Arduino Uno R4

taydin

Timur Aydın
Staff member
SAMM market'ten bir tane Arduino UNO R4 aldım. Uygun zamanda artık yaparız birkaç proje :dusun2:

IMG_20230914_212257.jpg

IMG_20230914_212311.jpg

IMG_20230914_212345.jpg

Proje önerisi: Bununla çok güzel bir bus analyzer yapılır. I2C, SPI gibi protokollerin çözümlemesi ve 50 MHz ile kayıt yapabilen bir lojik analizör ...

Aklımda bir proje canlandı.
Kendi ekranı bulunan cihazları çok seviyorum.

Dahili ekranı olan bir lojik analizör projesi yapabiliriz ne dersiniz?
Grafik lcd, nextion veya dwin ekranı olan bir sistem yapabiliriz.

Dilersek de kablosuz olarak bu işlemi yapabilsin(üstündeki esp boşa gitmesin :)

Denetleyicinin bu kadar pini nereye gitmiş? Uno header pin yapısına uydurmak için diğer pinleri sanırım matrix ledlere bağlamışlar.

Bir LED matrisi oluşturmuşlar. Onun yerine bütün GPIO ları header'lar ile çıkarsalarda benim açımdan çok daha makbule geçerdi.

Bu kart asıl işlemci olarak Renesas RA4M1 (32 bit, 48MHz) kullanıyor. ESP32 S3 Mini koymalarındaki amaç WiFi bağlantısı için kullanılması.

Devre şemasına ve veri sayfasına göre ilk izlenimlerim:

1- ESP32 büyük ihtimalle ESP-01 modüllerindeki gibi bir tür WiFi köprüsü yazılımı yüklü geliyordur. Ancak USB soketinden veya 6 pinli bir soket üzerinden başka bir iş için programlamak mümkün.

2- ESP32'nin 15 GPIO pini bağlanmış, geri kalanları hiç bağlanmamış. Bunlardan 10 tanesi RA4M1 ile bağlanmış. 5 tanesi de programlama soketine bağlı (RX,TX her ikisinde de var). 2 tanesi de USB konnektörüne gidiyor ama bir jumper ile USB hattı iki işlemci arasından seçiliyor.

3- RA4M1 5v, ESP32 ise 3.3v lojik seviye kullanıyor. Buna dikkat etmek lazım.

4- Dolayısıyla iki işlemciyi birden kullnacak özel projeler yapmak mümkün ancak dikkat edilecek fazlaca kısıt var. Örneğim ESP32'nin ADCsini kullanamazsınız çünkü lojik seviye dönüştürücüsü ile RA4M1'e bağlı. Yani GPIO'ları (2 tanesi hariç) dijital giriş/çıkış için kullanmak zor. Lojik seviye dönüştürücüsüne dikkat etmek ve RA4M1 üzerindeki pini de ona göre konfigüre edip feda etmek gerekir, ama yapılabilir.

5- Aslında ESP32 S3 RA4M1'e göre daha güçlü bir işlemci, WiFi ve BT da var. Neden WiFi ağırlıklı kullanıp yedek işlemci yaptılar çok anlamadım. Amaç 5V lojik seviyesini ve kart düzenini koruyup, UNO R3 serisindeki shield gibi aksesuarlarla uyumlu kalabilmek ama aynı zamanda daha güçlü bir işlemci (böyle karşılaştırmak doğru değil ama 16MHz vs 48MHz) barındırmak ve WiFi sunabilmek olabilir.

Bu kart asıl işlemci olarak Renesas RA4M1 (32 bit, 48MHz) kullanıyor. ESP32 S3 Mini koymalarındaki amaç WiFi bağlantısı için kullanılması.

Devre şemasına ve veri sayfasına göre ilk izlenimlerim:

1- ESP32 büyük ihtimalle ESP-01 modüllerindeki gibi bir tür WiFi köprüsü yazılımı yüklü geliyordur. Ancak USB soketinden veya 6 pinli bir soket üzerinden başka bir iş için programlamak mümkün.

2- ESP32'nin 15 GPIO pini bağlanmış, geri kalanları hiç bağlanmamış. Bunlardan 10 tanesi RA4M1 ile bağlanmış. 5 tanesi de programlama soketine bağlı (RX,TX her ikisinde de var). 2 tanesi de USB konnektörüne gidiyor ama bir jumper ile USB hattı iki işlemci arasından seçiliyor.

3- RA4M1 5v, ESP32 ise 3.3v lojik seviye kullanıyor. Buna dikkat etmek lazım.

4- Dolayısıyla iki işlemciyi birden kullnacak özel projeler yapmak mümkün ancak dikkat edilecek fazlaca kısıt var. Örneğim ESP32'nin ADCsini kullanamazsınız çünkü lojik seviye dönüştürücüsü ile RA4M1'e bağlı. Yani GPIO'ları (2 tanesi hariç) dijital giriş/çıkış için kullanmak zor. Lojik seviye dönüştürücüsüne dikkat etmek ve RA4M1 üzerindeki pini de ona göre konfigüre edip feda etmek gerekir, ama yapılabilir.

5- Aslında ESP32 S3 RA4M1'e göre daha güçlü bir işlemci, WiFi ve BT da var. Neden WiFi ağırlıklı kullanıp yedek işlemci yaptılar çok anlamadım. Amaç 5V lojik seviyesini ve kart düzenini koruyup, UNO R3 serisindeki shield gibi aksesuarlarla uyumlu kalabilmek ama aynı zamanda daha güçlü bir işlemci (böyle karşılaştırmak doğru değil ama 16MHz vs 48MHz) barındırmak ve WiFi sunabilmek olabilir.
Esp32 ana işlemci olmamasının bence temel sebebi.

Kullanıcının gözünde Esp32'nin ütopik olması bence.

Hem wifi hem bt hemde kendi arasında rf iletişim kurabilen aynı zamanda piyasadaki %90 mcudan becerikli olması.

Kullanıcı buna hazır değil fikri çok daha ağır basıyor diye düşünüyorum.

Bir diğer görüşüm kartı diğer geliştirme kartlarından farklı kılmak.
Üstünde hem mcu hem çoğu kablosuz işte yılmayacak bir köprü olan esp32 var daha albenili duruyor.

Fiyatı 1000 TL kaba hesap ile 35 dolar civarı. Fiyat uygun ama öğrenci&hobici için alınabilir seviyede değil.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back