Bilmece bulmaca transformator sarmaca

Mikro Step

Kıdemli Üye
Guc degil de sinyal aktarma islemi icin bir transformator saralim.

Primer ve sekonder sadece 10 tur olsun. Nuve gobegi de minicik olsun. Frekans da atiyorum 20 Khz olsun.

Eger bu transformatorun primerini bakir telle sararsam primer taraftan gorulen empedans cok kucuk olacagindan primere uygulamam gereken voltaj da kucuk olmalidir. Aksi halde cok fazla miknatislama akimi ceker ve nuve doyar.

Sargilari bakir telle sarip primere 10 veremedigim icin 1v verdigimde sekonderden de 1v aliyorsam;
primeri krom nikel telle sararsam primere 10v uygularsam sekonderden de 10v alirmiyim?

Son düzenleme:
Bakırla sarıp akımı sınırlandırmak için direnç kullanmak daha mantıklı değil mi? Sadece ilave faz farkı yaratır, o da sorun olup olmayacağı uygulamaya bağlı.

burada amaç az sarım sayısını krom nikel telle sararak endüktansı yüksek tutmak mı ?

10 cm 1 mm bakır telin iduktansı 104 nh çıkıyor
10 cm 1 mm nikel telin induktansı 2904nh çıkıyor.

Son düzenleme:
Bakırla sarıp akımı sınırlandırmak için direnç kullanmak daha mantıklı değil mi? Sadece ilave faz farkı yaratır, o da sorun olup olmayacağı uygulamaya bağlı.

Gerilim transformatoru yaptik. Eger bakir telle sarim yapip harici direncle akimi sinirlasaydik bobin uclarindaki gerilim cok dusuk olurdu. Haliyle sekonderden de 10v alamazdim.

Endüktansı yüksek tutmak mı ?

Burada amac primerde sarim basina dusen voltaji artirmak.

N1/N2 =V1/V2 ise V1i 10v yaptiysam sekonderin de 10v olmasi lazim.

Fakat bu soruda bir pustluk var. Benim kafami karistirdi.

Son düzenleme:
sorunun cebabı değil ama fikir verebilir.

yüksek güçlü radyo vericilerinde (400-500w) balun denilen bir tür transformatör, aslında empedans uygunlaştırıcı kullanılıyor. burada nikel çekirdekli ferit üzerine sarılı bakır bobinlerle güç aktarımı yapılıyor. buradaki sarım sayıları çok düşük 3 tur x 6 tur gibi mesela.

500w bir güç için 50 ohm giriş empedansında 158 volt ediyor. yani tur başına 20-30 volt gibi voltajlar düşüyor.

Bu kafamda simsek cakti.

Iletkenlerden akan akimin frekansi arttikca akim derinlerden degil yuzeye yakin kisimdan akmaya basliyor.

Ayni durum magnetik malzemelerden yuksek frekansda aki akitirkende olabilir.

Eger boyle ise cekirdegin ic kisimlari silisli sac dis kisimlari ferrit kaplama olan ozel bir nuve yapilirsa
belki ses amplifikatorleri gibi uygulamalarda transformatorun yuksek frekans cevabi iyilestirilebilir.

Kafa karisikligina gerek yok.

Krom Nikel telle sarilan bobinin direnci transformatorun sargisina seri ve transformatorun disina alinmis olarak dusunulebilir.
Dolayisi ile 1/1 transformatore 10v uygulamis olsam dahi sekonderden alacagim voltaj gene bakir sargidaki gibi 1v civarinda olacaktir.

Diye dusunuyorum.

10 sarımın oluşturacağı L belli, burada telin nikel içeriği bir şeyi etkiler mi emin değilim dolayısı ile özdirenci farklı iki farklı materyal ile 10 tur oluşturduğunuzda oluşacak self indüktans, hatta eğer bir şekilde birebir aynı yaptıysanız mutual indüktans da aynı olacak. Sarımdaki L leri ise orayı bir RL eşdeğer gibi düşünebiliriz. Özetle sarılan telin bir şeyi değiştireceğini düşünmüyorum ben, dışardan direnç eklemek ile özdirenci yüksek malzeme kullanmak arasındaki farkın çok az olacağını düşünüyorum.

10 sarımın oluşturacağı L belli, burada telin nikel içeriği bir şeyi etkiler mi emin değilim dolayısı ile özdirenci farklı iki farklı materyal ile 10 tur oluşturduğunuzda oluşacak self indüktans, hatta eğer bir şekilde birebir aynı yaptıysanız mutual indüktans da aynı olacak. Sarımdaki L leri ise orayı bir RL eşdeğer gibi düşünebiliriz. Özetle sarılan telin bir şeyi değiştireceğini düşünmüyorum ben, dışardan direnç eklemek ile özdirenci yüksek malzeme kullanmak arasındaki farkın çok az olacağını düşünüyorum.
10cm bakır telin endüktansı 104nh, 10cm nikel telin endüktansı 2904nh

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back