Anakart Arıza Tespit Kartı

volta

Kıdemli Üye
Merhaba. PC için anakart arıza tespit cihazı almayı düşünüyorum. Piyasada 200-300 TL olan da var 1500 TL olanda var. Benim aklıma takılan bunlar gerçekten işe yarıyor mu? Bu kartlar konusunda tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Aşağıya netten bulduğum birkaç kartın linkini bırakıyorum.

TEST-01PL-V4 PCI DIAGNOSTIC CARD

Notebook Anakart Arıza Test Kartı

Notebook Laptop Anakart Dijital Arıza Tespit Kartı

PCIE motherboard test card

pr_01_89.jpg

Benim tahminim çok kısıtlı bir fayda sağlar bu. Diyelim anakarttaki MOSFET'lerden birisi bozuldu. Ne yapacak bu kart? Multimetreyi çıkarıp ölçüm yapmaya mı başlayacak :D

Bilgisayar fiyatları uçmuş durumda.
her üretici kendi bordunu diğerlerine göre bambaşka tasarlıyor.
Bunu bilgisayara takmak kumardan farklı değil, benim görüşüm.

Faydalı kartlardir
Her anakartta (laptop) kesin sonuç vermez.
Arızanın tespiti hakkında çabukluk sağlar.
Bilgisayar açılırken aşama aşama devreye giren katları kontrol eder.
Açılmayan, devreye girmeyen katlarda, takılıp kalır.
Vereceği hata kodu ile arızanın yeri belli olur.
Bios, Ram, ekran, i/o vs.vs...
Masaüstü ile dizüstü kartları farklıdır.
Birbirlerinin yerine kullanılmaz.
Kart Satın alınacaksa, satıcıdan hata kodlarının açıklamasını gösteren listeyi de isteyin.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Eskiden bende vardı. Bir pc nin içinde unutup müşteriye teslim ettim. Geri alma şansımda olmadı. Ben pek bir faydası görmedim. Bu nedenle tekrar satın almadım.

Elinde yedek olarak ekran kartı, ram, disk, sata kablo ve buzzer gibi malzemeler bulundursan daha faydalı olur. Buzzer zaten iki kısa bip, bir uzun bip vs ötme şekline göre hatayı bildiriyor.

Elinde yedek olarak ekran kartı, ram, disk, sata kablo ve buzzer gibi malzemeler bulundursan daha faydalı olur. Buzzer zaten iki kısa bip, bir uzun bip vs ötme şekline göre hatayı bildiriyor.
Yedeklerle yedeklerin sağlamlığını kontrol edebilirsiniz.
Anakart tamirinde o işler öyle olmuyor.

Her usta arıza tespitinde, kendi pratikliğini geliştirir.
Kimi usta arıza tespitinde ihtiyaç hissetmese de, ben kart kullanıyorum ve kullanırım.

@Endorfin35+
Çalıştığım bilgisayarcılardan bir tanesi unutmamak için, karta 1 mt civarı kırmızı kurdele takmıştı.
Herkes kendisine yöntem geliştiriyor.

Son düzenleme:
Yedeklerle yedeklerin sağlamlığını kontrol edebilirsiniz.
Anakart tamirinde o işler öyle olmuyor.

Her usta arıza tespitinde, kendi pratikliğini geliştirir.
Kimi usta arıza tespitinde ihtiyaç hissetmese de, ben kart kullanıyorum ve kullanırım.

@Endorfin35+
Çalıştığım bilgisayarcılardan bir tanesi unutmamak için, karta 1 mt civarı kırımızı kurdele takmıştı.
Herkes kendisine yöntem geliştiriyor.
Ben arıza tesbitini yanlış anlayarak genellemişim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,865
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back