Boeing 737NG MCP Paneli Yapmak

İki tane encoder kullan biri ile arttır biri ile azalt :katil1: :cheeky2:
Olmaz öyle. :katil1:
Ama stereo pot gibi bir encoder varsa ve göbeğinde terse çevrilecek ikinci bir modül varsa olur. Uçakta var öyle bir encoder mesela. Ucundan sağa sola ve ayrıca göbeğinden de sağa sola çevrilebiliyor.

Ama en güzeli arduino nano. LS7183 den ucuz çıkarsa da hiç şaşırmam :) İşi öğreniyor olman da bonus.

Ama en güzeli arduino nano. LS7183 den ucuz çıkarsa da hiç şaşırmam :) İşi öğreniyor olman da bonus.
Abi hiç bilgim yokki. Neresinden başlayacağımı da bilmiyorum. Yazılım işide var. Onu yapmam için birirnin bana al şu malzeme listesini şu şemaya göre yap demesi lazım.

Şöyle bir encoder buldum nette. Üstündeki pinler konusun da beni aydınlatabilir misiniz? Voltaj girişleri dışındaki 3 pin nasıl kullanılır?
Birde buna türkiyede bulunabilen bir entegre önerisine ihtiyacım var bu aşamada.

Screenshot_20200528-172005.jpg

• Beğen
Reactions: nt
Clk dt pals çıkışları (kanal a, kanal b)

SW : switch. tepesinden bastırınca çalışan buton çıkışı

bence nano ile yap. Kodlaması oldukça basit. Ek olarak porejene başka özellikler ekleme şansın olur.

Alt kisminda bir entegre var mi ?
Eger yok ise DT ve CLK A ve B pinleri anlamina geliyor.
SW ise bildigin buton. Cevirmek yerine uzerine bastirinca tik yapiyor.
Encoder mantigini anlamak basta zor olabilir fakat oldukca kolaydir. Yazilim ile saga mi sola mi dondugunu anlayabilirsin.
Sana direk sag veya sol sinyalini verecek entegre/devreler de mevcut.
Fakat yazilim ile bu isi yapmak cokda zor degil.
Donus anlarinda mekanik yapidan dolayi ark oldugundan oturu filtreleme yapmak lazim. Yoksa kacirmalar olabilir.

Duzenleme : Kotu turkcem icin kusura bakmayin klavyem ingilizce:)
Endorfin ayni aciklamayi yapmis zaten

Clk dt pals çıkışları (kanal a, kanal b)

SW : switch. tepesinden bastırınca çalışan buton çıkışı

bence nano ile yap. Kodlaması oldukça basit. Ek olarak porejene başka özellikler ekleme şansın olur.
Nano ile bu encoderi almak yeterli mi?
Bu encoderden 6 tane var o panelde. Nanonun bacakları yeterli mi? Yada nanonun bir bacağına 6 farklı encoder programlayabilir miyiz?

Alt kisminda bir entegre var mi ?
Eger yok ise DT ve CLK A ve B pinleri anlamina geliyor.
SW ise bildigin buton. Cevirmek yerine uzerine bastirinca tik yapiyor.
Encoder mantigini anlamak basta zor olabilir fakat oldukca kolaydir. Yazilim ile saga mi sola mi dondugunu anlayabilirsin.
Sana direk sag veya sol sinyalini verecek entegre/devreler de mevcut.
Fakat yazilim ile bu isi yapmak cokda zor degil.
Donus anlarinda mekanik yapidan dolayi ark oldugundan oturu filtreleme yapmak lazim. Yoksa kacirmalar olabilir.

Duzenleme : Kotu turkcem icin kusura bakmayin klavyem ingilizce:)
Endorfin ayni aciklamayi yapmis zaten
Altta entegre yok.

Screenshot_20200528-173458.jpg

tamam o halde bu pinler a ve b. Sadece pull up\pull down yapmis.
hangisinin ne oldugunun onemi yok.
aldigin referansi A kabul ederek B yi inceleyebilirsin. Bunu pin degisim kesmesi icerisinde yaparsan cok guzel olur

Ben şunu buldum. Gayet açık ve mantıklı. Burada sadece koda müdahale ederek sıfırın altına düşmemesini sağlayacağız. Bir "if" e bakar :D
Yalnız arduinoyu pcye joysitick olarak tanıtmam lazım.

Arduino için açık kaynaklı klavye uygulaması var. Çok çok daha kolay olur üstelik uzun vadede istediğin gibi genişletirsin. Telefondan yazdığım için şu an bahsettiğim paylaşamıyorum.

Arduino için açık kaynaklı klavye uygulaması var. Çok çok daha kolay olur üstelik uzun vadede istediğin gibi genişletirsin. Telefondan yazdığım için şu an bahsettiğim paylaşamıyorum.
Klavye uygulaması süper olur. İstediğim kadar tuş atayabilirim. Zamanla bütün kokpiti bile yapabilirim. Ama beni biliyorsunuz önce öğrenip anlamam lazım :D

6 adet bağlarsın bacaklar yeter. Burda önemli olan aynı anda çevirecekmisin bu meretleri... Yazacağın programda delay olursa pals kaçırabilirsin.

Atıyorum if ile kontrol ettin encoderi sonra program alt satırda başka birşey yapıyor ve daha başa dönüp tekrar if sorgusuna gelmedi. işte bu arada gelen palsleri sayamazsın. Bunun için interrupt girişleri var ancak sadece iki tane. Biraz kafanı karıştırmış olabilirim.

6 adet bağlarsın bacaklar yeter. Burda önemli olan aynı anda çevirecekmisin bu meretleri... Yazacağın programda delay olursa pals kaçırabilirsin.

Atıyorum if ile kontrol ettin encoderi sonra program alt satırda başka birşey yapıyor ve daha başa dönüp tekrar if sorgusuna gelmedi. işte bu arada gelen palsleri sayamazsın. Bunun için interrupt girişleri var ancak sadece iki tane. Biraz kafanı karıştırmış olabilirim.
Tek elimi kullanacağım için aynı anda çeviremem. Ama iniş kalkış esnasında o düğmeleri seri kontrol etmem gerekiyor. Normalde yaptığım mouse ile düğmelere tıklamak, mouse'un orta scrool tuşu ilede encoderleri çevirmek. Yani aynı anda olmayacak ama çok küçük aralıklarla birinden diğerine hızla geçicem.

Sana encoder + arduino + arduino icin 5v lazim nano kullanacaksan disi header ile baglanti yapabilirsin. Tek sorun arduino dan cikan sinyal isini gorecek mi? 5v nasil temin edecen?

Cikislar icin opto coupler olabilir belki..

Ben şunu buldum. Gayet açık ve mantıklı. Burada sadece koda müdahale ederek sıfırın altına düşmemesini sağlayacağız. Bir "if" e bakar :D
Yalnız arduinoyu pcye joysitick olarak tanıtmam lazım.

Konuyu biraz karistiyim. Dondurme hizini arduino ile nasil tespit ederiz. (Not. Bende bilmiyorum)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back