirmiş programı hap gibi sunmamayı.
o yüzden geri kısmını yazmadım.

benim yazdığımı revize et abi.
benim yazdığım ileri yönde kara şimşek yapıyor.

tersten yazınca geri yönde de yapacak.
biraz kafa karıştırcı açıkladım ama son 4-5 mesajımı okuyunca ileri geri yapmanın pratik yolunu anlaytacaksın zaten abi.

@taydin abi öyle öğretti bitirmiş programı hap gibi sunmamayı.
o yüzden geri kısmını yazmadım.
O öğrenci tarifesi. Bana geçerli değil. Zaten Timur abi öğretirken "Gökhan hariç" demiştir. :katil2:

Şaka bir yana, ben bir şekilde hallederim de zaman sıkıntım var. Bazen bir kaç tane makine ile aynı anda uğraşmak zorunda kalıyorum. Kafam allak bullak oluyor.

9 LED varsa, 1 ATTiny, 2 tane de 595 gerekli. Bu yapi 16 taneye kadar LED sürer. 1 W LED leri sürmek için darlington transistör veya MOSFET kullanmak daha uygun olur. Ucuz darlington bulmak zor olabilir ama aşağıdaki MOSFET iş görür

1676200019342.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,584
Üyeler
2,697
Son üye
emirhan123

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back