Celik blogu magnetik malzeme olarak kullanmak

Mikro Step

Kıdemli Üye
AC gerilim altinda calisacak magnetik devrelerde silisli sac nuve kullaniyoruz.
Eger celik bloktan nuve yapmak zorunda kalsaydik hangi celik tipini secerdik?

Neden DKP?

Eskiden yekpare celik govdeli magnetik malzemeler kullaniliyor du. Halen kullaniliyor mu bilmiyorum. Mesela tristor/triac tetikleme transformatorleri.

düşük karbon oranı daha yumuşak bir b-h eğrisi sağlar diye aklımda kalmış. yine de silislinin yanından geçmez
düşük frekans tetikleme trafosunu inşaat çivisine bile sarsak ne kadar farkı olacak ki?

Neden DKP?

Eskiden yekpare celik govdeli magnetik malzemeler kullaniliyor du. Halen kullaniliyor mu bilmiyorum. Mesela tristor/triac tetikleme transformatorleri.
Manyetik malzemeyi iletken olmayan malzeme ile karıştırmak gerekiyormuş.
Yekpare olursa malzeme induksiyon ısıtmada olduğu gibi ısınıyor.
Düşük güçte kullanılabilir.

düşük karbon oranı daha yumuşak bir b-h eğrisi sağlar diye aklımda kalmış. yine de silislinin yanından geçmez
düşük frekans tetikleme trafosunu inşaat çivisine bile sarsak ne kadar farkı olacak ki?

Transformator olarak kullanacaksan sekonder dalga sekli cok farkeder. Celik olanda dortgen dalga voltaj verdiginde sekonderden igne pals elde ediyorsun.

Transformator olarak kullanacaksan sekonder dalga sekli cok farkeder. Celik olanda dortgen dalga voltaj verdiginde sekonderden igne pals elde ediyorsun.
düşük endüktanslı herhangi bir trafo işe yarayabilir gibi geldi ama trafoyla triyak tetiklemesi çalışmadım hiç, bilemedim.

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back