Bilmece bulmaca 3 levhali kapasitorle oynamaca

• Batteries: The capacity of batteries is often measured in ampere-hours (Ah). For instance, a battery with a capacity of 1 Ah can supply a current of 1 ampere for 1 hour. In Coulombs, this is:
  • 1 Ah=1 A⋅3600 s=3600 C
Bunu gercekten boyle dusunmemistim hic.

Boyle bir sey hazirlayinca, ilk kez sisteme voltaj verince 2. cap in + bacagi ile sistemin - bacagi arasinda , sisteme verdigim voltajdan daha buyuk bir voltaj okuyorum. Ornegin 5V sisteme verdim7.3V okudum. bazen 5.3 okudum. Ama 2.cap ile sistemin - ini kisa devre edersem bir daha o voltajlari goremiyorum asla.

Boyle bir sey hazirlayinca, ilk kez sisteme voltaj verince 2. cap in + bacagi ile sistemin - bacagi arasinda , sisteme verdigim voltajdan daha buyuk bir voltaj okuyorum. Ornegin 5V sisteme verdim7.3V okudum. bazen 5.3 okudum. Ama 2.cap ile sistemin - ini kisa devre edersem bir daha o voltajlari goremiyorum asla.
Bu bana taydin abinin, zener diyot nasil olculur konusunu hatirlatti. KORAD i kapatmadan baglayinca bu sekilde yuksek voltaj olcuyordum, ama KORAD kapandiktan sonra baglantilari yapip korad i acinca hic sorunsuz 5V olcebilir oldum.

Bir kondansatorun plakalarindan birisini topraklayalim. Diger plakaya +Q yuku koyalim.
Bu durumda diger plaka topraktan -Q yukunu toplar.

Biz Q yuku yukledik.

Havada asili bir kondansator olsun. Plakalarindan birisine Q yuku yukledik. Diger plakada ne olur?

Bir kondansatorun plakalarindan birisini topraklayalim. Diger plakaya +Q yuku koyalim.
Bu durumda diger plaka topraktan -Q yukunu toplar.

Biz Q yuku yukledik.

Havada asili bir kondansator olsun. Plakalarindan birisine Q yuku yukledik. Diger plakada ne olur?
once olmamasi lazim diyordum ama, plakanin birinde Q yuku var ise diger plada -Q yuku olmali diyorum. Hava ile calistim ben, yuk vardi

Yorum yapacagim.

Bir levhaya +Q yuku birakinca diger levha ile arasindaki dielektrikden -Q yuku plakanin +Q yuku tarafinda yogunlasir.

Dielektrik her zaman noturdur. -Q yukleri yalitkanda bir tarafta etkin olduysa +Q yuku de diger plaka tarafinda etkin olur ve Plakada statik olarak -Q yuku endukler.

Forum istatistikleri

Konular
6,145
Üyeler
2,555
Son üye
tmek

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back