Bios pilinin hala kullanılması

mikron24

Aktif Üye
Günümüzde bios için flash hafıza tercih ediliyor mu ? Ben duymadım.

Saati çalıştırmak dışında pilin gereği var mıdır? Örneğin notebook saati kendi pilinden beslenebilirdi. Pil çıkarılmışsa saat tarih yeniden ayarlanabilirdi.
Buna rağmen içerisine ayrıca pil konmasının gereği nedir? flash hafızaya güvenilmiyor mu?

Yanlis bir bios ayari yaptin ve PC acilmaz oldu.

Pili soker takarsin durumu kurtarirsin.

Pili sökmek yerine gizli bir buton konabilir. Hem pil çıkartmaktan kolaydır. Bazı cihazların arkasında iğne deliği oluyor oradan sıfırlıyoruz.

Peki cok kritik bir ayari degistirdin ve PC artik hic acilmiyor. O zaman ne yapacaksin?

Guvenlikli PC yada laptoplarda rami kolayca ucuracak duzenekler eklenebilir.
Eger Ram ucmussa PC nin acilmamasi saglanabilir.

Diyelimki cok kritik bilgiler iceren laptopu takside unuttun. Senaryolari bunun uzerine kurgulayabilirsin.

Son düzenleme:
en basitinden saati aklında tutup sayması lazım.
Sonra benim gibi 2 günde bir saati eşitle demeye gerek kalmasın. :katil2:
Yeri gelmişken markası kötü olmayan herhangi bir CR2032 taksam uygun değil mi?
Şarjlı olmuyor bunlar diye biliyorum.

Sonra benim gibi 2 günde bir saati eşitle demeye gerek kalmasın. :katil2:
Yeri gelmişken markası kötü olmayan herhangi bir CR2032 taksam uygun değil mi?
Şarjlı olmuyor bunlar diye biliyorum.
yok bulduğnuu tak bu güne kadar öyle yaptım sorun olmadı.
ben gp marka takmaya özen gösteriyorum 4-5 yıl gidiyor.

Saat dışında pilin gereği olduğunu anlayamadım

Yanlış ayar yapılmış pc açılmıyor olsun.

Bu durumda sıfırlama için gizli buton basılır beklenir. Bu esnada power basılır. ADSL modem ile aynı mantık.İçinde pil yok

Takside unutmak veya çalınma durumları ile bios pilinin hiç alakası yok.
Korumanın pille ilgisi yok.
Çalan kişi de pili çıkarır takar değişen nedir?
Koruma için diski şifreleme kullanılıyor lisans için TPM modülü kullanılıyor. Bunlar pil veya disk değişimiyle silinmiyor.

Gizli butonu kim okuyacak? Yanlis ayar yapildigi icin calisamayan PC islemcisi mi?

Korumali PC'de Bios pilini sokersen zaten gecmis olsun. PC hic acilmaz.

Pille korumanın ilgisi nedir? Bildiğiniz şey varsa anlatın öğrenelim

Gizli buton pc altında bir delikte olur. Yanlışlıkla basılmasın diye böyledir. Çok da gizli değil yani. Kalem ile basılacak. Adsl modem kullandınız mı. Aynı şey. boot esnasında sürekli basıp beklersiniz. Fabrika ayarına döner (pil sökülmüş gibi olur) burada pil sadece bios için olsa gerek.

Tpm modül flash hafızalı değil mi? Pil söküp takmak etkilemez diye biliyorum.

Son düzenleme:
Gizli butona basinca ne olacak? Flashdaki yanlis konfigurasyondan dolayi acilamayan PC nasil olacakta o gizli butonu okuyacak?

Varsayılan haline dönüşecek. Açılan hali. Pil yeni takılmış hali.

Bios yanlış ayarlanmış pc açılmıyorsa pili söküp tekrar takılırsa açılır

Yani buton ile varsayılan fabrika ayarı yüklenecek mantığa aykırı bir şey yok burada

Yazdigimi okumadigini dusunuyorum.

Sorun su. Diyelimki overclock yaptin ya da ram voltajini yanlis sectin. Bu konfigurasyon flasha yazildi.

PC kapandi. Acmaya calisiyorsun ama acilmiyor. Yani CPU harekete gecemiyor.

Simdi sen o gizli butona bassan ne olacak? Onu okuyup konfigurasyonu degistirecek olan PC MCU. Ama o da calisamiyor ki.

Dedigin is illaki ikinci bir islemci ile ya da donanim ile halledilebilir ama deger mi?

Tamam şimdi anladım. Bu sorunu aşmak için, iİşlemci açılışta kısa bir süre normal olarak çalışabilecek şekilde tasarım yapılabilir. Konfigürasyon yanlış bile olsa kısa bir süre çalışır ayarlanan konfigürasyonu yükler?

Son düzenleme:
Modern PC'lerde SDRAM hatalı yapılandırılmışsa, yani hatalı derken tamamen kullanılamaz derecede hatalı, PC açılırken bunu farkediyor ve çalışacağı garanti olan, ama optimum olmayan bir varsayılana geri döndürür. Ama tabi sen overclock'u biraz abarttıysan ve SDRAM'ler %99.99 doğru çalışıyorsa, bunu BIOS un anlaması mümkün değil. O durumda PC rastgele çakılır olur olmadık zamanda.

Bence sadece saat için bile kalır pil. Ayarları resetlemek için buton kullanmak değil de bir jumper olabilir. Pil olmasa da jumper konumuna göre Def-custom seçimi yapabilir makine. Yeni makineler 3-5 denemede açılmayınca varsayılan ayarlara dönüyor ama dönemediği de oluyor jumperi def konumuna tak tamam.
Ama hiçbir üretici ana karttan pili ilk çıkartan firma olmak istemez. Maliyeti kayda değer değil ama herkesin isteyeceği bir işlevsellik getiriyor. PC masterrace(!) camiası gömer o şirketin itibarını.
Apple istese yapar ama :).

Bence sadece saat için bile kalır pil. Ayarları resetlemek için buton kullanmak değil de bir jumper olabilir. Pil olmasa da jumper konumuna göre Def-custom seçimi yapabilir makine. Yeni makineler 3-5 denemede açılmayınca varsayılan ayarlara dönüyor ama dönemediği de oluyor jumperi def konumuna tak tamam.
Ama hiçbir üretici ana karttan pili ilk çıkartan firma olmak istemez. Maliyeti kayda değer değil ama herkesin isteyeceği bir işlevsellik getiriyor. PC masterrace(!) camiası gömer o şirketin itibarını.
Apple istese yapar ama :).
laptoplardaki bios pilini zaten hiç anlamıyorum orda kocaman 3-4-5 yerine göre 6 hücreli pil duruyorken birde gidip 2032 falan takıyorlar komiğime gidiyor.

PC anakartlarında BIOS reset için bir jumper oluyor genellikle. Böylece pili çıkartmaya gerek olmuyor. Pil saat için gerekli. Yoksa fişten çekerseniz saat de resetlenmiş olur.
Notebook bilgissayarlarda da BMS devresi pil belli bir seviyenin altına düşünce akımı kestiğinden aynı problem sadece pili sökünce değil, şarj bitince de yaşanabilir.
Bazı cihazlarda RTC için şarjlı piller de kullanılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back