Bir gunes paneli

hakan8470

abantu
9 voltluk bir panelin cikisina bir diyot koymuslar. 1N5408, kisa devre olmus.

Boyle bir diyot koymalarinin sebebini anlamadim. Nasil bozuldugunu hic anlamadim. Eger mantikli ise dogru diyot ne olmali?

1722974710458.png

Anladigim. diyot sistemde kullanildigi yere gore secilmeli

5408 3A taşıyor. Belki güneş altında sıcakta kaldığından fazla ısınmıştır. O akımı taşıyamamıştır.

Az once nasil bir sistemde trakiliymis diye sordum, sadece tek basina kullaniliyormus dediler.
panel isiksiz ortamda 270kΩ.

O zaman da aklimda yukardaki resimde ki blocking Diodes lar yoktu, bunu aku gibi bir seye mi bagladilar, o da diyot u bozmus?

Son düzenleme:
Schottky diode larin , normal diodelara gore daha fazla akim kacirdiklarini okumustum @taydin abiden. Normal diode gibi kullanmiyorduk en nihayetinde. Ama burada neden boyle demis olabilir ki?
1722978461037.png

belge

AC , DC farki mi varki schottky diode kullanilirken?

Dusuk forward voltage, yuksek akim ve dusuk sicaklik katsayisina en iyi schottky diode lar cevap veriyor.

panelin kutuplari arasina silikon diode(1N5399), pozitif cikisina da schottky diode (1N5819) baglayip deneyecem.

fotodaki devre şematiğine göre;
hücrelerin kendi arasında ve seri hücreler arasında arızalanan varsa işlemi bozmasın, devre çalışmaya devam etsin ve devreden akım tek yönde akıp geri yönde akmasın gibi bir mantıkla o diyotlar kullanılmış gibi duruyor diyesim var. Belkide güneş azalınca karanlıkda ters yönde akım-elektron akıtıyordur sistem ve bunun önüne geçilmiştir.
Shottky diyot olunca, iletim voltajı daha düşük ve çok yüksek (ultra fast) hızda çalışır. İlla bumu gerekir bilmiyorum ama aynı akımda voltajda shottky bulunabiliyodur.
Shotky çok özel bir kompanentde değil. Rahat bulunması gerekir. 1-3-5 A. lik smd lerinden kullanıp elimde sürekli tutuyorum bende.

1 Adet 4A schottky diode, 1 adet te slikon diode lazim

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,682
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back