Balkonda Atölye ve Perde Sorunu

emrah74

Aktif Üye
Merhaba yaklaşık 6-7 aydır işlerimden dolayı forumu takip edemiyordum.Nihayet işlerim bitti ve sizlerle birlikteyim
Yıllardır kendime küçük de olsa bir atölye kurma hayalim vardı.Oturduğum ev 2+1 atölye kurmak için oda yok.Atölyem olmadığı için aklımda olan projeler hep askıda bekliyor.Başladığım işlerde hep yarım yamalak duruyor.Ayrıca takım taklavatları gardıropa ve evin bazı yerlerine koyduğum için iç işleri bakanı ile sık sık tartışıyoruz.Düzenli bir ortam olmadığı için iyiden iyiye hobiden soğudum hatta bir ara takımları satmayı bile düşündüm.
En son çare olarak içime pek sinmesede balkonu atölye olarak kullanmaktı.Ve balkonu perde ile kapattım.Yağmur suyu balkona girmiyor.Ancak rüzgârlı günlerde perde baya sallanıyor şuan için sorun teşkil etmiyor.Fırtına çıkarsa perdeyi kopartıp, balkonda ne var ne yok atmasından korkuyorum.Perdeyi nasıl daha sağlam hale getire bilirim.

Balkon güney batı yönüne bakıyor ve 4.katda.
Ölçüleri;
250cm yükseklik
250cm uzunluk
107cm genişlik
Yerden 80cm yukarı cam ve küpeşte var.
Perdenin sol kısmını tavandan yere kadar laminat parke parçası ile duvara vida ile sabitledim.
Sağ kısmı ise yaz aylarında perdeyi açarım diye sabitlemedim bağçık ile bağladım.
Alt kısmı ise mermerin üstünde boşta duruyor. Bir kaç hafta önce az bi fırtına oldu. Sağdaki bağcıkların 2 tanesi kopmuş.(bağçıkların dikişleri pek sağlam değildi gerçi)
Aklıma söyle bir çözüm yolu geldi perdenin üst kısmından duvardan duvara iki sıra çelik çamaşır ipi çekip perdeyede bu ipin gireceği şekilde parça dikip halatları da bu parçanın içinden geçirsem.Tavandan yere kadarda bir çıta parçası atsam perdenin saklanmasını baya keser diye düşünüyorum.
Dış çephede mantaloma var.Perdenin bağçıklarını bağlamak ve rafların montajını yapmak için,dübelleri zor tutturdum ve bir kaç yeri patlattım mantolama için hangi tip dübel çeşidi kullanmam gerekli.

Ekler

• IMG_20230311_201039.jpg
    IMG_20230311_201039.jpg
    216 KB · Görüntüleme: 110
  • IMG_20230402_195332.jpg
    IMG_20230402_195332.jpg
    309.5 KB · Görüntüleme: 108
  • IMG_20230402_195310.jpg
    IMG_20230402_195310.jpg
    493.1 KB · Görüntüleme: 104
  • IMG_20230402_195254.jpg
    IMG_20230402_195254.jpg
    484.8 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_20230311_201145.jpg
    IMG_20230311_201145.jpg
    283.8 KB · Görüntüleme: 98
  • IMG_20230311_200457.jpg
    IMG_20230311_200457.jpg
    286.4 KB · Görüntüleme: 95
  • IMG_20230311_200442.jpg
    IMG_20230311_200442.jpg
    315.9 KB · Görüntüleme: 102
herhalde kiracı olduğun için balkonu pvc veya katlanır cam ile kapattıramıyorsun. bu balkon işi benim de aklımdan geçti. hemen hemen aynı ölçülerde 5-6 bin gibi fiyat çıkardılar 3 ay önce PVC için.
hevesini kırmak istemem ama perdeyle ne yapsan olmaz gibi. kamyon çadırı malzemesi veya muşamba gibi bir şey olsa belki.

PVC ile kaplanabilmesi lazım aslında. Kornişi söküp mastik ile PCV levhaları yapıştırabilirsin. sonradan gerektiğinde de sökülebilir.

herhalde kiracı olduğun için balkonu pvc veya katlanır cam ile kapattıramıyorsun. bu balkon işi benim de aklımdan geçti. hemen hemen aynı ölçülerde 5-6 bin gibi fiyat çıkardılar 3 ay önce PVC için.
hevesini kırmak istemem ama perdeyle ne yapsan olmaz gibi. kamyon çadırı malzemesi veya muşamba gibi bir şey olsa belki.
Evet kiracı olduğum için perde ile yaptım.
PVC ile kaplanabilmesi lazım aslında. Kornişi söküp mastik ile PCV levhaları yapıştırabilirsin. sonradan gerektiğinde de sökülebilir.
Pcv lehva nasıl bişey abi hiç görmedim daha önce seffaf branda nasıl olur acaba

timur abi pvc lambiriyi kast ediyor herhalde. bu benim aklıma gelmemişti. çadır muşamba vs. den daha mantıklı hem ucuz olur hem de kendin yapabilirsin.
bunların yalıtımlı olanları da var ama pahalı.
images (7).jpeg

evet olur. bunu da sineklik penceresi ile çözebilirsin. yazın telli durur kışın naylon bantlarsın.
images (8).jpeg

Lambiri içime pek sinmedi.Şimdi perde için bir iyileştirme yapamazmıyım.Olmadı şeffaf brandayı deniycem oda sağlıklı olmaz ise komple söküp balkonu eski haline getirip kendime küçük bir takım çantası yapıp fazlalıkları da ya satarım yada köydeki eve götürürüm.

perdeyi dene istersen. yine de olmazsa sana önerebileceğim şu:)

Balkon kapatmak için muşamba denedim, hışır hışır çok rahatsız edici. Perdenin de pek bir faydası olacağını düşünmüyorum.

O tarz bir malzeme kullanmak istiyorsan benim denk geldiğim en güzel çözüm, reklam için (sokaklara filan da asarlar) giydirme panolaroına asılan melzemeyi deneyebilirsin. Ben sokakta demir parmaklıklıkara asılan bir ramazan kapmpanyası reklamını, ramazandan sonra söküp terasta gölgelik yapmıştım. Sonra bizim lastikçide firmanın gönderidiği daha büyük ebatlı olanı ile değiştirdim. En uzun süre o dayandı. Üstelik de bedava. Tek tarafı koyu siyah, diğer tarafında reklam oluyor. Tabi terasta reklam tarafını dışarı doğru çevirince dışarıdan reklam almışsın gibi görünüyordu. :D

Neyse madem duvarlarda çıta var. Benim önerebileceğim en ekonomik ve verimli çözüm bu çıtaların arasına sıkıştırılacak aşağıdaki gibi OBS levha kullanmayı deneyebilirsin. Bunu şantiyelerde, çatılarda filan kullanıyorlar. Nem gibi bir çok koşula dayanıklı oluyor. Ortasından bir çerçeve kesip, kestiğin parçayı gene aynı yere menteşe ile tutturursan, açılır kapanır pencere de yapmış olursun.

shopping.jpeg

perdeyi dene istersen. yine de olmazsa sana önerebileceğim şu:)
Bu tip sistemlere de çok baktım.Bunu yapacak ustayı bulmak mesele genelde bu tip işlere pek yanaşmıyorlar nedense.Birde çalışmaya başlamadan takımları çıkar iş bitimi tekrar topla uzun iş.Öyle veya böyle en son çözüm bu olacak herhalde.

Balkon kapatmak için muşamba denedim, hışır hışır çok rahatsız edici. Perdenin de pek bir faydası olacağını düşünmüyorum.

O tarz bir malzeme kullanmak istiyorsan benim denk geldiğim en güzel çözüm, reklam için (sokaklara filan da asarlar) giydirme panolaroına asılan melzemeyi deneyebilirsin. Ben sokakta demir parmaklıklıkara asılan bir ramazan kapmpanyası reklamını, ramazandan sonra söküp terasta gölgelik yapmıştım. Sonra bizim lastikçide firmanın gönderidiği daha büyük ebatlı olanı ile değiştirdim. En uzun süre o dayandı. Üstelik de bedava. Tek tarafı koyu siyah, diğer tarafında reklam oluyor. Tabi terasta reklam tarafını dışarı doğru çevirince dışarıdan reklam almışsın gibi görünüyordu. :D

Neyse madem duvarlarda çıta var. Benim önerebileceğim en ekonomik ve verimli çözüm bu çıtaların arasına sıkıştırılacak aşağıdaki gibi OBS levha kullanmayı deneyebilirsin. Bunu şantiyelerde, çatılarda filan kullanıyorlar. Nem gibi bir çok koşula dayanıklı oluyor. Ortasından bir çerçeve kesip, kestiğin parçayı gene aynı yere menteşe ile tutturursan, açılır kapanır pencere de yapmış olursun.

23182 eklentisine bak
Reklam için kullanılan malzeme bez tarzımı?

Bez değil. Çuval gibi örgülü bir yapısı var. Bir tarafı siyah olduğu için çok koyu. Sanırım UV dayanımı artsın diye güçlendirilmiş bir muşamba türü.

Merhaba yaklaşık 6-7 aydır işlerimden dolayı forumu takip edemiyordum.Nihayet işlerim bitti ve sizlerle birlikteyim
Yıllardır kendime küçük de olsa bir atölye kurma hayalim vardı.Oturduğum ev 2+1 atölye kurmak için oda yok.Atölyem olmadığı için aklımda olan projeler hep askıda bekliyor.Başladığım işlerde hep yarım yamalak duruyor.Ayrıca takım taklavatları gardıropa ve evin bazı yerlerine koyduğum için iç işleri bakanı ile sık sık tartışıyoruz.Düzenli bir ortam olmadığı için iyiden iyiye hobiden soğudum hatta bir ara takımları satmayı bile düşündüm.
En son çare olarak içime pek sinmesede balkonu atölye olarak kullanmaktı.Ve balkonu perde ile kapattım.Yağmur suyu balkona girmiyor.Ancak rüzgârlı günlerde perde baya sallanıyor şuan için sorun teşkil etmiyor.Fırtına çıkarsa perdeyi kopartıp, balkonda ne var ne yok atmasından korkuyorum.Perdeyi nasıl daha sağlam hale getire bilirim.

Balkon güney batı yönüne bakıyor ve 4.katda.
Ölçüleri;
250cm yükseklik
250cm uzunluk
107cm genişlik
Yerden 80cm yukarı cam ve küpeşte var.
Perdenin sol kısmını tavandan yere kadar laminat parke parçası ile duvara vida ile sabitledim.
Sağ kısmı ise yaz aylarında perdeyi açarım diye sabitlemedim bağçık ile bağladım.
Alt kısmı ise mermerin üstünde boşta duruyor. Bir kaç hafta önce az bi fırtına oldu. Sağdaki bağcıkların 2 tanesi kopmuş.(bağçıkların dikişleri pek sağlam değildi gerçi)
Aklıma söyle bir çözüm yolu geldi perdenin üst kısmından duvardan duvara iki sıra çelik çamaşır ipi çekip perdeyede bu ipin gireceği şekilde parça dikip halatları da bu parçanın içinden geçirsem.Tavandan yere kadarda bir çıta parçası atsam perdenin saklanmasını baya keser diye düşünüyorum.
Dış çephede mantaloma var.Perdenin bağçıklarını bağlamak ve rafların montajını yapmak için,dübelleri zor tutturdum ve bir kaç yeri patlattım mantolama için hangi tip dübel çeşidi kullanmam gerekli.
Perdeyi veya lambiriyi balkonda uygularken sıkıntı rüzgarın hem malzemeye, hem balkonun duvarlarına hem içerideki takımlara katastrofik yıkım yapma risk var. Duvarlarda izolasyon olduğundan sabitleme uygulamaları zorlaşıyor. Rüzgarın etkisiyle bağlantı yerleri ufalanıyor.

Benim önerim uzun dübeller kullanarak (10-12cm uzunluğunda dübeller var) vidaları tuğla veya betona sabitlemek. İzolasyonun ufalanan yerlerini de epoksi, alçı veya tamir harcı ile desteklemek. Alçı dış ortamda olmaz. Uygulamayı sabitleyeceğiniz yerler sağlam olunca perde-branda-lambiri farketmez. Sağlam bağlantı yapabilirsiniz, perdeyi daha gergin bağlayabilirsiniz.

Sağlam 4'er veya 5'er tane dübele tavandan-korkuluğa kadar ahşaptan bir montaj çıtası bağlarsanız farklı denemeler için duvarlarla uğraşmadan-zarar vermeden ağaç vidasıyla montaj yapabilirsiniz. Kornişi de sağlamlaştırmak lazım.

Plastik Uzun Dubel 10 Cm Sağlam Fiyatları ve Özellikleri

Plastik Uzun Dubel 10 Cm Sağlam en iyi özellikleri ve gerçek kullanıcı yorumları en ucuz fiyatlarla n11.com'da. Kampanyalı ve indirimli fiyatlarla satın al.

Hatta

OSB ile kapatıp dış tarafta branda vb bir malzeme olması aslında güzel olur. OSBye aalternatif ama OSB kadar sağlam olmayan Boardex kuru duvar var. Falçata ile kesilebilen ama alçıpandan daha sağlam bir ürün. OSB ile fiyat olarak yakın yerlerdedir.
shopping

.. şu andaki durumu pek güvenlikli gözükmüyor. 4. katta oturuyorsunuz. Perde görüntüsü sanki dış kısmı kapalıymış gibi bir algı oluşturuyor. Öncelikle ev sahibi ile konuşarak doğrama yaptırmak.. belki ödemesini yapar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,864
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back