bulasik makinasi kapi sensoru

Ariza bulundu R5F2136CAN MCU , Bu cok bacakliyi bulmak, programi bulmak ve yazmak ugrasilir mi?

• evet

Oylar: 0 0.0%
  • hayir

• hic yapmadiysan daha once, basarilamaz

• Toplam oy kullanan
    1
  • Poll closed .
Kısa devre olması beklenmemelidir. Akım değişimiyle algılamayı bildiriyor.

Screenshot_20240104_232638.jpg

uzman değilim ama muadil olabilecek bir aday buldum sanırım.

"A1101LLHLX-T"

satın alma adresi:

uzman değilim ama muadil olabilecek bir aday buldum sanırım.

"A1101LLHLX-T"

satın alma adresi:
sanırım bu uygun değil. aradığımızın içinde transistör var. bunda mosfet var.

ben kartin bozuk oldugu dusuncesi icerisindeyim :D

Kapasitörü söküp test edebilirsiniz. Belki sorun ondadır.

ben buna 220v ac verdim kalmamistir kapasitor. Ancak disarda diode olcme modunda miknatisla hic etkilenme gostermemesi garip geldi. En nihayetinde diode test te de olcu aleti bir miktar voltaj veriyor.

Isin garip tarafi makina ureticisi urunun omrunun 10 yil oldugunu belirtiyor. 10 yil sonra bu ariza. 10 yil i bir kac ay gecmistir.

Bu sensör kolay bozulmaz. Kapaktaki mıknatıs bozulmuştur :)

Sensör yerine seri direnç ve anahtar bağlayarak deneme yapabilirsiniz. Direnç değerini hesaplamak gerekir.

evet ama 40v AC geliyor o uclara, eger datgasheet dogruysa bu nasil mumkun olabilir? yoksa sirf kapak kapali modda calistirmaya calisirim

firma sanki özellikle seçmiş bu parçayı, hiçbir yerde tam muadili yok gibi. gene tersine mühendislik iş başında

78M05 i cikardim calisiyor sorun yok. devre karti uzerine voltaj verdim KORAD ile.

78M05 devrede yok iken
78M05 in OUT ucuna, korad ile 5V 0.2A verince, KORAD 0.77V 0.198A gosterirse , bu kesinlikle kisa devre var anlamina gelir mi?

Son düzenleme:
20240105_015919.jpg

Cok bacakli isiniyor. Film bitti mi simdi?

tam emin değilim denemek istersen o çok bacaklı şey işlemci ise datasheetten bakıp manuel reset moduna aldıktan sonra hala ısınıyorsa bir sorun var demek. yoksa akım çekmesi işlemcinni çalıştığını gösterir.

1-başka kompanentte kısadevre varmı?
2-işlemci bacakları kısadevre gösteriyor ama omaj varsa kısadevre değildir.
3-kısadevre varsa işlemciyi sökünce kısa devre kalktı mı?
4-eğer münkünse aynı karttan varsa nerden hangi voltaj çıkıyorsa aynı şekilde voltaj çıkışı oluyor mu? voltaj farkı,direnç farkı varsa o bölgeye bakın.
5-diyotlar,dirençler,regülatör sağlamlık kontrolleri yapıldı mı? ufacık bir direnç farkı bütün sistemi kapatabilir.
6-bu tarz bir kartı tamir edebilmek için nasıl çalıştığını bilmek iyi olur. logic analizör ile işlemciden veya mikroişlemciden gelen sinyalleri izlemekte yol gösterir.

çok uzman değilim sadece ben böyle yapardım.

Kartin tamiri tamamlandi, Hall effect sensor gelmeden test etmek istiyorum. 13.8 volt geliyor o sensorun ayaklarina. Datasheette eger 14mA gecirmeyi basarirsam kapiyi kapali sanacak. mi?

Bu sensör kolay bozulmaz. Kapaktaki mıknatıs bozulmuştur :)

Sensör yerine seri direnç ve anahtar bağlayarak deneme yapabilirsiniz. Direnç değerini hesaplamak gerekir.
1K baglarsam seri olarak, kapi kapali sanmasini saglamak mumkun olur mu? orada ki kondansatoru soktum, olcunce 5.6nF cikiyor. Datasheette o deger 4.7nF sanirim. Bununda 6mA ile 14mA arasinda geciste ne icin kullanilacagini bilmiyorum. Ama derdim su an sadece deneme yapabilmek.

@semih_s abi bakmiyon tabi buralara, sonra 220V verince kiziyon :gulus2: derdim ustteki mesaj.

@semih_s abi bakmiyon tabi buralara, sonra 220V verince kiziyon :gulus2: derdim ustteki mesaj.
O kondansatör stabilite için gibi görünüyor, fonksiyonu kritik değil. Ama çıkış akımını sadece dirençle simüle edemeyebilirsin. MCU'ya bağlı pulldown direnci tespit etmek gerek. Bir de giriş voltajı hep 13,8V kalacak mı?
1712951800298.png

Diğer herşey normalse duğru akımı vermek kapıyı kapalı gibi örmesini sağlar bence de. Burada MCU'yu bozan da bu input voltajının yükselmesi olmuştur muhtemelen.

MCU'ya bağlı pulldown direnci tespit etmek gerek. Bir de giriş voltajı hep 13,8V kalacak mı?
Board bozukken o deger sapir sacma bir sey di. 40V vs gormustum. Belki de ben ona 220 vermeden once bozuldu. Su an Board ustunde oraya giden voltaj 13.8v ve hic degismiyor. Hatta board a 220v verip ilk calistirdigim andan itibaren sadece 13.8V ye cikip orada sabit kaliyor.

Burada MCU'yu bozan da bu input voltajının yükselmesi olmuştur muhtemelen.
MCU nun bozuk olduguna kesinlikle eminim. MCU degistim, ama tabi bu kapi sensorune 13.8V gitmesi gerektigine dair bir yazi hic gormedim. Ancak TLV4976 nin calisma voltajina uygun bir deger gibi gozukuyor. TLV nin datasheetinde de 6mA i miknatis yokken, 14mA i miknatis varken gecirir diye anliyorum. 13.8v u 1K ya bolunce 13.8mA ve kapi kapali gibi dusunuyorum.

Mantik hatasi var mi?

MCU'ya bağlı pulldown direnci tespit etmek gerek.
Diger mesajimda gostermeye calisicam

Kartin orjinal hali bu sekilde, yol gozuksun diye diger karttan birkac bir sey cikarmistim.
20240413_005044.jpg

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back