Çamaşır makinesi rulmanları arızalı mı?

orijinal

Üye
Merhabalar,
Çamaşır makinesinin tamburunu elle çevirince zor dönüyor ve gıcırdıyordu, boşluk yoktu bu arada.

Makine yıkama yaptıktan sonra, tamburu tekrar çevirdiğimde, kolay dönüyor ve gıcırtı sesi olmuyordu. Bazen makine sıkmaya geçtiğinde ses yapıyordu fakat elle çevirdiğimde arızalı rulman sesi gelmiyordu.

Neyse söktüm kazanı, dışarı aldım, kasnağı söktüm dur dedim bir daha bir çevireyim şu tamburu çok kolay dönüyordu yağ gibi dedim boşuna mı söktüm. Arka kısımdaki rulman sorunsuz görünüyordu.

Buraya kadar sökmüşken tamamen söktüm artık, kazanı ayırdım, tamburu söktüm sadece tambur milinin dibinde o sarı kısımda çizikler var normal mi bilmiyorum? Fakat rulmanlar yukarda kalıyor, izlerinden anlaşılıyor o sarı kısımla alakası yok rulmanın. Fotoğrafta da izler görünüyor.

Keçe ve rulmanlar yeni gibi görünüyor, rulmanları çevirdim sorunsuz dönüyorlar.

Acaba kapak contası mı engelliyordu tamburda parçaları var, sürtünüp erimiş?

Ne yapayım?

IMG_20221025_191839.jpg

IMG_20221025_191925.jpg

IMG_20221025_193615.jpg

IMG_20221025_193636.jpg

IMG_20221025_193648.jpg

IMG_20221025_193703.jpg

IMG_20221025_193710.jpg

IMG_20221025_214636.jpg

Gıcırtı sesi muhtemelen motor kayışından geliyordur ve sorun değildir. Yıkama sonrası sesin olmamasının nedeni de kayışın bir miktar ısınmasıdır. Motor kasnağına bir damla sıvı sabun damlatarak bunu anlayabilir ve çözebilirsin.

Rulmanlar sağlam görünüyor. Zaten rulmanların bozulmasının sebebi %99 keçenin rulmanlara su kaçırmasıdır. Eğer bozuk olsalardı paslı olurlardı.

Keçe yatağındaki siyah izler normal. Sonuçta keçe sürekli oraya sürtünüyor. Çizmeden temizleyebilirsiniz.

Ve evet, boşuna sökmüşsün ama ben olsam sökmüşken rulman ve keçeyi değiştirirdim. Çok pahalı malzemeler değiller.

Bu arada sorun körükten kaynalanıyor. Deforme olmuşsa değişmesi gerekiyor.

Son düzenleme:
Gıcırtı sesi muhtemelen motor kayışından geliyordur ve sorun değildir. Yıkama sonrası sesin olmamasının nedeni de kayışın bir miktar ısınmasıdır. Motor kasnağına bir damla sıvı sabun damlatarak bunu anlayabilir ve çözebilirsin.

Rulmanlar sağlam görünüyor. Zaten rulmanların bozulmasının sebebi %99 keçenin rulmanlara su kaçırmasıdır. Eğer bozuk olsalardı paslı olurlardı.

Keçe yatağındaki siyah izler normal. Sonuçta keçere sürekli oraya sürtünüyor. Çizmeden temizleyebilirsiniz.

Ve evet, boşuna sökmüşsün ama ben olsam sökmüşken rulman ve keçeyi değiştirirdim. Çok pahalı malzemeler değiller.

Bu arada sorun körükten kaynalanıyor. Deforme olmuşsa değişmesi gerekiyor.
Teşekkür ederim öncelikle.
Marka tavsiye edebilir misiniz? Skf, ors...
Keçede de markalar var sanırım.
Sağ olun.

Skf, ors ikisi de olabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi ilk bozulan keçe olacak ve keçe su kaçırdıktan sonra rulman markasının hiçbir önemi kalmıyor. Bu yüzden Keçeyi markanın servisinden orjinal olanını almanı öneririm.

Servis orjinal keçe vermez. De sanki keçede sağlam. Bazı makinalar kronik tasarım hatalı oluyor. Bkz. Samsung. Bugün sıfır bile alsanız kazan sıkmada yan levhalara vuruyor. Taş+amortisör+yay dengesini tutturamamışlar.
Alırken dikkat etmek gerek.
Keçe ve rulmanlar yeni gibi gözüküyor; halbuki 25 senelik makine, ön kısımda etiket vardı 97 senesine ait.

IMG_20221026_024534.jpg

Bir de aklıma takıldı; videolarda o keçenin içini gresle dolduruyorlar bu doğru mu? Ben scooterda da keçe değiştiriyorum, yağ sızmasın diye keçenin içindeki yay var çünkü.

Satın almadan araştırmak lazım, biraz da şans gerek sanırım.

Teşekkür ederim, sağ olun.

Şu meşhur çelik kazanlı arçelikler (esasen siemens'dir) var. Onla 90 üretimi bile olsa halen sağlan dururlar. Çünkü çoğu malzeme paslanmaz çelik. Amortisörler çelik vs.. Şimdi hepsi plastik. Yaylar yetersiz. amortizör sayısı 2 tane. O makina çelik kazan ağır diye 5 tane amortisör var. Yani anlayacağınız yenileri artık dayanıksız eşya..
Gres işi doğrudur, süper dışarı basmayacak şekilde gres sürebilirsin. Ama aşırı sürersen ve keçe giderse o gres kazana akar. Su iile birlikte çamaşırlara gider. Tatında biraz sürülebilir. Kırmızı gres filan hiç sürme.

N
Dediğiniz gibi kazan ve amortisörler kaliteli.

Şimdiki cihazlar tamamen ticari, kazanlar presli ki kazan komple değişsin diye gerçi bunu da kesiyorlar ama evde herkesin yapabileceği bir uygulama değil.

Eski cihazlar ağır ve kaliteliydi malzemeden, kaliteden kaçınılmıyordu.

Son bir tavsiye rica etsem; benim gresler başka yerde, bir tane satın alıcam mecburen, tavsiye edebileceğiniz gres varsa onu satın alayım.

Teşekkür ederim, sağ olun.

Her zaman çamaşır kalmış mı diye elle tamburu çeviririm.

Makina yaklaşık 8 yıllık Siemens.

Bugün fazladan sürtme sesi fark ettim. Açtım makinayı kayışı çıkardım ses motordan geliyor. Hafif hışırtı şeklinde. Kazanda sorun yok.

Bir umut motora kontak sprey (tozlandıysa vs diye) sıktım, öndeki rulmana da wd 40 ama ses gitmedi. (Diğeri için ön kapağı açmam lazım)

Acaba bunun değişmesi gerekir mi?

Bugünlerde hava baya sıcak o nedenle rulman iyice genleşti veya kurudu ondan mı ses yapıyor?

Motoru sök sonra rotoru çıkart, rulmanlari elle kontrol et boşluk veya sıkışma varsa ilgili rulmanı değiştir. Birde kömürleri kontrol et.

Motoru sök sonra rotoru çıkart, rulmanlari elle kontrol et boşluk veya sıkışma varsa ilgili rulmanı değiştir. Birde kömürleri kontrol et.

Motorun elle çevirince sesi videodaki gibi.

Motoru sökmek için torx tornavida almam lazım öncelikle. Rulman değişimini kendim yapamam zaten ekipmanım yok.

Bir tamircide veya yetkili serviste yaptırmayı planlıyorum. Tabi yetkili servis derdimi anlarsa tabi.

Videodaki görüntüden bakıldığında motorun dönmesi normal gibi görünüyor, ikincisi yetkili servis o şekilde motora bakmaz komple makinaya bakar.Dışarıda bu tip motorlara bakan tamirci ler var onlardan fikir alırsan daha iyi olur.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back