Bok atmak geliyor içimden. Kendimi hıyar gibi hissediyorum.

Mikro Step

Kıdemli Üye
Makine, kimya, metalurji muhendislerine biraz bok atmak geliyor içimden.

Bok atacağım da biraz haklı biraz haksız.

Biz elektronikçiler bu dalı çok sever aşık oluruz. Kıçımızda yoktur don. Elimize gecerse uc kurus, don degil malzeme aliriz.

Bir seyler yapmaya çalışır, yaparken keyif alır yeni şeyler öğreniriz.

Kızıyorum kimyacılara. Kızıyorum makinecilere. Kızıyorum metalurji mühendislerine.

Siz neden kendi bıranşlarınızda bu sevdayla evinizde çalışmıyorsunuz diye.

Kur işte matalurjist kardeş evin bir köşesine bir fırın kurun bir pres, kurun bir haddehane. Eritin cevheri üretin mıknatıs.

Kızıyorum makine mühendislerine kurun evinizin bir köşesine torna bir kösesine freze. Geliştirin kendinizi.

Kızıyorum kimya mühendislerimize. Kurun evinizin bir köşesine laboratuvar. Sentezleyin bir şeyler.

Biz şanslıyız. 1 tahta masa biraz ıvır zıvır yetiyor. Lazım tabiki avo, scop vs.

Ama yazılımcıları hiç anlamıyorum. Lazım sadece bir PC.

Yaz işte dünyanın en güzel programlarını.

Haa ben kimmiyim?

Eyub Sabri Tuncer'den sonra gelen ikinci büyük şair.

Son düzenleme:
Aglayacak halimize guluyorum bende. :gulus2:

MKE nin silah fabrikasinda staj yaparken depodan bana celikleri gosterdiler. MKE de uretilen celikler 3 yil sonra dalga dalga olmus, 1960 yili Alman celiklerinin arasina kagit sokamassin. Cok utanc vericiydi.

Hakikaten bunlar derdi ne de metalurjiden anlmiyolarsa. Her seferinde potada eriyen icerigi olcup ne katacagini tespit edemiyordur mu acaba? Ben olsam eve pota yapardim. Denerdim ne nasil eriyor, bunlar yatiyor anlasilan. :kizgin3:

Sikortan varmı? (sigorta / ssk -> sgk oldu en son) Sikorta çok önemli.! Sikortayı doldurmak gerek. Gerisi önemli değil aga...
Hergün şafak kaç kaldı diye, parmaklarla emekliliği hesaplıyacan. Amet-Memet sikortaya girdiğimiz yıl emeklilikden sayılıyormuydu yav...

Emekli olup dinlenme hayalleri olanların yapacağı halt değil bunlar. Gözü - aklı işte olan, gün saymayan ve şansı yaver giden adamlar belki yaparlar.
Önce eyt den veya farklı kanaldan emekli olmaya yatkın genlerimiz dededen-babadan atadan geliyor. Sırtını devlete rahatça ohh diye bir dayayacan,
asıl gayen-tek amacın bu olacak. Devletden maaş almak şart aga.. gerisi sonradan yapılabilir.

Artvinde ilkokul mezunu bir maden işçisi yıllar önce, madenin yatağından işletmeye taşınmasına büyük bir katkı sunacak buluş yapmış ve müdürüne bildirmiş,
müdürüde mühendislerine bir bakın bakalım nedir ne değildir diye talimat vermiş.
Gerçekden büyük icat olduğu anlaşılmış ve hemen gecikilmeden uygulanmaya başlamış.

İcadı yapan adamın ödülü: Hemen aynı gün emekli edilmek olmuş. Başkada bir şey olmamış. Emekliliğe sevk edilmek ödülden sayılıyor.
Sonra herkesde bak adama, buluşu yaptı ama en büyük ödülüde kaptı helal olsun demişler.

Almanyada herkesin garajında-bodrumunda-evin altında bahçesinde biryerlerde, takımı taklavatı olup, illa uğraştığı bir şeyler olurmuş.
Emeklide olsa durum böyleymiş.

Her milletin bir hayatta başarılı olma kriteri var. Benim gördüğüm kadarıyla Türkiye'de çok sayıda kişi için en yüksek erdem, yakalanması gereken en iyi hedef, ÇALIŞMADAN PARA KAZANMAK. Çalışarak kazanmak çok matah birşey değil, çalıştıktan sonra illa bir şekilde para kazanırsın. Eskiden bankamatik memurları vardı, siyasilerin bir yerlere atadığı ve işe bile gelmeden maaş alan memurlar. Bu açıdan bakınca, bunlar erişilebilecek en yüksek mertebeyi elde etmişlerdir :katil2:

Bir de bedava birşeyleri elde etmek çok rağbet gören bir erdemdir. Bak forumlara, bedava elektrik arat, yığınla konu çıkar, konu yüzlerce sayfa uzar gider.

Eskiden bankamatik memurları vardı,
Bunu okuyunca bile sevindim ya. Halimize bak. :gulus2: sanki yok mu simdi desem, taydin abi, "artik gitmiyor onlar bankamatik" e diyecek :katil1:

isin garibi, Toplum sunu anlayamiyor, "bizim paramiz dagitiliyor kardesim bizim". Kendisi de ise girince yemis bizim paramizi. Girmeden de sallamiyor ki gerci.

Valla elektronik çok daha ucuz ve de anahtar beceri. Her şeyi parmaklayabiliyorsun. Volt, watt amper ayrımını öğrenen her yerde bir dünya insanı "düzeltip" hava atar :) . İş, güç enerjiyi de kavradın mı bedava enerjicilere de rahat rahat sataşırsın. Canın sıkılmaz...

Israil'de anneler şöyle övünürmüş, "Benim oğlum/kızım şunu üretiyor ve dünyaya satıyor".

Bizim anneler de şöyle övünür, "benim oğlum/kızım doktor, mühendis"

Sanılıyor ki dişini sık 4 yada 6 sene üniversite oku. Sürüne sürüne en vasat notlarla mezun ol, al diplomayı. Senden büyük yok.

Abi anlamadigim, hadi demir celik fabrikalarinin devlet te olanlar calismiyor, ozel dekiler niye calismiyor?

Biz (burdaki arkadaşlar) neden sıradan insanlardan farklıyız benim cevabım şu şekilde;

Kendimi farklı hissettiğim için kendimden örnek vereceğim.

Sigara içmek için serin diye otoparka inerim. Sandalye de var. Oturup tüttürürken gözüme kapının kenarlarında ki örümcek ağları ilişir. Hemen fırçayı alıp ağları temizledım ve kendimi mutlu hissettim.
Halbuki temizlik işlerini yapan personelimiz var ve benim emrimde.

Otopark çıkışımız çok dar. Özellikle hanım sürücülerimiz çıkarken kaldırım taşına tekeri sürtüyor. 10 yıldır böyleymiş. Çağırdım elemanları taş kesme ile taşını getirin dedim, taşı kendim yontup 5 cm kestim. Şimdi kimse o taşlara tekelerini sürtmüyor.

İşyerimizin bir başka biriminde ağır bir kapımız var. Kapıyı açıp kapatırken korku filimlerindeki gibi gıcırdıyor. Yer gök inliyor. Bu sorun da en az 10 sendir devam ediyormus.

Bu tip işleri (temizlik, basit onarım vs) yapsın diye personelimiz de var. İlgilen şu kapıyla diyorum. Elindeki WD 40 nerdeyse yarısını bosaltıyor menteseye ses buyuk olcude gıdıyor ama iki gün sonra gene aynı ses.
Kapının arkası öyle bir yağ oluyor ki meneşle değil kapının yüzeyini yağlıyor.

Kızdım getir dedim breyzi. Yapma etme ortalığı kirletmeyelim kapıyı bozmayalım. Getir diye çıkıştım.
Menteşelerin tepe kısımlarını deldim. Her bir deliğe iki fıs fıs yaptım WD40 ile. Bir ay oldu hala gıcırdamıyor.

Demem o dur ki;

Bir sorun gördüğünüzde bana ne bunu çözmek benim işim demiyorsanız;

Tamam ilgileneyim deyip sadece yağ sıkmakla yetinmeyip o sorunun nedenini anmayaca çalışıyor ve sorunun kaynağını keşfediyorsanız;

Sorunu çözmek üzere alet edavat kullanmayı becerebiliyorsanız

Sorunu çözüyorsanız özel kişisiniz. Memlekette bu kafa yapısına sahip insanların sayısı artar ve yönetimi de ele geçirirse işler düzelir.

Menteşe sorunu anlatayım. Geri zekalı kaynakçı menteşeleri 180 derec ters kaynatmıs. Bu menteşenin görevini yapmasına engel değil. Düzgün yönde takılmış menteşede, menteşe aralığını yagladıgınızda yağ yer çekimi etkisi ile menteşe piminin kenarlarından menteşe içine sızar ve menteşenin yağlanmasını sağlar.

Ters monte edilmiş menteşede içerideki pim yukarı baktığı için yağın yukarı doğru çıkıp yağlama yapması imkansız. Menteşeyi üstten bir iki damla yağlayabilecek kadar delik delindiğinde 10 senelik sorun bitmiş oluyor.

Çok teknisyenle/ustayla çalıştım. Çoğunu kedilerime benzetirim.

İşi yaptın mı?

Yaptım. Nasıl yaptın? Şöyle şöyle. İyi de öyle yapmak yerine şu şekilde yapsaydın....
İzah ederiim sebebini de.

Onun için bu detaylar önemli değil. Yaptım mı yaptım. Diğerleri de benim yaptığım gibi mi yapacak tı evet.
O zaman sorun yok.

Bok yok. Kafanı çalıştır.

Benim kedi bazen kum kabına değil salona ortaya yer karosunun üstüne sıçar.

Sıçmadan önce ön ayağıyla beş altı kez karo üzerinde kum kazma işlemini yapar.
Sonra bu kısma sıçar.
Sonra bokunu koklar.
Sonra gene karo üzerinde ayakları ile boku gömme hareketi yapar.

Sonra iyi bir iş çıkarmışcasına çeker gider.

İnsanlarımız aynen kedim gibi davranıyor. Kazdımmı kazdım. İçine sıçtım mı sıçtım. Üstünü kapadımmı kapadım.

Bu sıçış için devletin parasını harcar. Hemde çoğu zaman harcanması gerekenin 2 3 katını. Kağıtlara yeri kazdığını içine sıçtığı ve geri kapadığını da yazarak rapor eder.

Kağıt üzerinde her şey AB kuralları gibi. 10 numara.

Sonuç mu?

İzmirde iki genç yürürken elektriğe çarpılır ölür.

Son düzenleme:
Biz (burdaki arkadaşlar) neden sıradan insanlardan farklıyız benim cevabım şu şekilde;

Kendimi farklı hissettiğim için kendimden örnek vereceğim.

Sigara içmek için serin diye otoparka inerim. Sandalye de var. Oturup tüttürürken gözüme kapının kenarlarında ki örümcek ağları ilişir. Hemen fırçayı alıp ağları temizledım ve kendimi mutlu hissettim.
Halbuki temizlik işlerini yapan personelimiz var ve benim emrimde.

Otopark çıkışımız çok dar. Özellikle hanım sürücülerimiz çıkarken kaldırım taşına tekeri sürtüyor. 10 yıldır böyleymiş. Çağırdım elemanları taş kesme ile taşını getirin dedim, taşı kendim yontup 5 cm kestim. Şimdi kimse o taşlara tekelerini sürtmüyor.

İşyerimizin bir başka biriminde ağır bir kapımız var. Kapıyı açıp kapatırken korku filimlerindeki gibi gıcırdıyor. Yer gök inliyor. Bu sorun da en az 10 sendir devam ediyormus.

Bu tip işleri (temizlik, basit onarım vs) yapsın diye personelimiz de var. İlgilen şu kapıyla diyorum. Elindeki WD 40 nerdeyse yarısını bosaltıyor menteseye ses buyuk olcude gıdıyor ama iki gün sonra gene aynı ses.
Kapının arkası öyle bir yağ oluyor ki meneşle değil kapının yüzeyini yağlıyor.

Kızdım getir dedim breyzi. Yapma etme ortalığı kirletmeyelim kapıyı bozmayalım. Getir diye çıkıştım.
Menteşelerin tepe kısımlarını deldim. Her bir deliğe iki fıs fıs yaptım WD40 ile. Bir ay oldu hala gıcırdamıyor.

Demem o dur ki;

Bir sorun gördüğünüzde bana ne bunu çözmek benim işim demiyorsanız;

Tamam ilgileneyim deyip sadece yağ sıkmakla yetinmeyip o sorunun nedenini anmayaca çalışıyor ve sorunun kaynağını keşfediyorsanız;

Sorunu çözmek üzere alet edavat kullanmayı becerebiliyorsanız

Sorunu çözüyorsanız özel kişisiniz. Memlekette bu kafa yapısına sahip insanların sayısı artar ve yönetimi de ele geçirirse işler düzelir.

Menteşe sorunu anlatayım. Geri zekalı kaynakçı menteşeleri 180 derec ters kaynatmıs. Bu menteşenin görevini yapmasına engel değil. Düzgün yönde takılmış menteşede, menteşe aralığını yagladıgınızda yağ yer çekimi etkisi ile menteşe piminin kenarlarından menteşe içine sızar ve menteşenin yağlanmasını sağlar.

Ters monte edilmiş menteşede içerideki pim yukarı baktığı için yağın yukarı doğru çıkıp yağlama yapması imkansız. Menteşeyi üstten bir iki damla yağlayabilecek kadar delik delindiğinde 10 senelik sorun bitmiş oluyor.

Çok teknisyenle/ustayla çalıştım. Çoğunu kedilerime benzetirim.

İşi yaptın mı?

Yaptım. Nasıl yaptın? Şöyle şöyle. İyi de öyle yapmak yerine şu şekilde yapsaydın....
İzah ederiim sebebini de.

Onun için bu detaylar önemli değil. Yaptım mı yaptım. Diğerleri de benim yaptığım gibi mi yapacak tı evet.
O zaman sorun yok.

Bok yok. Kafanı çalıştır.

Benim kedi bazen kum kabına değil salona ortaya yer karosunun üstüne sıçar.

Sıçmadan önce ön ayağıyla beş altı kez karo üzerinde kum kazma işlemini yapar.
Sonra bu kısma sıçar.
Sonra bokunu koklar.
Sonra gene karo üzerinde ayakları ile boku gömme hareketi yapar.

Sonra iyi bir iş çıkarmışcasına çeker gider.

İnsanlarımız aynen kedim gibi davranıyor. Kazdımmı kazdım. İçine sıçtım mı sıçtım. Üstünü kapadımmı kapadım.

Bu sıçış için devletin parasını harcar. Kağıtlara yeri kazdığını içine sıçtığı ve geri kapadığını da yazarak rapor eder.

Kağıt üzerinde her şey AB kuralları gibi. 10 numara.

Sonuç mu?

İzmirde iki genç yürürken elektriğe çarpılır ölür.
Acaba bunun bizim topluma özgü bir kök nedemni var mı? Yabancılarla çalışmadım ben kıyaslama yapamıyorum.

Yani bu tarif ettiğiniz davranış acaba genel olarak insanlara mı özgü, yoksa boş vermişlik bizde daha mı çok?

Abi bunun genlerle aciklanir yani yok bence,

Tamamen egitim meselesi, zaten bir yerden yakaladim mi yuruyor mesele. Kendin yaparak daha iyi yaptigini kesfedince basliyorsun evi boyamaya bile. Biraz daha zorlasalar kalp ameliyatina girecek oluyor insan. :gulus2:

Senin dediklerini yapmak icin calismak lazim, emek sarf edip ogrenmek, okumak vs, bunlar mesakkatli isler, plajda gece yurumek varken bunlarla mi ugrasacaz? :kizgin3:

Egitim kurumalarinin hangisi duzgun , hangi lisede arkadaslik yasak, makyaj yasak, hepsi tek duze kiyafet giyiyor? Ben bilmiyorum.

Gerci ben boyle konusunca aklima, ulkeyi kalkindiracak olan %5 lik bir kesimdir diye de gelmiyor degil. Dolayisiyla toplumun tamaminda beklemiyoruz gelismisligi ama, bizim %5 ne yapiyor onu merak ediyorum.

Ya yurt disina gidiyor, ya da yaparsa bir sey emekli ediliyor. ya da aman bana ne deyip hobilerine bakiyor. vs vs

Çok ülkede görev yaptım.

Kahire' de çalıştım. Kafa aynı hatta çok daha kötü.

Fransa'da çalıştım. Avustralya'da çalıştım. İrlanda'da çalıştım. Onlarda öyle değil.

Bu yazdıklarım uzun süreli olanlar. Bir de 1 hafta içinde çalışıp geri geldiğim sayısız ülke oldu. Avrupanın yarısı. Amerika kıtası.

Beni en çok etkileyen Balkanlar ve Rusya'dan kopmuş ülkeler oldu. Hepsimi öyle bana mı denk geldi bilemem ordaki teknisyenler benim gibi düşünüyor. Soruna kafa yoruyor.

Avrupa ülkelerinde kurallar teknisyeni benim gibi düşünmeye/iş yapmaya zorluyor.
Dedikleri gibi yapmazsan o meslekteki çalışma ehliyetini kaybeder yada çıkacak hasarda acaip cezalarla karşılaşırsın.

O kurallar olmasa muhtemelen bizim kafa yapımızla çalışanların sayısı zamanla artabilir. (Avrupa da artık çok kozmopolit. Dolayısı ile kurallar farklı insanları hizaya sokuyor)

Ben kendimi dev aynasında falan görmüyorum. Sorunlara kafa yorduğum için benim gibiler diyorum.

Daha geçen hafta bir Türk işçimize (Şu anda aynı zamanda kendi firmasının patronu) tadilat yaptırdık.
10 numara güvenlik tedbirleri ile işi olması gerektiği gibi yaptı.

Türkiye'de niye salla pati iş yapıyorsununz da burda böyle diye sordum.

Burda böyle çalışmazsam ceza yerim dedi.

Avrupa ülkelerinde ceza yemekten ödleri kopuyor. Öyle sanıldığı gibi ahım şahım aylık maaş alınmıyor. Bir trafik yada park cezası yedinmi koyuyor adama. Canın yanıyor.

Hele bir de çalışma ehliyetini kaybedersen yandın.

Bizde hala aynımıdır bilmem. Gömlek cebine kontrol kalemini, kıç cebine de pense koydun mu elektrikçisin.

Son düzenleme:
Kuralsiz, cezasiz, hayvanlardan fark kalmiyor iste, elini nereye atarsan at.

İşletmelerin birçoğu üst düzey personeli İMZA YETKİSİ nedeniyle istihdam ediyor. Kanun kural olmasa o personele gerek yok. Yapılan işler gerekli şartları SAĞLAMADIĞI halde ilgili personelin imzası yetiyor. Bu şekildehem devleti hem milleti hem işi kazıklayıp kazanç sağlıyorlar.
Ülkede akıl sağlığını korumak zor.

Ülkemizden avrupaya büyük iş gücü ve beyin göçü, kalifiye çalışan transferi olduğunu, bu işten anlayanlar-verilere hakim olanlar söylüyor.
Demekki tüm vatandaşlarımızda sıkıntı olmasa gerek, sonucda bunlarla iş görmeyi beceren ülkeler de var demekki.
Belki biz beceriksiz oluyor ve onları değerlendiremiyor olabiliriz. Planlamada sıkıntı olabilir belki.
Kiralık diploma imza yetkisi aranıyor yada verilir ilanlarınıda gördü bu ülke. Gözümüzün açık gideceği göremediğimiz bir senaryo kalmadı herhalde.

Biz 1 ayda adam oluruz.

Cezaları 10 katına çıkart. Cezaları digital ortamda kes. Ceza kesene yuklu prim ver. Ceza kesene saldırana cezanın 100 katı daha ceza kes. Dini imanı para olmuş bir milleti ancak parayla hizaya getirebilirsin.
Ceza kesen görevliyi de dedektifle izle. Onun da cezasını ver.

Fransa'da emekli olmuş nerdeyse bastonla yürüyen teyze ve amcalar üniformaları ile sokak sokak gezip hatalı park etmiş araçlara ceza keserlerdi. Bu işten para kazanıyorlarmış.

Fransa'da en korkulan şey bankanın yasak koyması. Eğer banka sana yasak koyarsa (karşılıksız çek, ödenmeyen kredi vs) kara listeye giriyorsun. Kara listeye girene diğer bankalar da hesap açmıyor. Çalıştığım tarihlerde henüz kredi kartı yok ya da yaygın değildi. Her şey çek ile dönüyordu. Nakit para hoş karşılanmıyordu. Eğer çek defteri alamazsan hayat sana zindan oluyordu.

Çin'de yaşayan arkadaşım anlatıyordu. Yer gök kamera. Her hatanda sistem doğrudan vatandaşlık puanıını kesiyor diyordu.

Vatandaşlık puanın haklarından ne kadar yararlanacağını belirliyor.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back