100W ve üstü power bank yapımı

Falkee

Yeni Üye
Youtube da birkaç örnek video izledim ama türkçe kaynak bulamadım bilgisayarımı dışarıda şarj etmek için en az 100W çıkış sağlayacak bir power bank yapmam gerekiyor bilgi sahibi arkadaşları bekliyorum.Bu konuyla alakalı yabancı kaynak var hem türkçe kaynak oluşturmuş oluruz hem de bilgi birikimi olur.

USB Type C PD yani power delivery istiyorsunuz. Bu bilgiyi bedavaya kimse vermez. Protokol cipinden, yapisina kadar bir cok detay var. Internette dolasan bir cok devre fake. Bir projede yaptim analog bilgi yoksa, 100W almak cok zor.

Arastirmaniz gereken konu usb pd.

Power deilvery istiyor olmayabilir. Elinde eski tip notebook varsa 19V / 5A verebilen bir guc kaynagi istiyor da olabilir. Bilgisayarin modelini de yazsaydi daha net konusulabilirdi ama konunun oznesi hakkinda bir bilgimiz yok. :hihi1:

Eger boyle ise 3S BMS, 3S pil grubu ( istedigi kapasiteye gore paralel bagli pil olacak ) ve 5A verebilen boost modul gerek. Sundan olabilir.

https://www.amazon.com.tr/Voltaj-Yükseltici-Modül-Boost-Çevirici/dp/B09Q5VDQY5/ref=sr_1_2?keywords=dc-dc+boost+converter&qid=1707775644&sr=8-2

Power delivery istiyorsa boost modul yerine 12V cikistan 70W PD veren bir araba modulu takabilir.

Anker bile o fiyata çok iyi. 10.000mAh Lipo pil anca alabiliyorsun o fiyata.

Bix'in kapasite doğru olmayabilir. 2000Liraya 30.000mAh??

Bunların içindeki pil 18650 mi yoksa yassı olanlardan mı? 18650 ise sonradan pilleri değiştirebiliriz.

18650 değildir diye düşünüyorum. Boyut ve ağırlık verileri varsa oradan da hesaplayabilirsiniz. 10 adet 3000mAh pil kullanılmış olsa yaklaşık yarım kilo sadece pilin ağırlığı olur.

Aspilsan'ın 2x18650 ile yapılmış powerbankı var:

eğer türkiyede bulabilirseniz
STUSB4500 değilmiş
STUSB4710 datasını incelediğimde pd master ic olduğunu görüyorum 4500 slavemiş

Son düzenleme:
Duzeltme: iki tarafli da destekliyormus. Aldim listeme @Ahmet tesekkur ederim.
Kullanalı uzun zaman oldu biraz silinmiş hafızamdan rica ederim, kullanacak olursanız bir konu açarsanız detayları yazarım veya konuyu açan arkadaş kullanmak isterse buraya da tecrübe edindiğim detayları yazarım.

100w icin benzeri uniteler var , hatta 2-3 kanalli olanlari var ( 3x100 )

Bu fikir verebilir.

1709744248793.png

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back