c++ dili öğrenmek istiyorum

taydin

Timur Aydın
Staff member
Aleykümselam Engin. Benim server'i kuran Engin'sin herhalde :) Foruma hoşgeldin.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
"Windows yapmak" derken ne demek istediğini anlamadım. Kullanıcı arayüzü programlaması yapmayı kastediyorsun herhalde.

Öncelikle C++ dilini temelden sağlam bir şekilde öğrenmen lazım. Bunun için de iyi bir ingilizcenin olması ön şart. Eğer ingilizcen zayıf ise, hiçbirşeye başlamadan önce bu eksikliğini gidermen lazım. Ondan sonrası için sana önerebileceğim bu işin en iyi kitapları var.

C++ öğrenmek için C ile başlama hatasına düşme. Direkt olarak C++ ile başlaman daha uygun olur. Linux'ta zaten tecrübelisin. Bir linux makinası kur, ve sadece metin editörü (Emacs, vim, veya neyse), make, G++ kullanarak program yazmaya başla. Bu işin temeli budur. Sana öğretici örnek projeler de söyleyebilirim.

Bu seviyede C++ diline hakim olduktan sonra kullanıcı arayüzü kütüphanelerine bakabilirsin. Linux'ta örneğin QT çok yaygındır. QT bilen kişi, ekrana sahip birçok gömülü sistem için firmware geliştirebilir.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
"teamdan windows yapmakla" neyi kastettiğini anlamadım Engin. Team dediğin teamviewer midir?
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Valla bilmece gibi konuşuyorsun :) Teamviewer'da windows yapmak diye birşeyi hiç duymadım Engin, herhalde benim bilmediğim bir konu bu.
 

enginbey8108

Kayıtlı Üye
o zaman abi boşver c++ yi çok zor galiba timur abi ben hazır iso indirsem ona explorer eski sürüm net framework wifi kartı gibi eklemek istiyorum nasıl yapabiliriz güncellemede eklemek istiyorum
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
C++ öğreneceksen Windows'u boşver Engin. Çok pahalıya gelir. Windows lisansı hem pahalı, hem de MSVC denen şey öyle her makinada çalışmaz, performanslı makina ister. Linux ile başlarsan daha iyi olur.
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bu videoda anlatılan konunun C++ programlama ile hiç ilgisi yok Engin. Burada anlatılan, hızlıca bir sisteme windows kurabilmek için, gereken uygulama ve güncellemeleri içeren iso dosyaları hazırlamak. Bu konu üzerinde bir çalışmam olmadı, bilgim yok malesef.
 

cevdetfaikosman

Kayıtlı Üye
Engincim yaşını söylersen belki ona göre hangi seviyeden başlaman gerektiği daha iyi anlaşılır. Bir de Türkçe biliyor musun? Yabancı mısın?
 

taydin

Timur Aydın
Staff member
Keşke C++ öyle birkaç saat sana vaktimi ayırıp da öğretilecek birşey olsa Engin. Öyle olsa mutlaka o zamanı ayırırdım. Ama C++ öğrenmek çok uzun soluklu iştir. 1 yıl sonunda ancak kafanda ampuller yanmaya başlar, gerçekten faydalı bir iş yapan program yazabilmen daha uzun sürer.

Yukarıda da belirttim, eğer C++ öğrenme konusunda ciddi isen, öncelikle iyi seviyede ingilizce öğrenmen lazım. Sonra da yıllarca konu üzerinde emek vermeye hazır olman lazım.

Ben neredeyse 30 yıldır uğraşıyorum C/C++ ile ve zaman zaman hala bana saç baş yolduruyor! Standartlar da yerinde durmuyor, dil de gelişiyor, karmaşıklaşıyor, yeni özellikler eklenip duruyor.
 

enginbey8108

Kayıtlı Üye
tmur abi mesela bende hazır iso var ona net framework wifi güncelleme eklemek istiyorum nasıl yapabiliriz dism++ proğramını biliyormusun
 
Top