ARTA kalibrasyon işlemi

Bir tane time window da var. Orada bakıyorum ve sinyalin tepe değerleri 772 mVp gibi. Ama giriş sinyali 707 mVp. Aradaki fark bu sanki:

1581718292695.png

Kalibrasyonu tekrar yaptım, aynı katsayıları buldu. Kalibrasyon sorunu değil. Ama farklı bir seviye görüyor nedense. Üstelik ASIO kullanıyoruz arada Windows'un bir şeyi de yok.

Tamam buldum problemin sebebini. FFT alırken kullanılan örnekleme hızı 44.1 kHz. Ama kalibrasyon sırasında kullanılan örnekleme hızı 48 kHz. Şimdi giriş kalibrasyonunu 44.1 kHz ile tekrarladım, kalibrasyon katsayısı ciddi şekilde değişti :)

1581719224378.png

Ve şu anda aynı ölçümü yapıyorum, -6 dBV, 1 kHz, 4 ortalama:
1581719268547.png

Time domain olarak gördüğü sinyal de tam olması gereken değer:

1581719336253.png

Mesajları düzenleyeyim dedim ama o zaman konunun mantıklı akışı bozulacak. O yüzden sadece ilk mesaja bir not düşeceğim. Bir de kalibrasyonu 44.1 kHz ile yapmaktansa, FFT'yi 48 kHz ile yapmak daha mantıklı.

Abi ben kalibrasyonu yapıyorum ama sinyal ürettirdiğim zaman ac ölçüyorum sabit voltaj çıkıyor, multimetrenin Hz kademesinde ölçtüğüm zaman değer sürekli oynuyor. Mesela 300Hz sinyal üretiyorum 450 ile 600Hz arasında sürekli hareket halinde.

İkinci bir sorum. Sinyal üretmeden spektrumu nasıl çalıştırıcağız? TL071 i ölçmek istiyorum ama illa sinyal üret diyor.

Abi ben kalibrasyonu yapıyorum ama sinyal ürettirdiğim zaman ac ölçüyorum sabit voltaj çıkıyor, multimetrenin Hz kademesinde ölçtüğüm zaman değer sürekli oynuyor. Mesela 300Hz sinyal üretiyorum 450 ile 600Hz arasında sürekli hareket halinde.

Multimetrenin frekans ölçebilmesi için sesin belli bir seviyenin üzerinde olması lazım. Çok düşük seviyeli bir sinyalin frekansını güvenilir bir şekilde ölçemeyebilir.

İkinci bir sorum. Sinyal üretmeden spektrumu nasıl çalıştırıcağız? TL071 i ölçmek istiyorum ama illa sinyal üret diyor.

Spektrumu çalıştırınca otomatik olarak sinyal jeneratörünü de çalıştırıyor. Ama sonradan sen sinyal jeneratörünü durdurabiliyorsun.

@taydin abi ART yi 0'a yakın kalibre edemez miyiz? Hani darasını almak gibi bir şey. Bizden istediği değeri bir şekilde hesaplayarak versek te sıfıra kendi gürültüsünü de koyduktan sonra sıfıra yakın gösterse. Sonra istediğimizi ölçeriz ufak tefek hatalarla.

Öyle bir özellik olabilir, dokümanlarını okumak lazım. Ben daha hiç bakmadım dokümanlar, baya bir özellik var ama.

Öyle bir özellik olabilir, dokümanlarını okumak lazım. Ben daha hiç bakmadım dokümanlar, baya bir özellik var ama.
Aslında olmalı. Mantıklı düşünecek olursak bu haliyle anca kendini ölçebilir. İşe yaramaz yani.

Aslında olmalı. Mantıklı düşünecek olursak bu haliyle anca kendini ölçebilir. İşe yaramaz yani.

Nasıl işe yaramaz yav? :D Neticede mutlak arka plan gürültüsü ölçümü yapıyor. Kartın gürültüsü dahil de olsa o çok net bir fikir veriyor. Mesela sen TL071'i bağladın ve arka plan gürültüsü -100 dBV'un altında olduğunu gösteriyor. Bu yalan değil ki.

Nasıl işe yaramaz yav? :D Neticede mutlak arka plan gürültüsü ölçümü yapıyor. Kartın gürültüsü dahil de olsa o çok net bir fikir veriyor. Mesela sen TL071'i bağladın ve arka plan gürültüsü -100 dBV'un altında olduğunu gösteriyor. Bu yalan değil ki.
Abi ben bu gün audacity ile tl071 den kayıt almaya çalıştım. Arka plan gürültüsü bayağı vardı.
Audacity nin ppm i -32db gösteriyordu. Ama tabi mic bağlı, kazanç yüksek. 35-40cm den sesimi gayet iyi alıyordu. Biraz ayar çekersek rayına oturabilir bence. Ama tabi ölçebilmem lazım. Sen bakınca az çok anlayabiliyorsun da ben henüz o seviyeye gelemedim :D Bana mutlak ölçüm lazım.

Abi ben bu gün audacity ile tl071 den kayıt almaya çalıştım. Arka plan gürültüsü bayağı vardı.
Audacity nin ppm i -32db gösteriyordu. Ama tabi mic bağlı, kazanç yüksek. 35-40cm den sesimi gayet iyi alıyordu. Biraz ayar çekersek rayına oturabilir bence. Ama tabi ölçebilmem lazım. Sen bakınca az çok anlayabiliyorsun da ben henüz o seviyeye gelemedim :D Bana mutlak ölçüm lazım.

Audacity'de de ASIO kullanılabiliyor, ama nasıl ayarlandığını bilmiyorum. ASIO olmayınca da Windows ses ayarlarını kurcalamak gerekiyor doğru ölçüm için. ARTA şu anda yaptığı ölçüm bizim işimizi görmeye yeter de artar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back