Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Edit: İstedeiğim gibi tam modüler bir sistem yapamadım. Sonuç olarak sistem çalışıyor ancak toplaması bayağı zahmetli oldu. İlerleyen zamanlarda herkesin yapabileceği daha modüler bir proje yapmayı düşünüyorum. Şu sıralar hem pandemi dönemi hem de doların peak seviyelerde olması beni olumsuz etkiliyor. Yine de el becerisine güvenen arkadaşlar için kullandığım bütün dosya ve dökümanları "Home Kokpit" adı altında aşağıya ekledim.

Aslında nette bu iş için bir çok yazılım ve döküman var. Home Cockpit adı altında aratınca bulunuyor.
Home Cockpitin tamamını yapmak oldukça zor ve maliyetli olduğu için ben sadece en çok kullandığım (resimde kırmızı ile çevirdiğim) bir parçasını yapmak istiyorum. Bunun için ardiuno ile çok güzel yazılım yapılabilir veya netteki hazır yazılımlardan indirilebilir. Ama ben o konuların yabancısı olduğumdan 20-30tl lik bir joystik anakartını kullanarak ve tuş atamaları yaparak işi basitçe çözmek istiyorum. Takıldığım sadece 1 konu var. Resimdeki modül üzerinde bir kaç tane çevirmeli tuş var. Bunlara pot mu demeliyim komutatörmü demeliyim bilemiyorum. Açıkçası elemanın ismini bilmiyorum. Araba teyplerinde ses açıp kaparken tik tik tik şeklinde dönen bir parça.
Örnek vermek gerekirse bu parçalardan bir tanesi uçağın hızını ayarlıyor. Sağa çevirince artıyor, sola çevirince azalıyor. Benim bu parçadan bulmam lazım. Bu parçayı her çevirişimde 1 birim artırma yada azaltma yapması gerekiyor. Bunu uçağın menüsünden ayarlayabilirim diye düşünüyorum. Özel yazılıma ihtiyaç yok. Bu kadar yazının kısacası o parçanın adı ne? Her çevirmede butona basıp bırakmış gibi bir sinyal göndersin yeter.

20200528_124029.jpg

images (10).jpeg

Ekler

• Home Kokpit.zip
    9.8 MB · Görüntüleme: 224
Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: nt
Resim biraz küçük kalmış. Eve geçince daha netini atıcam. Hatta bir video bile çekerim tam anlaşılması için. Eğer bunu becerebilirsem zamanla diğer modüllerini de yaparım. Nette bu modüller parça parça satılıyor. Tamamına sahip olmak 150-200 bin tl yi buluyor diye biliyorum.

Hocam benim anladığım senin aradığın parça rotary encoder. google dan bak pot a benzer dıştan. ancak döndürürken hafifçe tıkır tıkır eder. her tıkırdamada bir pals sinyal verir. butona basıp çekmişsin gibi sinyal alırsın...

tam adı: incremental rotary encoder

ben motora bağlanan büyük tiplerinden kullandım.

A kanalı ve B kanalı var. ikiside pals üretiyor ancak aralarında faz farkı var. Bu sayede dönüş yönünü tespit ediyorsun.
Bazılarında ek olarak Z kanalı vardır. Bu her 360 derecede bir pals gönderir.

Başka bir özellik ise çözünürlük. PRR olarak geçer. Örneğin 250 PRR olan encoder bir turda 250 pals üretir. Pals kenarı sayarsan çözünürlük 4 katına çıkar...

tam adı: incremental rotary encoder

ben motora bağlanan büyük tiplerinden kullandım.

A kanalı ve B kanalı var. ikiside pals üretiyor ancak aralarında faz farkı var. Bu sayede dönüş yönünü tespit ediyorsun.
Bazılarında ek olarak Z kanalı vardır. Bu her 360 derecede bir pals gönderir.

Başka bir özellik ise çözünürlük. PRR olarak geçer. Örneğin 250 PRR olan encoder bir turda 250 pals üretir. Pals kenarı sayarsan çözünürlük 4 katına çıkar...
Faz farkını benim joystick algılamaz. Senin söylediğine göre hangi tarafa çevirirsem çevireyim joystick sayıyı hep artırır yada azaltır. Bu işime gelmez. Şöyle birşeye ihtiyacım var; ben bu enkodere 2 ayrı buton atayacağım. Sağa çevirince artırma butonuna tıklayacak, sola çevirince eksiltme butonuna tıklayacak. Bu mümkün mü?
Eğer mümkün değilse mecburen arduino ile programlamak gerekecek.

Ama rotary nin dönüş yönüne göre iki ayrı çıkış kanalı varsa o zaman olur.

iki kanalı var ama dönüş yönünden bağımsız. Şöyle yaparsın bir kanalı bir düğmeye diğer kanalıda diğer düğmeye bağlarsın. Geriye saymasınlar diye araya da birer seri diyot koyarsın.

Ama rotary nin dönüş yönüne göre iki ayrı çıkış kanalı varsa o zaman olur.

İşte incremental rotary encoder ve (örneğin) arduino nano kombinasyonu, tam olarak senin istediğin şekilde bilgi verecek sistem olacak. Veya quadrature (A B) çıkışını ayrı palslara dönüştüren bir lojik devre de tasarlanabilir. Ama şimdi aklımda ezberden bir devre yok.

Genel olarak da "quadrature decoder" diye aratabilirsin.

Ben bir başlayayım da abi nasılsa ilerlerken bir yolunu buluruz :)
Bu akşam elimdeki joystick ile denemeler yapacağım. Bakalım istediğim düğmeyi istediğim şekilde atayabilecek miyim?
Sonraki aşamada tahtadan dikdörtgen bir kutu yapacağım ve boeingin panelinin görsel çıktısını alıp bu kutuya yapıştıracağım. Gerisi Allah kerim :)

İşte incremental rotary encoder ve (örneğin) arduino nano kombinasyonu, tam olarak senin istediğin şekilde bilgi verecek sistem olacak. Veya quadrature (A B) çıkışını ayrı palslara dönüştüren bir lojik devre de tasarlanabilir. Ama şimdi aklımda ezberden bir devre yok.
Gerek yok abi iki tane 4148 iş tamam :dans1:

Aşağıda birileri LS7183/84 önermiş. Ama Türkiye'de bulabilir misin bilemem.

Aşağıda birileri LS7183/84 önermiş. Ama Türkiye'de bulabilir misin bilemem.

Şöyle bir şema buldum. Gayet basit görünüyor. Aynı entegreyi bulamazsak da mutlaka tr de bulunan bir benzeri vardır. Ama ben şu encoder ile bir tanışayım da. Diyot filan derken belki çözeriz :)

images (2).png

Abi faz farkını düşünme. iki kanalda her iki yönde pals veriyor. Buraya kadar mutabık olmalıyız.

Olmuyor... Diyot sanki ter yöne dönerken sinyali bloke eder gibi düşündüm ama olmuyor. fark eden bir şey yok... Yanlış düşünmüşüm... :kotek1:

Ekler

• ch.JPG
    ch.JPG
    23.2 KB · Görüntüleme: 171
Abi faz farkını düşünme. iki kanalda her iki yönde pals veriyor. Buraya kadar mutabık olmalıyız.

Olmuyor... Diyot sanki ter yöne dönerken sinyali bloke eder gibi düşündüm ama olmuyor. fark eden bir şey yok... Yanlış düşünmüşüm... :kotek1:
Diyotun belli bir değere kadar geçirme özelliği varya. Muhtemelen enkoder sinyali onun için çok az dır.

Diyotun belli bir değere kadar geçirme özelliği varya. Muhtemelen enkoder sinyali onun için çok az dır.

Sinyal 5v olur genelde de ondan değil. Tamamen teori yanlış. Bir kanalı bir atış düğmesine bir kanalı azalış düğmesine bağlasan ne tarafa çevirirsen çevir hem artıp hem azalmaya çalışacak. Bir an kanallar diyotla ayrılır sandım ama ayrılmaz...

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back