Anfi ye uygun değerde hoparlör seçmek

6 Ω dan daha düşük empedanslı yükleri süremeyen bir amfiye 4 Ω hoparlör ve 2 Ω taş direnç bağlayabilirsin, amfi de gayet rahat çalışır. Ama amfı örneğin 100 W lık ise, sadece 66 W hoparlöre gider. Geri kalan 33 W taş direnç üzerinde ısı olarak ziyan edilir.
Merhaba hojam ben Turkmenistandan Yaziyorum 1 konuda sizden yardim istiyorum bende 4 ohmluk 1000 wat 2 Çikiş kanali olan Amfi war ben bu amfiye 4 ohmluk 1000 max 1000 wat olan hoparlorden 2 tanesini amfinin bir çikiş kanalina baglarsam amfime nasil zarari yada faydasi olur ben biliyorum her kanalina paralel 2 hoparlorumude baglasam olur ama ben sordugum gıbı yaparsam ne olur
cevap werirseniz sewinirim sagolun

Valla ben soruyu anlamadım. Amfinin çıkışına hangi empedansta hoparlör bağlanabileceği cihazın arkasında net bir şekilde belirtilmiştir. Onun altındaki empedansta hoparlör bağlarsan olmaz.

Amfinin her bir kanali 4 Ohm ve 1000w imis.
Elindeki 2 adet 4 Ohm 1000w hoparlorleri paralel baglarsan 2 Ohm 2000w hoparlorun olur.

Bunu ampfinin 1 kanalina baglarsan amfi 2 ohm surmede zorlanir ve bozulabilir.

Merhaba hojam ben Turkmenistandan Yaziyorum 1 konuda sizden yardim istiyorum bende 4 ohmluk 1000 wat 2 Çikiş kanali olan Amfi war ben bu amfiye 4 ohmluk 1000 max 1000 wat olan hoparlorden 2 tanesini amfinin bir çikiş kanalina baglarsam amfime nasil zarari yada faydasi olur ben biliyorum her kanalina paralel 2 hoparlorumude baglasam olur ama ben sordugum gıbı yaparsam ne olur

2 Hoparlörü tek girişe mi takmaya çalışacaksın, ben böyle anladım.
Eğer bahsettiğin gibiyse tam olarak amfinin yapısını bilmiyorum ama hoparlörlerden verimli bir ses alamaya bilirsin, yapmak isteğin şey paralel bağlama gibi bişey olacak. 2 Tane giriş varsa ayrı ayrı takman daha sağlıklı olur. Bazı amfilerde bildiğim kadarıyla tek girişten iki yada daha üstü sayıda hoparlör takılabiliyor. Bu durum amfinin yapısına bağlı tam bişey diyemem.

Elinde 4 tane hoparlor var ve sen her cikisa 2 hoparlor baglayip 4 hoparlor mu kullanmak istiyorsun? Elinde iki tane hoparlor olsa "ikisini tek kanala baglayacagim, mono kullanacagim" diye ugrasmazsin tahminim.

Amfi cikisi minimum 4 ohm ise baglayabilecegin yukte bu direncten az olmamali. 4 Ohm'luk 2 hoparloru paralel baglarsan 2 Ohm olur, amfiyi yakarsin ya da sigortasi atar. Seri baglarsan 8 Ohm olur, 1.000 Watt degilde iste 700 Watt falan guc alirsin. Ama iki hoparlor daha fazla bass verebilir gibime geliyor. Seri baglarsan amfiye zarari olmaz.

Son düzenleme:
Amfi cikisi minimum 4 ohm ise baglayabilecegin yukte bu direncten az olmamali. 4 Ohm'luk 2 hoparloru paralel baglarsan 2 Ohm olur, amfiyi yakarsin ya da sigortasi atar.

Bağlamasına bağlarsın, ama sesi ona göre kısık tutman lazım. Olayı şöyle düşünmek lazım. Hamalın sırtında sepeti var, kendine uygun boyutta seçmiş, tam dolu olunca bile taşıyabiliyor. Hiçbir zaman kafaya takması gerekmiyor ne kadar doldurabilirim diye. Aynı hamala iki kat daha büyük sepet de verebilrisin. Sepetin içinde fazla mal yoksa gene taşır. Ama işte her zaman dikkat etmesi lazım ne kadar yüklediğine.

Bağlamasına bağlarsın, ama sesi ona göre kısık tutman lazım. Olayı şöyle düşünmek lazım. Hamalın sırtında sepeti var, kendine uygun boyutta seçmiş, tam dolu olunca bile taşıyabiliyor. Hiçbir zaman kafaya takması gerekmiyor ne kadar doldurabilirim diye. Aynı hamala iki kat daha büyük sepet de verebilrisin. Sepetin içinde fazla mal yoksa gene taşır. Ama işte her zaman dikkat etmesi lazım ne kadar yüklediğine.
Hocam bende baglarsan ya yakarsin ya da sigortasi atar diyorum zaten. :D

O zaman şöyle bir çözüm uygun olur :D

1679938831765.png

23075 eklentisine bak

23075 eklentisine bak
Hocam size bir sorum olucak müsadenizle
Benim evimde logitech z5500 var. Ben bu kolonlara centere normal hoparlörü çıkartıp tweeter bağladım eş değer özelliklerde ohm watt uyuyor kondansatör le şuanlık sorun yok hocam fakat bu işlemi diğer hoparlör e de yapsam bu şekil seri bağlıyom iki tweeter 8 ohm oluyo diğer kolonlarada yapsam amfi yanarmı

Toplam empedans 8 Ω olduğu sürece sorun olmaz. Aslında 4 Ω da yapabilirsin ama o zaman sesi fazla açmaman lazım.

Ohm ve Watt ayni degerde ise yanmaz tabii de amfide ya da kolonda hoparlor tipine gore filtre varsa duzgun ses alamazsin. Normal hoparlor yerine tweeter bagladim demissin. Normal dedigin bass ise ve oraya tweeter bagliyorsan ses nerede ise hic cikmaz.

Ohm ve Watt ayni degerde ise yanmaz tabii de amfide ya da kolonda hoparlor tipine gore filtre varsa duzgun ses alamazsin. Normal hoparlor yerine tweeter bagladim demissin. Normal dedigin bass ise ve oraya tweeter bagliyorsan ses nerede ise hic cikmaz.
hocam kolonlara giden çıkış bass değil

Yani egerler ayni oldugu surece amfi ya da hoparlorde sorun olmaz ama ses kalitesine yorum yapmak icin duymak lazim.

Merhaba bende Technics amfiye 4 adet 6 ohm hoparlör bağladım öyle kullanıyorum. Amfi çıkışı A ve B diye 2 grup 4 çıkış. A yada B kullanırsan 4-16 ohm kullanabilirsin diyor fakat A ve B birlikte kullanırsan her bir hoparlör en az 8 ohm olmalı yazıyor. Buna nasıl çözüm bulabilirim?

Ekler

• IMG_20230924_153435.jpg
    IMG_20230924_153435.jpg
    126.6 KB · Görüntüleme: 51

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back