Araba üstü bisiklet bağlama aparatı tavsiye

taydin

Timur Aydın
Staff member
Arabanın üstüne en az iki tane bisiklet bağlayabilecek aparat arıyorum. İnternette baktım yüzlerce marka yüzlerce çeşit var. Bisikletler elektrikli, yani ağırca, o yüzden sağlam birşey olması lazım. Bir tavsiye olan var mı?

Arabanın üstüne en az iki tane bisiklet bağlayabilecek aparat arıyorum. İnternette baktım yüzlerce marka yüzlerce çeşit var. Bisikletler elektrikli, yani ağırca, o yüzden sağlam birşey olması lazım. Bir tavsiye olan var mı?
dechatlondan almıştık memnunduk ama arabayı sattık modelini hatırlamıyorum güzel tutuyordu sallanmıyordu

arabanın üstüne değil arkasına takılıyordu bagajın oraya

Su konuya goz atmalisiniz. Bİsiklet Forum'a da uye olun. :D Ozellikle 3. mesajdaki kaza sirasindaki hasar konusu cok onemli.

dechatlondan almıştık memnunduk ama arabayı sattık modelini hatırlamıyorum güzel tutuyordu sallanmıyordu

arabanın üstüne değil arkasına takılıyordu bagajın oraya

Bagajı engellemesin istiyorum o yüzden tavana bağlanan daha uygun. Ama önce tavan raylarını takmam gerekiyor herhalde. Komple herşeyi yaptıracak bir yer bulmam lazım.

Bagajı engellemesin istiyorum o yüzden tavana bağlanan daha uygun. Ama önce tavan raylarını takmam gerekiyor herhalde. Komple herşeyi yaptıracak bir yer bulmam lazım.
tavana ben güvenemezdim.
Yeri geliyor 100le gidiyoruz yeri geliyor alçak bir yerden ağaç dallarına yakın yerlerden geçiyoruz.
sürekli aklın bisiklette olacak düşsün önemli değil ama otoyolda süratin arttığı yerde bisikleti tavandan düşürmek arkadan gelen araç için pek kazadan kurtulma şansı bırakmıyor.
Arkasına bağladığında rüzgar, yükseklik gibi etkenleri elemiş oluyoruz.

Şöyle birşey varmış.

Evet bunun taşıma kapasitesi iyi, ama bunu sanki arka bagaj kapağını delip monte etmek gerekiyor. O zaman da artık o parça kalıcı hale gelir :) Biraz bunu araştırayım bakalım.

SARIS BONES 2 aldım. Toplam taşıma kapasitesi, her birisi 15 kg dan iki bisiklet. Benim elektrikli bisiklet 23 kg gibi, aküsünü sökersem 18 kg gibi. İdare eder diye düşünüyorum.

1702628101375.png

• Beğen
Reactions: nt
Bende şunlardan var. Tavan çıtanız ve barınız varsa tavsiye ederim.
Gerçekten çok iyi tutuyor bisikletleri. Ayrıca 3 tanesini bir arabaya takabiliyorum.

- Thule ProRide 591 https://www.amazon.de/gp/product/B003DTL838
- Elite Ronda Sport https://www.amazon.de/gp/product/B00G8QHG5W

Aşağıdaki gibi bağlanıyor bisiklete:
1702654638729.png

Thulenin tavan çıtası olmayan araçlar için araca özel takılıp sökülebilen bar ve adaptör kitleri de var. Onlardan kullanıyorum.

bar: https://www.amazon.de/gp/product/B005VNFH86
adaptör: https://www.amazon.de/gp/product/B004B9TY12

Benim bisikletim 26 kilo. Tavana kaldırması bir miktar zahmetli olabiliyor. Ama onun dışında çok sağlam tutabiliyor.
Tabi yukarıda bisiklet varken unutup kapalı otopark gibi alçak yerlere girmemek lazım. Avrasya Tüneli vb yerler sorun değil.

Not: Bisikletin kadrosonun alt borusu çok kalın ya da farklı biçimdeyse uyumluluk açısından bisiklet taşıyıcıyı dikkatli seçmek lazım. Benimki elektrikli ve o bökgede pil var. O yüzden biraz kalın olduğundan Elite marka olanla daha rahat ediyorum. Normal bisikletlerde hepsi olur.

Bisikletler ağır olunca çatı aparatına güvenemedim ... Aslında çeki demirine takılanlar var, ama çeki demiri taktırmak da başlı başına bir seremonidir herhalde Türkiye'de, hiç o işlere girmek istemiyorum :)

Tavan çıtaları nasıl bağlanıyor arabaya? Tutacağı bir yer yok, tavanı delip vidalıyor musun?

Videonun 3:30 saniyesinde görünüyor. Her arabaya göre adaptör yapmış Thule. Benim arabada tam orada bir delik var. Oraya oturuyor ama delik olmasaydı da mekanizma yeterince sıkı tutar. Arabaya hiç zarar verecek birşey değil. İçinde alyan anahtarı ve kilit mekanizması hazır geliyor. Kilidini kitleyebiliyorsunuz çalmasınlar diye. Arabadan/arabaya sökmek/takmak 5 dakika. 4 vida sıkıyorsunuz/gevşetiyorsunuz.

Benim bisiklet 26 kilo. Oğlumun ve eşiminkiler standart dağ bisikleti. Pek ağır değiller. 3 bisikletle sorunsuz gidiyorum. Bagajı bloke etmemesi ve sağlam tutması üyük avantaj benim için. Ama bel problemi filan varsa ağır bir bisikleti oraya kaldırmak zor olabilir.

Tam anlatamamışım aslında. Thule tavan barı setini arabaya özel aparatlarla satıyor. İki şekilde kullanabiliyorsunuz:
1- Arabanızda tavan çıtalarınız ya da tavanda oluklu yuvalardan varsa, tavan barınızı buna uygun ayaklarlarla alıyorsunuz, monte ediyorsunuz.

1702659081802.png
1702659040190.png

2- Arabanızda tavan çıtalarınız ya da tavanda oluklu yuvalardan yoksa, tavan barınızı arabanıza uygun kapı içine geçen ayaklar ile alıyorsunuz.

1702661003429.png

Benimki ikinci tip.

Tavanda oluk var ama içinde sadece plastik çıta var. Oraya birşeyi sıkmak mümkün olmaz herhalde. Tavanı delip enine çıtalardan monte ettirmek lazım herhalde.

Tavanda oluk var ama içinde sadece plastik çıta var. Oraya birşeyi sıkmak mümkün olmaz herhalde. Tavanı delip enine çıtalardan monte ettirmek lazım herhalde.
Aracin modelini iyi arastirmak lazim. Citasi kendinden olan araclarin tavanlarindaki sac ( en azinda cita kisim ) daha kalin diye biliyorum. Sonra arac yamuk yumuk bir seye donusmesin. Bir de yalitimi yapamazsa usta sipir sipir yagmurda gezinti yapmak var. :D

İyi bir Honda ve Toyota tamircisi bulayım hele, ondan artık öğrenirim hem çeki demiri işini hem de çatı rayını. Bisiklet işini hallettim artık ama gene de sağlam bir çatı rayı işime yarar, birşeyleri nakletmek için. Mesela diyelim 2 m demir profiller kestirdim, atarım yukarı taşırım.

İyi bir Honda ve Toyota tamircisi bulayım hele, ondan artık öğrenirim hem çeki demiri işini hem de çatı rayını. Bisiklet işini hallettim artık ama gene de sağlam bir çatı rayı işime yarar, birşeyleri nakletmek için. Mesela diyelim 2 m demir profiller kestirdim, atarım yukarı taşırım.
Sonra haberlere cikmayin da. "Aracin ustune iyi sabitlenemeyen demir profil mizrak gibi ucup arkadaki arabaya saplandi."

Tam anlatamamışım aslında. Thule tavan barı setini arabaya özel aparatlarla satıyor. İki şekilde kullanabiliyorsunuz:
1- Arabanızda tavan çıtalarınız ya da tavanda oluklu yuvalardan varsa, tavan barınızı buna uygun ayaklarlarla alıyorsunuz, monte ediyorsunuz.

27592 eklentisine bak 27591 eklentisine bak

2- Arabanızda tavan çıtalarınız ya da tavanda oluklu yuvalardan yoksa, tavan barınızı arabanıza uygun kapı içine geçen ayaklar ile alıyorsunuz.

27593 eklentisine bak

Benimki ikinci tip.
Audi a4 de olsa benim aklıma kağıt geliyo :katil1:

Arabanin uzerinde oluk yoksa kesinlikle delerek cita takilmasini tavsiye etmiyorlar. KApilara takilandan almak en iyisiymis. Onlarda da kasaya uydurmak icin bir kac saat ugrasmak gerekiyormus. Konu icin en yararli video su gorundu bana.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,894
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back