ACS712 Çıkışındaki Kazanç Devresine Neden Offset Verilir?

ACS712'nin kendi içinde zaten 2.5Vluk bir offseti var. Pozitif ve negatif ölçülürken buna bakılıyor.

Fakat kendi datasheetinde sayfa 12'de kazanç arttırmak için önerilen devrede opamp girişine 2.5V'luk bir offset daha verilmiş. Bunun amacı nedir?

Ekler

• 20230128_144658.jpg
    20230128_144658.jpg
    775.8 KB · Görüntüleme: 62
Çarpım işlemi yapmadan önce 2.5V'i çıkarıyor ki 2.5 ile birlikte çarpmasın. Yani 2.6V gelirse ve biz bunu örneğin 10 ile çarparsak 26V olur. Ama bizim istediğimiz 0.1V * 10 = 1V

Orada opamp'in amacı, ACS712 nin koyduğu 2.5 V offseti ortadan kaldırmak. Yani opamp çıkışındaki voltaj, 0 V etrafında şekillenecek.

Yani bu durumda çıkışta ben 0v 2.5v arasında negatif, 2.5v 5v arasında pozitif akım yönünü mü görmüş olacağım? Ya da negatif ölçümü kayıp mı edeceğim?

ACS nin datasheet'ine bakarsan, çipin kendisi 1.5 V - 3.5 V arasında çıkış veriyor. Opamp bu 2.5 V offseti gideriyor, bir de 3.3 lük kazanç sağlıyor. Ona göre hesaplayabilirsin çıkışta ne alacağını.

Ofset iceren bir sinyali dogrudan yukseltirsen ofseti de yukseltirsin.

Once ofseti cikartip ardindan kazanc vermen, son olarak da tekrar ofset vermen gerekir.

Tek opampla tum bu isleri yapmis oluyorsun.

ACS cikisina Vacs dersek opampli devre Vo= 10.75 - Vacs*3.3 islemini yapiyor.

Bu kondansatör değerlerini neye göre belirliyorlar? Çıkışta mesela 1000pF koymuşlar. Yani 1nF. Neye göre belirleniyor kondansatör değeri ?

Giris sinyalinin frekansina dolayisi ile ornekleme frekansina bagli.

Amplifikatorun yuksek frekans kazancini dusurmek amaclaniyor.

Benzeri bir devre icin;

Akim sinyalinin frekansi belli. Bunun ustundeki frekansa sahip sinyaller gurultudur. Bosu bosuna ADC yanlis sayisal degerler uretmesin diye olcum alaninin disinda olabilecek sinyalleri bastirman gerekir. Aksi takdirde "alliasing" etkisi olusur.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back