Akim transformatoru tasarimi

Isler gariplesmeye baslayinca olaylari mercek altina aldim.

MCU ile anahtarlamali guc kati iki ayri kat halinde ve birbirlerine 15cm uzunlukta kablolarla bagli.
GND kablosunun bir basina scop GND sini diger basina da scop canli ucunu baglayinca zaten 1volta ulasan gurultu goruyorum.

En a zindan asiri akimi algilayan transistoru MCU tarafina tasiyacagim. Akim trafosu Guc katinda kalacak.

Gurultu 1Ghz lik sonumlu sinyaller iceriyor. Bu durumda akim transformatorunun sekonder gerilimini iletirken de bu 1Ghz den kurtulmam gerekecek. Tamam transistorum bu sinyale tepki veremeyecek kadar hizli degil fakat bir seyler oluyor ve sistem korumaya geciyor.

Olaylarin ustune ustune gidersem buradan on numara bir yazi cikacak gibi gorunuyor.

Yalniz eger akim korumada boyle bir sorun yasadiysam TC sinyallerini okurken de benzerlerini yasayabilirim. Gerci orda olaylarin bittigi bolgede olcum yapiyoruz ama...

Son düzenleme:
Snubberleri söküp atarsan olacağı budur :katil2:.

En azından sekonder uclarına bir kondansötr direnç ve primer sekonder arasına da koyarsan baya etkili olur..

Akım trafosunu için , demiştim 0.5 / 1 sarım yeter diye , akım trafosunun sarım uclarına da bir kondansatör bağlarsan ferritin doyumunu engeller hem de pikleri süzer , daha sonra doğrultup direkt mcu girişine vereblirisn. Piklerden korkuyorsan transistör bacaklarına konulan minik bir yüzükten geçirdikten sonra bir direnç ile mcu pinine verebilirsin

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,969
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back