Arduinoya iki ayrı girişten voltaj verirsek yanar mı?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bir arduino nano düşünün. Buna vin pininden 9v verdim çalışıyor. Aynı anda usb ile pc ye bağlarsam nasıl davranır? Çalışmaya devam eder mi, yoksa bir şeyler kısadevre mi olur?

Başka bir açıdan soru.
Arduinoya vin 9v verdik çalışıyor.
Bilgisayardan usb bir kablo çektik, 5v ve gnd kablolarını kesip nanoya taktık. Şimdi nano da sadece +D ve -D hatları var. Bu şekilde pc ile veri alışverişi yapabilir miyiz?

1. Soru için,

Arduinolarda bir vojtaj seçici devre var. Öncelikli olarak vin yoksa usb voltajını kullanıyor.

2. Soruyu anlamadım. Vin den 9v verdin. Bu voltaj regülatör ile kart üzerinde 5v a düşüyor. Sonra bu 5volta birde usb nin 5 voltunu paralel mi bağlayacan... Usb den 5v girmezsen ft232 çalışmayabilir. Emin değilim şemaya bakmak lazım.

1. Soru için,

Arduinolarda bir vojtaj seçici devre var. Öncelikli olarak vin yoksa usb voltajını kullanıyor.

2. Soruyu anlamadım. Vin den 9v verdin. Bu voltaj regülatör ile kart üzerinde 5v a düşüyor. Sonra bu 5volta birde usb nin 5 voltunu paralel mi bağlayacan... Usb den 5v girmezsen ft232 çalışmayabilir. Emin değilim şemaya bakmak lazım.
Elimde olsa o 5v'u nanoya dahi sokmayacağım. Tek derdim nanonun usb portunu kullanarak veri alışverişi yapmak.

Şöyle anlatayım; bir cihazım var ve kontrolcü olarak nano kullanıyorum. Vin girişinden 9v ile besliyorum. Cihaz kendi halinde sorunsuz sıkıntısız çalışıyor. Ama beni kaşıntı tuttu. Dedim ki bu cihazdaki nanonun usb portundan veri alıp pc de ekrana yazdırayım bakalım ne halt ediyor içeride? Tek derdim bu yani. Yoksa yemişim usb deki 5v beslemeyi. :katil2:

Son düzenleme:
1. Soru için,

voltaj seçici uno kartında var nanoda ise 1 diyotlu bypass yapmışlar

@Gokrtl Gnd, D- ve D+ pinleri bağlı iken çalışması gerekir. Nano işlemci de 5v ile çalıştığı için ch340 USB seri çevirici Le aynı yerden besleniyor.

Projende uart SPI vb hangi portu kullanacaksan bu portlar ve gnd bağlantısı yaparak, nanoyu usbden, diğer cihazı kendi beslemesinden çalıştırabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back