Bok atmak geliyor içimden. Kendimi hıyar gibi hissediyorum.

Türkiyede de istisnai şahıslar war. Tıpkı bülent kardeşimiz gibi.
Bu ülkede ev buldularsa eyi durumdalar demektir.
Ama ev içinde kendilerine bir özel alan bulmaları bi hayli problem.
Özellikle şehir hayatında bu böyle.
----------------------
Geçtiğimiz ay şirkete bir makine mühendisi hanım işe alındı.
Biraz sohbeti artırnca 26 yaşındaki bayanın sıra dışılığı nhemen ön plana çıktı.
Evinde kendine ait bir çalışma alanı warmış ve arduino ya dayalı bir 3d yazıcı montajı filan yapmış.
Gram elektirik ve elektronik bilgisi olmamasına rağmen.
İyi dercede Autocad biliyor ama Solidwork sıfıra yakın.
Attılar önüne makinayı şu projeyi revize et dediler. Benim 60 yaşından sonra öğrendiklerimi o bu yaşta öğreniyor.
Benim diyen birisinin hiç bilmeden yapacağı bir iş değil. Ama tırmalayarakta olsa yapıyor.
Yaptıkçada geliştiğini görüyorum. Keşfetmeye açık biri.
--------------------
Bir şirkette çalışıyor olmama karşılık haricen de bazı projeler yürütmeye çalışıyoruz karınca kararınca.
Fakat havyaydı sıcak hava istasyonu falan derken hatunla cebelleşmeye başladık küçücük odada tıkış tıkış.
En son çıkar çareyi odama girmesini yasaklamakta buldum.
Ev hanımları temizlik konusunda oldukça titizler ve biz dağınık çalışanların en büyük düşmanı olurlar.
Herşeyi düzenlemeye kalktıklarında oda düzenli temiz görünsede birçok eşya yer değiştirdiği için kaos başlar.
Sorulduğundada bilmediğini beyan edince odayı beştan sona tekrar dağıtmanız gerekir aradığınızı bulmak için.
Kısacası evin tamamı hanımlara aittir ve evde iş istemezler.
--------------------
Beraber proje, İş yaptığımız arkadaşla bir yer arayışına girdik tabiiki.
Dükkan niteliği taşıyan yerlere bakındık.
Kiraların uçukluğu bir tarafa içinde kalabilmek için bir yığın masraf yapmanız gerken mekanlar hemen hepsi.
Bir tane kirası uygun eli yüzü düzgün yer bulduk lakin sahibesi dünyanın evrağını talep etti.
Vergi levhası, şirket bilgileri faaliyet raporu vs, vs.
Tabii birde 1 yıllık peşin ve senet imzalanması.
Ticari bir ürün alım satımımız olmasada, hobi çalışması da yapsak vergiye tabi olmamız gerekli imiş.
-------------------------
Buyrun şimdi bu şartlarda batı ülkelerindeki garaj çalışmalarına gıpta etme.

Bülent kardeşimiz kızmış teknik ekibe de..
Haksız biraz dediği noktalar burası olsa gerek.
Baştan sona emeklinin işi kahve köşeleri oluyor dolayısıyla.
Nadiren şartları zorlayıp bağlayan ipleri koparan çıkıyor 3 5 tane.
Eh bu kadarıyla yetineceğiz gari

Hocam ben bir dünya yer gördüm daha garaj çalısması yapan birileriyle karşılaşamadım.
Gerçi yabancı ülkelerde nasıl tanışacaksın. Dar bir çevren oluyor.

Tanıştığım teknisyenler içinde de hobyci bulamadım daha.

O yüzden diyorum böyle forumlarda bir araya gelen bizler özel insanlarız diye.

Yahudilerin kendilerinin özel olduğuna inançları kadar benim de elektronikçilerin daha da özel oldukları inancım var.

Ben kendimi özel değil vasat biri olarak görüyorum.
Ama biliyorumki sen istisnasın.
Bilgisi çok olup ta kullanmayan biri, az bilgisi olupta kullanan birinden daha aşağıda dır benim nezdimde.
Fırsat bululabilse bu insanların neler yapabileceğinin ispatını ben dolandırıcılarda görüyorum.
O kadar ilginç yöntemler geliştiriyorlarki benim diyen insanın aklına gelmeyecek usüller.
Tamamının hayırlı yollarda çalıştığını bir düşünsene.
Türk insanı çıkarına olan zeka ve aklını toplum lehine evirmeyi becerebilse yeter.

IQ and Education: Two Sides of the Same Coin​

IQ yuksek olanların genellikle hafızası zayıf oluyor.
Hafıza zayıf olunca sözel yeteneği yani iletişim yeteneğide zayıf oluyor. :)
İçine kapanık olmalarıda bu yüzden.
Ayrıca çevrede önemli. Sıcak ülkede yaşayanlar uyuşuktur. Bol bol uyurlar.

Hobi beleşe yapılmıyor. Diğer meslekleri eleştirmek kolay. Neden chip üretemiyor sunuz? Nanometre şart değil mikrometre seviyesinde bile yapan yok koca ülkede. Transistor diyot üretimi bile yok. :)

Cip uretimi yapmiyorlar diye kizacaksak bunlar elektronikci degil fizikciler olmali.
Biz elektronikciler bu tip konularda fizikcilerin teknisyeni konumundayiz.

ITU de yariiletken yapiliyordu. ODTU'de de laboratuvari kuruluyordu.

Cip ornegi icin Turkiye'de calisacaksak amator butcemiz yetmez ki.

Ama Melih'in park icin harcadigi parayi ITU'ye ODTU'ye verselerdi bir seyler olurdu.

Ben kimyacilar diye sanirdim

Aslinda hepsi.

Fizik diye bir bilim isin icindeyse elektronikciden bahsetmek ayip olur diye dusunuyorum.

Cip uretimi yapmiyorlar diye kizacaksak bunlar elektronikci degil fizikciler olmali.

O zaman elektronik mesleği hazır parça alıp montaj yapan bir meslek olur.
Makine muhendisleride o zaman malzeme üretimi benim işim değil kimyacıların fizikçilerin işimi demeli? :)
Fizikçi birisinin forumda videosu dolanmış kablo ısınması ile ilgili bir videosu vardı. O da biz elektrik ile ilgili hesapları bilmeyiz diyordu. :)

Patent olayı var birde. Bir şey üreteceğin zaman daha önce keşfedilmiş şeyleri kullanacağın için ayrıca para ödüyorsun.
Çinlilerin umurunda değil patent olayı. Japonlarında eskiden umurunda değildi. Şimdi saçmasapan patent kanunlarına uyuyorlar ama eskisi gibi birşey üretemiyorlar. :)

Demekki daha ustte baska bir guc var ve ortami sekillendiriyor abi

Bana pek doğru gelmedi.
Zira dünyanın en akıllı milleti çin görünüyor.
Irak türkiyeden daha akıllı görünüyor.
Kriterleri biraz saçma sanki.
Nüfusa oranla değil muhtemelen.
Endüstriyel gelişmeyi kastediyor olabilirlerki iyi bir ölçü değildir.
Kaldiki tek bir firma endüstriyel alanda ülkeyi sırtayabilir. Ama ülkenin genel IQ sunun yüksekliğini ifade etmez.
Benim bildiğim en aptal millet Amerikalılardır. (Yanılıyor olabilirim zira genelliyorum). Motorola cep telefonların menüleri tam bir aptal ürünü idi mesela.
Yazılımlarda yada kullanım klavuzlarında aptala anlatır gibi anlatmak zorunda üreticiler. Demekki mikro dalga fırınında kedi kurutulmaz demek gerekir onlara. Aksi Takdirde kedi kebabı yapabilirler.
Yükselen ekonomi de tek başına kriter olamaz zira her ülkede siyasi bariyerler kurulur diğer gelişmiş ülkeler tarafından.
3 5 yöneticisi dünyanın en zekisi oluncada toplumun geneli akıllı sayılmaz.
Sömürge ülkelerinin aptal gösterilmesi normaldir zira adamlara hiç fırsat verilmezki kendi zekalarıyla bişeyler yapmış olsunlar. Ellerine incil tutuşturup ülkeyi esir alırlar. Bir dahada o girdaptan çıkmaması için türlü siyasi alicengiz oyunu oynarlar.

Sözün özü o haritadaki değerlendirmeleri külahıma anlatsınlar.

O zaman elektronik mesleği hazır parça alıp montaj yapan bir meslek olur.
Makine muhendisleride o zaman malzeme üretimi benim işim değil kimyacıların fizikçilerin işimi demeli? :)
Fizikçi birisinin forumda videosu dolanmış kablo ısınması ile ilgili bir videosu vardı. O da biz elektrik ile ilgili hesapları bilmeyiz diyordu. :)

Elektronik meslegi devre tasarimi yapmak hayata gecirmekle ilgili.

Yariletken fizigi diye bir fizigin bransi var. MOS'un kanal genisligiydi izolasyon kalinligiydi bunlar elektronikcinin isi degil. Devre tasarimini hesabini kitabini yaparsin.

O fizikci elektronik konusunda belki bir elektronikci kadar hizli hesap yapamaz ama elektronikcinin hesaplayamayacagi hesabi yapip daha sonra da boyle boyle hesaplayacaksiniz diye ders verebilir.

Elektronikci cip icin gerekli P ve N maddesi yapmak icin saf silikona yabanci atom katmaya kalksaydi her halde asagidaki linkteki karikature benzerdi.

Ama Melih'in park icin harcadigi parayi ITU'ye ODTU'ye verselerdi bir seyler olurdu.
yeter şu an 1500-2000 usd bütçe ile kendi çipini tasarlayıp 130nm 1-2 adet numune bile ürettirebilirsin. üstelik bu paraya chip design araçları ve chip tasarım kursu da dahil.

Elektronik meslegi devre tasarimi yapmak hayata gecirmekle ilgili.

Yariletken fizigi diye bir fizigin bransi var. MOS'un kanal genisligiydi izolasyon kalinligiydi bunlar elektronikcinin isi degil. Devre tasarimini hesabini kitabini yaparsin.

O fizikci elektronik konusunda belki bir elektronikci kadar hizli hesap yapamaz ama elektronikcinin hesaplayamayacagi hesabi yapip daha sonra da boyle boyle hesaplayacaksiniz diye ders verebilir.

Elektronikci cip icin gerekli P ve N maddesi yapmak icin saf silikona yabanci atom katmaya kalksaydi her halde asagidaki linkteki karikature benzerdi.

1980li yıllarda Meslek lisesi elektronik bölümü kitabında çiplerin nasıl üretildiği bilgisi vardı.
Kimyacıların kitabında bu var mı?
Mühendis değilim ne okudunuz derslerde merak ediyorum. :)
Ben mesela makine teknikerliği okudum.
Makine elemanları dersimiz yoktu.
Kağıt üretimi bölümünde makine elemanları dersi vardı. Saçmasapan eğitim sistemi işte.

Ansiklopedik bilgi ile uretim olmaz.

Cip uretimi ile ilgili ben de bir kac sayfa ahkam kesebilirim. Ansiklopedik bilgi neticede.

Cok konusma yap dediklerinde fissss.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,520
Üyeler
2,679
Son üye
eg3wie

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back