araç içi 220 v inverter olduğu halde müzik seti güçlü bass vurunca kendini kapatıyor

eczacı_33

Üye
merhaba arkadaşlar 220 v 800 watt inverter ile müzik seti yüksek ses ve bass ta kendini kapatıyor araya aküden gelen voltaj yükseltici bağladım ama yine olmadı. 15 volt ayarlı ama 9 a kadar düşüyor bunu nasıl çözerim

merhaba arkadaşlar 220 v 800 watt inverter ile müzik seti yüksek ses ve bass ta kendini kapatıyor araya aküden gelen voltaj yükseltici bağladım ama yine olmadı. 15 volt ayarlı ama 9 a kadar düşüyor bunu nasıl çözerim
Çekilen akım alternatörü çökeltiyor.
Daha küçük güçlü sistem kullanın.

Bu şekilde çok zorlarsanız alternatörün üstünde SCR'yi bozamanız büyük ihtimal SCR'niz kısa devre olursa şarj lambası'da yanmaz şarj'da etmez bir sabah basarsınız ve kadran ışıkları dahi yanmaz.

Arabanın bütün yükü alternatör üstündeki SCR(trsitör)'ün üstünden geçiyor aslında regüle yapıyor o SCR siz gaza bastıkça voltaj artmasın sabit kalsın diye SCR voltajı hep 13-13.7 civarında tutar.

Voltaj yükselticiye gerek yok bu konumda hiçbir işe yaramaz

Eğer çin malı inverter ise, onların güç değerinin şöyle 10 da birini falan kabul etmen lazım. Yani senin 800 W diye aldığın inverter aslında 80 W. Bu 80 W gücü de sürekli verip veremeyeceği meçhul. Ama herhalde veremiyor ki arada bir korumaya geçip çıkışı kesiyor.

Eğer çin malı inverter ise, onların güç değerinin şöyle 10 da birini falan kabul etmen lazım. Yani senin 800 W diye aldığın inverter aslında 80 W. Bu 80 W gücü de sürekli verip veremeyeceği meçhul. Ama herhalde veremiyor ki arada bir korumaya geçip çıkışı kesiyor.
aynen olabilir zaten çok pahalı bişey değildi müzik setinin 120 w güç yazıyor bu değer pick değerimi acaba

galiba. modifiye sinüs değilde normal sinüs almak lazım

Sinüslük önemli değil ses sistemi için. Ama müzik sistemi bas sesler çalarken anlık olarak çok yüksek akımlar çekilir. Eğer inverter de yetersizse bu aşırı akımdan dolayı kendini korumaya alabilir.

Bir de araya boost converter koymuşsun onda da bir miktar kayıp yaşıyorsun. Bu işin çözümü doğrudan 12 V ile çalışan bir araba amfisi kullanmak ve müzik kaynağı olarak da mp3 çalıcı, cep telefonu vs kullanmak. 100 W a kadar araba amfileri mevcut. Gerçi piyasada 10 bin watlık araba amfileri de var ama neyse :katil2:

Aradaki kartı sök at. Aküden kalın kablo ile invertere bağlantı yap. Deneme için invertörü akünün yanına götür. Sonrasında tekrar dene. Dediğim gibi yaparsan 12V aşağı çok düşmez. Baktin yine kapanıyor ise inverter yetersiz ama sorun çıkmıyorsa kalın kablo ile tesisat yapman gerekir. Bu arada mutlaka uygun sigorta kaliteli kablo kullan. Yoksa araç yangını riski olur.
Birde inverter 200w galiba. O teyipte 200w vardır. Çalışsa bile invertör çok dayanmayabilir.

Çekilen akım alternatörü çökeltiyor.
Daha küçük güçlü sistem kullanın.

Bu şekilde çok zorlarsanız alternatörün üstünde SCR'yi bozamanız büyük ihtimal SCR'niz kısa devre olursa şarj lambası'da yanmaz şarj'da etmez bir sabah basarsınız ve kadran ışıkları dahi yanmaz.

Arabanın bütün yükü alternatör üstündeki SCR(trsitör)'ün üstünden geçiyor aslında regüle yapıyor o SCR siz gaza bastıkça voltaj artmasın sabit kalsın diye SCR voltajı hep 13-13.7 civarında tutar.

Voltaj yükselticiye gerek yok bu konumda hiçbir işe yaramaz
ANLADIM AMA SONUÇTA 12 V ARAÇTAN ÇEKMİYORMU GÜCÜ İNVERTER ÜSTLENİYOR DİYE BİLİYORUM

Güzelim müzik şu an aku ile inverter arasındaki kabloda çalıyor. Kablonuz çok ince ve uzun. Sizin inverter ses sisteminizi beslemek için akim çektikçe kablo üzerinde gerilim dusumu yaşanıyor. Ve tavsiyeleri gibi aradaki boost converteri çıkaralım. Dinlensin o. Hiç gerek yok.

Aradaki kartı sök at. Aküden kalın kablo ile invertere bağlantı yap. Deneme için invertörü akünün yanına götür. Sonrasında tekrar dene. Dediğim gibi yaparsan 12V aşağı çok düşmez. Baktin yine kapanıyor ise inverter yetersiz ama sorun çıkmıyorsa kalın kablo ile tesisat yapman gerekir. Bu arada mutlaka uygun sigorta kaliteli kablo kullan. Yoksa araç yangını riski olur.
Birde inverter 200w galiba. O teyipte 200w vardır. Çalışsa bile invertör çok dayanmayabilir.
BEN AKÜDEN DE DİREK ÇEKTİM DENEDİM YİNE AYNISINI YAPTI KALIN KABLO İLE BU ARADA TEYİBİN ARKASINDA 130 WATT YAZIYOR SANIRIM ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ İNVERTER GERÇEK 800 WATT DEĞİL ONU NASIL ÖLÇERİM?

Bir de araya boost converter koymuşsun onda da bir miktar kayıp yaşıyorsun. Bu işin çözümü doğrudan 12 V ile çalışan bir araba amfisi kullanmak ve müzik kaynağı olarak da mp3 çalıcı, cep telefonu vs kullanmak. 100 W a kadar araba amfileri mevcut. Gerçi piyasada 10 bin watlık araba amfileri de var ama neyse :katil2:
HOCACM BİLİYORUMDA MALESEF PAHALI :) BEN BÖYLE YAKLAŞIK 6 AYDIR KULLANIYORUM AKÜYE BİR ZARARI OLMADI TEK SIKINTIN AŞIRI BASLI ŞARKIDA PAT DİYE BASS GİDİYOR DIMZDIZLAK SES KALIYOR

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back