Basit punta kaynak (video)

Pil sanki cok isinir bununla, isinir ise ventil atabilir, pil kullanilmaz hale gelebilir. Jilet gibi bir celigi birlestirmekte ise sorun yok, iyi bence.

Bizdeki gümrük varken, 3. dünya savaşına falan gerek yok. Yarın karar alırlar, HERŞEY ithalat rejimine tabi diye. O yüzden böyle şeyler kendimiz yapmayı öğrenmemiz lazım. PCB yapma işinde tamamen bağımsız olabilmeliyiz mesela, ben buna göre kendime full sistem kuracağım.

Bizdeki gümrük varken, 3. dünya savaşına falan gerek yok. Yarın karar alırlar, HERŞEY ithalat rejimine tabi diye. O yüzden böyle şeyler kendimiz yapmayı öğrenmemiz lazım. PCB yapma işinde tamamen bağımsız olabilmeliyiz mesela, ben buna göre kendime full sistem kuracağım.
öyle olmuyor işte. bunu sadece belli kaynakları stoklayarak sınırlı süre için yapabilirsin. mesela kendine göre bir kuru film tezgahı kurdun. kuru film bitince ne olacak ? gene yurtdışı kaynaktan temin etmek gerekiyor. matkap uçları bitince gene mecbur aliexpress yolları tutacağız.

bir gün fr4'ünden, matkap ucuna, kuru filminden, uv lambasına kadar herşeyi yerli üretebilirsek işte o tam bağımsızlık olur ama ekonomik olarak mümkün değil. bunu başarabilen belki de 2 ülke var biri amerika diğeri çin, kısıtlı olarak da rusya. bu yüzden her an her sürprize bir postapokaliptik prepper kadar hazırlıklı olmak gerekiyor.

Hindistan modelini ornek alalim :gulus2: Ne imkansizliklarla neler yapiyorlar, FR4 unde hakkindan geliyorlardir. Google aramasi yapacam ama, hic sevmiyom bunlarin pis sahnelerini, uyuz oluyom. Ama hakkindan gelmislerdir kimbilir, bir dandik tahta belki bir kac tas ile :katil1:

öyle olmuyor işte. bunu sadece belli kaynakları stoklayarak sınırlı süre için yapabilirsin. mesela kendine göre bir kuru film tezgahı kurdun. kuru film bitince ne olacak ? gene yurtdışı kaynaktan temin etmek gerekiyor. matkap uçları bitince gene mecbur aliexpress yolları tutacağız.

bir gün fr4'ünden, matkap ucuna, kuru filminden, uv lambasına kadar herşeyi yerli üretebilirsek işte o tam bağımsızlık olur ama ekonomik olarak mümkün değil. bunu başarabilen belki de 2 ülke var biri amerika diğeri çin, kısıtlı olarak da rusya. bu yüzden her an her sürprize bir postapokaliptik prepper kadar hazırlıklı olmak gerekiyor.

Bu söylediklerinde birden fazla opsiyonun var, ama PCB yaptırma konusunda öyle değil. Batılı firmalara yaptırsan, fiyatları çok yüksek. Türkiye'de yaptırsan, batılı firmalardan da pahalıya gelir. Tek alternatif Çin. Orada da gümrük musibeti var.

Tek alternatif Çin. Orada da gümrük musibeti var.
Geçen hafta jlcpcb den 300 adet pcb ve en büyük boyuttaki çerçeveli eleğinden sipariş ettim. Gümrükle yaşayacağımız maceraları ve güncel maliyetleri burada konu olarak paylaşmayı planlıyordum. Hevesim kursağımda kaldı gene ters köşe yaptılar. Sipariş direkt geldi :dusun2:
Özetle istikrar sıfır.

Onu taydin abi getirseydi, sen film i seyret :gulus2:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back