ucuza kendi gazaltı kaynak makineni kendin yap...

asicocuk34

Aktif Üye
ben kaynakcı değilim. haliyle bende bu işlere meraklıyım ama pek bilgim yok. bu sene başında internetten börth 251 pro kaynak makinesi satın almıştım. ama bu kaynak makinsei ile ince saca kaynak yapamıyorum. ince demir ile kalın demiri bir birine kaynakta yapamıyorum. ihtiyacım olanın bir gazaltı kaynak makinesi olduğunu öğrendim.

Börth 251 Pro İnverter Kaynak Makinesi​

internette gazsız gazaltı kaynak makinelerini olduğunu öğrendim. bu makinlerde içinde bulunan telin kendi kimyasalı sayesinde argon gazına ihtiyaç duymadan çalıştığı söyleniyor. tek dezavantajı ise açılan bir telin 1 ay içinde türketilmesi gerektiği yoksa tel bozluyor ve kaynak düzgün olmuyormuş. bu cihazın çalışma mantığı çok basit. içinde akım ayarlı bir güç devresi, tel itme mekanizması, tel. yani 20-100 arasında değer üreten bir kaynak makineniz varsa biraz elektronik bilgisi ile gazsız gazaltı kaynak makinesine çevirebiliyorsunuz.

gazsız gazaltı kaynak makinesini gazaltı kaynak makinesi ile aralarındaki tek fark gaz ile çalışması. depomda ihtiyacım halinde kullanacağım gazaltı kayanak makinesi yapmak istiyorum.
ama tam emin olamadım. yazdığım bilgiler doğru mu? daha önce yapan var mı? internette neden bu konu hakkında çok az bilgi var? kendi gazaltı kaynak makinemizi yapmak ne kadar mantıklı? gazaltı kaynak makineleri bu basit mantık ile çalışmalarına rağmen neden daha pahalı?

Son düzenleme:
Gazaltı kaynak makinalarında iki çeşit var: MIG ve TIG. Senin bahsettiğin özel flux kaplı bir telin sürülerek kaynak yapılması MIG kaynağı kategorisinde. Onların makinaları farklı. Senin elindeki makina ile çalışmaz o sistem.

Sendeki makina ile TIG kaynağı yapabilirsin, ama o da gazsız olmaz. Mutlaka Argon veya benzeri örtü gazı gerekir.

Elektrot kaynak makinaları SABİT AKIM makinalardır. MIG ise SABİT VOLTAJ makinalardır. O videoda benim gördüğüm tamamen kontrolsüz bir kaynak. Akımı arttırsan tel hızını da arttırman lazım. Akımı azaltırsan tel hızını yavaşlatman lazım. Ayrıca tel ucu ile iş parçası arasında sabit bir mesafe temin etmen lazım, yoksa tel ya yapışır yada ark kesilir.

Kendisi de demiş zaten kalın parça kaynatırken işe yarıyor diye. Yav kalın parça kaynatırken elektrot kaynağı da işe yarıyor, o zaman bu kadar taklaya ne gerek var :temkinli1:

TIG ve MIG arasinda pek cok fark var.

Olayda gazi, elektrodu vs dusunmeyip sadece makinanin elektriksel aksami acisidan bakarsak TIG sabit akim kaynagi, MIG sabit voltaj kaynagi kullaniyor.

ucuza yapilan hicbir is tat vermiyor, ogrenmek icin yapacaksan baska, piyasadaki cogu urun zaten rekabet icinde, fiyatlar uc asagi 5 yukari yakin, benimde kaynak makinasi yapma fimrim vardi sonra parcalari komponent bazinda hesaplayinca hazir urunun iki katindan fazlaya mal oluyordu.

ince malzemeler için siz ne öneriyorsunuz?

TIG kaynağı ile ince malzemelerin kaynağı yapılabilir, ama belli bir ustalık da gerektirir.

ben kaynakcı değilim. haliyle bende bu işlere meraklıyım ama pek bilgim yok. bu sene başında internetten börth 251 pro kaynak makinesi satın almıştım. ama bu kaynak makinsei ile ince saca kaynak yapamıyorum. ince demir ile kalın demiri bir birine kaynakta yapamıyorum. ihtiyacım olanın bir gazaltı kaynak makinesi olduğunu öğrendim.

Börth 251 Pro İnverter Kaynak Makinesi​

internette gazsız gazaltı kaynak makinelerini olduğunu öğrendim. bu makinlerde içinde bulunan telin kendi kimyasalı sayesinde argon gazına ihtiyaç duymadan çalıştığı söyleniyor. tek dezavantajı ise açılan bir telin 1 ay içinde türketilmesi gerektiği yoksa tel bozluyor ve kaynak düzgün olmuyormuş. bu cihazın çalışma mantığı çok basit. içinde akım ayarlı bir güç devresi, tel itme mekanizması, tel. yani 20-100 arasında değer üreten bir kaynak makineniz varsa biraz elektronik bilgisi ile gazsız gazaltı kaynak makinesine çevirebiliyorsunuz.

gazsız gazaltı kaynak makinesini gazaltı kaynak makinesi ile aralarındaki tek fark gaz ile çalışması. depomda ihtiyacım halinde kullanacağım gazaltı kayanak makinesi yapmak istiyorum.
ama tam emin olamadım. yazdığım bilgiler doğru mu? daha önce yapan var mı? internette neden bu konu hakkında çok az bilgi var? kendi gazaltı kaynak makinemizi yapmak ne kadar mantıklı? gazaltı kaynak makineleri bu basit mantık ile çalışmalarına rağmen neden daha pahalı?

Sanayi sitesinde kaynak malzemeleri satan düzgün bir dükkan bul. Elindeki makine ile TIG kaynağı yapabilirsin. Bunun için bir argon tüpü, Argon saati ve tig torcu alman gerekir. Tahminen 5-10 bin TL arasına bu dönüşümü yaparsın( tüp+saat+torç). TIG ustalık gerektirir. İlk yaptığın kaynaklar bir şeye benzemez. Elindeki makine lift-tig veya HF start yok.Kkaynağı başlatmak için sürtme tekniği kullanman gerekecek, bunda da ustalaşmak gerek, tungsten'i kaynak metaline yapıştırınca kontamine oluyor ve ark bozuluyor, kontrolü zorlaşıyor. Bir avantajı da paslanmaz da kaynatabilmesi. Otomatik kararan kaynak maskesi de şart.

En temizi direk MIG makine almak, gaz olarak CO2 kullanır, dolumu da çok daha ucuz ve kolay olur bu gazın, kaynak yapması da çok daha kolay olur, yine ustalaşmak gerek ama bu hızlı öğreniliyor. 0,8mm sac kaynatabiliyorum ben elimdeki ucuz makine ile (0,6mm çok zor oluyor). Özlü teller ile bu incelikte sac kaynatamazsın. Geçen yıl 10.000'e tüpüyle beraber almıştım. Bu sene 15.000'e satıyor aynı satıcı. Makine de değişmiş. Bozulunca tamir ediyorlar (merdiven altı garantisi var :) ). Bu işte kendin yap olayına girmemeni öneririm, çok para harcarsın ve sonuç yüksek ihtimalle hüsran olur.

Satıcıya ve makineye kefil değilim, bu tür alışverişlerde belli bir risk var malum.
Bu da benim makine : https://mekatronik.org/forum/threads/mig-mag-kaynak-makinesi-modifikasyonu.4229/

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back