Bu motorların yapısı nedir?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir havalandırma fanı almak istiyorum 220 V ile çalışan. Aşağıdaki tarzda bolca fan görüyorum ama bunların motor yapısı nedir? Gölge kutuplu motor mudur? Yoksa BLDC olup da içinde bir çeşit inverter mi var? Fiyatına bakılırsa pek ihtimal vermiyorum ama ... Ona göre uygun bir devir kontrol yöntemi belirleyeceğim.

1671626550364.png

Ben bu tarzda bir motora triyak ile faz kıyıcı yaparak hız kontrolü yapmıştım.

Bunlar golge kutuplu motor.
Faz kontrollu hiz denetimi bu motorun isinmasina neden olabilir.

Aslında birkaç tane ara ucu olan gölge kutuplu motor da olsa olur. Birkaç kademeli pervanelerde olan. Ama piyasada gördüklerim hep tek sargı, sabit devir.

Seri bir endüktans ile devir ayarlayabilirim ama bu fan sürekli çalışacak fazka kayıp olmasın istiyorum.

Bizim makinelerin hemen hepsinde bu fanlardan var. İçini incelemek istersen bir tane arızalı gönderebilirim abi. Yada söküp resimleyebilirim.

Gölge kutuplu olduğunu bilmem yeterliydi Gökhan, gerek yok. Eğer piyasada bulamazsam bit pazarından bir hurda fandan falan sökeceğim herhalde.

Aşağıdaki fanı aldım buradaki bir esnaftan. Fan çapı 150 mm ve 220 V ile çalışıyor.

Hemen eve getirince benim varyaka taktım. Voltajı değiştirerek devir ayarı yapılabiliyor. Kalkış için gerekli minimum voltaj 100 V. Bu voltajda 86 mA gibi bir akım çekiyor ve 750 rpm ile dönüyor. Voltaj 220 V yapılırsa, devir 2800 rpm oluyor ve çektiği akım da 230 mA oluyor.

IMG_20230102_175347.jpg

Bakalım şimdi bir süre minimum devirde çalıştıracağım. Çektiği akım düşük olduğu için ısınmaz diye düşünüyorum ama gene de emin olalım.

çok ses yapıyor bunlar. Ben onun yerine atolyeyye en büyüklerinden şeffaf 12v büyük taktım. baya sessiz. İşe yarıyor. 220 olan ısınıyor, ses yapıyor vs.. Sıkıntı.

Şunun 30cm'i filan bendeki. Marka değil. Şu eski cam kasa pc'lerden çıkanlardan..

Bunların hava debisi yeterli olmaz diye düşünüyorum. Fanı banyoya koyacağım. Havalandırma boşluğundan berbat bir lağım kokusu geliyor,
yönetime sürekli şikayet ediyorum ama sonuç alamıyorum. O yüzden iş başa düştü kendim uzaklaştıracağım kokuyu. Banyo kullanılmıyor iken, düşük voltaj ve devirde çalışacak fan. Birisi içeri girince maksimum devire çıkacak.

Akim cekme ve isinma testi icin variak degil de dimmer denedin mi?

Banyodaki nemi atmak icin dogrudan bacaya monte edilen tipte fan kullandim. Banyo kapisi kapali iken ses belli belirsiz.
Gerci kapi acik olsa da rahatsiz edecek seviyede degil.

Akim cekme ve isinma testi icin variak degil de dimmer denedin mi?

Banyodaki nemi atmak icin dogrudan bacaya monte edilen tipte fan kullandim. Banyo kapisi kapali iken ses belli belirsiz.
Gerci kapi acik olsa da rahatsiz edecek seviyede degil.

Dimmer ile denemedim. Dimmer ile çok verimsiz çalışır gibime geliyor. Belki de 110 V luk bir trafo kullanacağım.

Hazır aspiratör işimi görmüyor çünkü duvardaki havalandırma açıklığı dikdörtgen şeklinde. 20x40 cm gibi. mevcut havalandirma kapağındaki jaluzileri kaldırıp doğrudan fanı bağlayacağım.

Aldigin fanin benzeri bende de var. Cok sesli ve debisi fazla.

Fakat sessizlik konusunda onerdiklerim cok iyi.

Aldigin fanin benzeri bende de var. Cok sesli ve debisi fazla.

Fakat sessizlik konusunda onerdiklerim cok iyi.

Düşük devirde ses az. Ama tam devirde baya gürültülü.

1 saat düşük devirde (110V) çalıştırma sonucunda fanın en sıcak yeri 36 ℃ gibi.

Bunların hava debisi yeterli olmaz diye düşünüyorum. Fanı banyoya koyacağım. Havalandırma boşluğundan berbat bir lağım kokusu geliyor,
yönetime sürekli şikayet ediyorum ama sonuç alamıyorum. O yüzden iş başa düştü kendim uzaklaştıracağım kokuyu. Banyo kullanılmıyor iken, düşük voltaj ve devirde çalışacak fan. Birisi içeri girince maksimum devire çıkacak.
Havalandırma boşluğundan çatıya 100mm pvc boru uzatma şansın var ise fansız çekiş sağlar.

Plastik boruyu çatı seviyesinin üzerine çıkarmalısın. Az üstüne çıksa yeter soba bacası gibi. Yağmur girmesin diye şapka yapabilirsin. veya döner tip baca takabilrsin. Aşağıdan ses vs olmadığı için birşey anlamazsın ama yukarıdan kontrol edersen buram buram gelir... :)

Plastik boruyu çatı seviyesinin üzerine çıkarmalısın

Çatıya kadar çıkarmam mümkün değil. Bina 9 katlı ben 2. kattayım. Zaten bu havalandırma boşluğunun tepesinde o emme dalgası var ama bir işe yaramıyor.

Çatıya kadar çıkarmam mümkün değil. Bina 9 katlı ben 2. kattayım. Zaten bu havalandırma boşluğunun tepesinde o emme dalgası var ama bir işe yaramıyor.
Ortak olduğu için işe yaramaz. Kokuda muhtemelen boşluktan içeri giriyordur... Üst katlarda olsaydın. Bu boru işi ile kendine özel havalandırma sahibi olacaktın. Bu durumda fan daha mantıklı.

Merhaba arkadaşlar yeni konu açmak yerine buradan devam etmeyi uygun gördüm blower motorlar hakkında bilgi sahibi olan var mı?
Sorun şu bir süre çalıştıktan sonra ısınma sonrasın kesim e gidiyor. Soğuyunca çalışmaya devam ediyor

Ekler

• Screenshot_2023-01-11-22-01-49-658_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-01-11-22-01-49-658_com.android.chrome.jpg
    413.1 KB · Görüntüleme: 60
Merhaba arkadaşlar yeni konu açmak yerine buradan devam etmeyi uygun gördüm blower motorlar hakkında bilgi sahibi olan var mı?
Sorun şu bir süre çalıştıktan sonra ısınma sonrasın kesim e gidiyor. Soğuyunca çalışmaya devam ediyor

kesime gidiyordan ne anlamalıyız?

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back