Diyot kutup çıkmazı

Talebe

Aktif Üye
videoda diyotun anot katot bilgisi kafamı karıştırdı anlayan izah edermi.

Yav önyargılı davranmak istemiyorum ama, daha videoyi seyretmeye yeni başladım, 50. saniyede herif diyodun katoduna burası artıdır diyor :) Neyse geri kalanını da seyredeyim.

bu usta beni gülme krizine soktu. yahu insan merak eder biraz okur. bak birde bilmemek ayıp değil diyor nede güzel söylüyor. adamın dediği doğrultucu devrede katot'tan artı voltaj çıkıyor ya ondan dolayı artı diyor. :D Böyle ustalar piyasada ekmek yiyor. Helal olsun.............

Evet videonun geri kalanı da tam bir afet ... Adamın ölçü aletinin pozitifi kırmızı olduğu için her gördüğü kırmızı nesneyi ARTI olarak nitelendiriyor. Diyotların bağlı olduğu şeritler kırmızı olduğu için mutlaka artı olmalı :D

Hani derler ya, bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış, işte bu adamın yarattığı tahribat da böyle birşey.

valla timur hocam bu tam alaylı gibime geldi. meslek lisesi ilk atölye dersi diyodu anlatıyorlar. işin ilk basamağı yani doğrulmaçlar. Tamami ile ezber iş birde kendince çıkarım yapmış. ölçü aletinede iyi para vermiş fluke. Görsel tamamı ile ben işi biliyorum diyor. bizde aceba birşey öğrenebilirmiyiz diye forumları okuyoruz.

Neyse işin doğrusunu wikipedia sayfasından vereyim. Teknik konularda wikipedia en sağlam, en güvenilir referanslardan birisidir (siyasi konularda tam tersidir onu da belirteyim yeri gelmişken :) )

Screenshot 2022-01-02 at 17-00-39 Diode - Wikipedia.png

yotube kanalı var ustanın. doğru akım yani kare akım diyor. oldukça iyi takipçisi var. tamirci ustam. teknik bilgi vermeyeydi iyiydi. pratik anlatsa daha güzel olurmuş. işte şu marka şu model tv de şöyle arıza var ise bu parçayı değişin gibi..

meslek lisesi ilk atölye dersi diyodu anlatıyorlar

Eğer benim gibi yaşın biraz ilerlemişse, meslek lisesinde okuduğun için kendini şanslı say. Artık meslek liseleri, hiçbir baltaya sap olamayanlar için toplama kampları haline geldi. Ben İzmir Çınarlı teknik lisesinden mezun oldum, o zamanlar Türkiye'nin en iyi meslek liselerinden birisi idi ve hocalarımızın hepsinin pisasada satılan kitapları vardı. Okulun atölyelerinde piyasaya iş yapılırdı. Şimdi öğrencileri atöylelere bile doğru dürüst sokmuyorlarmış bir taraflarını keserler diye. Sadece arada bir fabrika gezdiriyorlarmış, o da fabrika sahibi izin verirse.

tevellüt 968 50yi geçtim çoktan. Allah rahmet eylesin bir atölye şefimiz vardı rahmetli bir şeyler öğretebilmek için kendini paralardı. Bilemedik zamanında kıymetini. stajer çoçuklar birşeyler öğrensin diye bende çok mücadele ettim. meraklılar bir şeyler öğrendi, mesleği yapmayacağım diyenlerde atölye süpürdü.. Timur hocam öğrenmek bilmek kadar güzel bir şey yok.

Eğer benim gibi yaşın biraz ilerlemişse, meslek lisesinde okuduğun için kendini şanslı say. Artık meslek liseleri, hiçbir baltaya sap olamayanlar için toplama kampları haline geldi. Ben İzmir Çınarlı teknik lisesinden mezun oldum, o zamanlar Türkiye'nin en iyi meslek liselerinden birisi idi ve hocalarımızın hepsinin pisasada satılan kitapları vardı. Okulun atölyelerinde piyasaya iş yapılırdı. Şimdi öğrencileri atöylelere bile doğru dürüst sokmuyorlarmış bir taraflarını keserler diye. Sadece arada bir fabrika gezdiriyorlarmış, o da fabrika sahibi izin verirse.
Timur bey merhaba,İzmir çınaraltı teknik lisesi mezunu olduğunuzu yazdığınızda biraz nostaljı yapalım dedim ,bende1978 meslek lisesi mezunuyum o zamanlar ders kitapları haricinde bize hocaların tavsiye ettiği kitapları alırdık,çınaraltı deyince aklıma o okulun hocalarından birinin yazdığı kitap geldi resmini koyuyorum belki tanırsınız.
20220102_174425.jpg
20220102_174448.jpg

Timur bey merhaba,İzmir çınaraltı teknik lisesi mezunu olduğunuzu yazdığınızda biraz nostaljı yapalım dedim ,bende1978 meslek lisesi mezunuyum o zamanlar ders kitapları haricinde bize hocaların tavsiye ettiği kitapları alırdık,çınaraltı deyince aklıma o okulun hocalarından birinin yazdığı kitap geldi resmini koyuyorum belki tanırsınız.15127 eklentisine bak15128 eklentisine bak
Bu hocanın bende de iki tane kitabı var. Temel Elektronik ve Ses Sistemleri üzerine. Yanlış hatırlamıyorsam Timur abin hocasıydı Celal Dutar.

Evet Celal hoca zamanının çok ilerisinde idi. Bir de dijital elektronik konusunda kitapları olan Şaban Kurtuldu hocamız vardı. Bizim ders kitabı da onun kitabı idi

1641136352425.png

Video yu izlemedim ancak eski ustalar diyotun - ucuna + derler. Zamanında bende böyle bir olay yaşamıştım. Eski ustaların bu konudaki düşünce mantığı şu. Doğrulma sırasında - uçtan + çıktığı için - uca + diyorlar. Nihayetinde tabir yanış...

Video yu izlemedim ancak eski ustalar diyotun - ucuna + derler. Zamanında bende böyle bir olay yaşamıştım. Eski ustaların bu konudaki düşünce mantığı şu. Doğrulma sırasında - uçtan + çıktığı için - uca + diyorlar. Nihayetinde tabir yanış...

Öyle dese sesimi çıkarmayacağım zaten. Ama videonun birçok yerinde beyaz band olan yer anot, diğer taraf katot diyor. Bu farklı yorumlanabilecek birşey değil, düpedüz yanlış.

videodaki dayı laf anlatmak çok zor. diyotun sadece doğrultma yaptığı biliyor ve ona göre konuşuyor. diyotun şu devredeki amacı bambaşka. eminim bu devreyi kurup fluke multimetresiyle ölçüm yapsa hatasını anlardı.
Ekran.PNG

videodaki dayı laf anlatmak çok zor. diyotun sadece doğrultma yaptığı biliyor ve ona göre konuşuyor. diyotun şu devredeki amacı bambaşka. eminim bu devreyi kurup fluke multimetresiyle ölçüm yapsa hatasını anlardı.
15133 eklentisine bak

Hem bu devrede hem doğrultucuda da dediği doğru değil aslında. Diyot iletimde iken her zaman katot, anoda göre daha negatiftir, yani eksidir. Bir de multimetre eksi gösteriyorsa bunun anlamı ölçüm yanlış yapılıyor diyor. Bu da doğru değil. Ben şimdi opamp devreme simetrik voltaj verdim. Şaseye göre +Vcc yi ölçüyorum +12V var, -Vcc yi ölçüyorum -12V var. Bunları görünce gayet memnunum, her iki yerde de olması gereken voltajlar var, ölçümlerim de doğru :)

aynı okuldan mezunuz ben sizden küçüğüm gerçi ama Celal Dutar ve Mustafa İşleği mutlaka tanırsınız

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back