Donanım Seçimi?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
Merhaba, eksi masaüstü bilgisayarımı güçlendirmek için bazı donanımlar satın almak istiyorum. Bütçeme göre bazı seçimler yaptım.
Ancak çok uzun zamandır donanım konusunu takip etmediğim için yeni gelişmelerden uzak kaldım ve yaptığım.
Seçimlerin doğruluğu konusunda sizlerden destek almak isterim. Ayrıca oyun oynama gibi bir amacım olmadığını da belirteyim.
Yüksek işlemci ve RAM hedefliyorum.

CPU: AMD Ryzen 5 5500.

Öncelikle uygun fiyatı nedeni ile bu işlemciyi seçtim. İşlemcinin grafik birimi yok. Bir üst serisi olan 5600 modelinde bellek daha yüksek ama bin TL fiyat artıyor.
Oyunda oynamadığım yeterli olacağını düşünüyorum. Şu anda kullandığım i7 2600Kdan çok daha iyi duruyor.

Anakart: Gigabyte B450M S2H.

AMD çipsetlerde a serisi ve b serisi olduğunu öğrendim. B serisi daha çok tavisye edildiği için b serisinden yana tercihte bulundum.
B550 modeli daha güncel anacak fiyat/performans olarak B350 çipseti uygun buldum. Anakartın M.2 desteği de bir tercih sebebim oldu.

RAM: Goodram 2x16 GB.

Yine fiyat yüzünden bu ürünü beğendim. Daha önce duymadığım bir marka olmakla beraber Avrupa menşeli olması biraz gücen verdi.
Teknik özelliklerine baktığımda 3000MHz de çalıştığını görüyorum.
Anladığım kadarı ile bu RAM'lar Dual channel ve Dual rank (2x2r) olarak çalışacaklar.

SSD: Goodram M.2 1TB.

RAM konusunda goodram markası kullanmayı düşününce SSD de neden olmasın dedim.
Hem okuma yazma hızları iyi hem de fiyat/kapasite oranı iyi görünüyor.

Kafamdaki soru işaretleri ise şöyle;

1. İşlemcinin teknik özelliklerinde "2x2r DDR4-3200" yazıyor. Buradan 3200MHz RAM çalıştırılabileceğini anlıyorum.
Ancak anakartın özelliklerinde "Support for DDR4 3600(O.C.)/3466(O.C.)/2933/2667/2400/2133 MHz Memory modules" ifadesine yer verilmiş.
Ayrıca şunlar yazıyor;

"2 X DDR4 DIMM sockets supporting up to 64 GB (32 GB Single DIMM capacity) of System Memory.
Çift kanal bellek mimarisi.
ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8 hafıza modüllerini destekler.
ECC olmayan DIMM 1Rx8/2Rx8/1RX16 hafıza modüllerini destekler.
Extreme Memory profile (XMP) bellek modülleri desteği"

Ek olarak anakart üreticisinin test ettiği RAM listesinde marka olarak goodram yer almıyor.

Sorum şu; tercih ettiğim 2x16 GB goodram in bu anakart ile çalışmasında bir sakınca görüyor musunuz?
Çalışır ise saat hızı kaç olur? RAM'lar 3000MHz ama anakart özelliklerinde bu hız listelenmemiş...

2. Anakart özelliklerinde M.2 yuvası için "supports only M.2 SATA ssds when using an AMD athlon™-series/ 7th gen. A-series or athlon™ X4 APU." ifadesi yer alıyor.
Bunu tam anlayamadım. Benim seçtiğim işlemci Ryzen 5 serisi olduğu için M.2 SSD kullanamaz mıyım? Ve/veya M.2 SSD'ye sistem kuramaz mıyım?
Ayrıca yine goodram markası anakart üretici tarafından test edilmemiş ürünler arasında yer alıyor.

3. İşlemcide grafik birimi olmadığı için bir ekran kartına ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Yani anakart üzerindeki ekran çıkışlarından görüntü alamayacağımı düşünüyorum.
Elimde halihazırda HD5450 ekran kartım var.

Eski bir model ama oyun oynamadığım için işimi görür diye düşünüyorum. İşlemci ver anakart özelliklerinde PCI-Express için 3.0 yazılmış.
Bendeki H5450 hangi standartları destekliyor bilmiyorum. Bu ekran kartını bu anakarta takıp çalıştırabilir miyim?

Bütçem sınırlı bu nedenle yanlış ürün almaktan çekiniyorum. Parçaların uyumu ve seçimlerimin doğruluğu konusunda bana çok yardımcı olacaktır. Her türlü görüş ve önerinize açığım.

Abi bu liste aşşağı yukarı 7bin tutuyor.
bence bu yarımızın adını bile duymadığı goodram yerine.

m2'yi wd-green ailesinden seçebiliriz.
hafıza olarak biraz aşşağı inmiş oluruz ama aklımıza şaibe kalmaz.

ram olarakda corsair lpx olanlara bakabiliriz onlarda aşşağı yukarı aynı fiyatta bütçeyi çok az değiştirerek daha bilindik markalara yönelebiliriz.

WD green bir seçenek olabilir.

Kingston

wd blue

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back