Dizüstü bilgisayar RAM İlavesi

mehmetaliözdemir

Aktif Üye
8GB Ramlı Dizüstü bilgisayarıma ram ilave etmem gerekiyor. Alırken 8gb'nin yetersiz gelebileceğini biliyordum aslında, sonradan yanındaki slota 1 tane daha 8 takarım 16 olur diyordum. o gün geldi fakat 1x8 değil de 2x4 takılı olduğunu öğrendim.
2 sorum var.

1- performans anlamında sorun olmaz diyorlar ama 4'ün birini söküp yerine 8 taksam sorun olur mu? şu an 12gb benim için yeterli gerekirse sonradan diğer 4'ü de 8 ile değiştiririm.
2- alacağım ramın özellikleri tam olarak ne olacak. link vs önerebilir misiniz?

dell g15
takılı olanların özellikleri şöyle:
1.png

bilgisayarın üreticisi bir sınır belirliyor, onu kontrol etmeyi unutmayın.
sizim max 16+16 32 miş

Son düzenleme:
o bilgiye ulaşamadım. zaten bu modelin 16-32 ramli versiyonları satılıyor. ucuz diye 8 olanını almıştım. muhtemelen anakartları aynıdır.
benimki
g15 5511

• Beğen
Reactions: nt
:ok1:
8 GB, 2 x 4 GB, Dual-Channel DDR4, 3200 MHz
12 GB, 1 x 4 GB + 1 x 8 GB, 3200 MHz
16 GB, 2 x 8 GB, Dual-Channel DDR4, 3200 MHz
32 GB, 2 x 16 GB, Dual-Channel DDR4, 3200 MHz

Ram'in fiziki resmini atar mısın? Böyle programdan yanılgıya düşmeyelim.
Muhtemelen 8GB DDR4 3200MHz Ram alacaksın. Aldığın marka ile elindeki marka mümkünse aynı olursa daha iyi.
Yada iki rami de Sat. üzerine para ekle 2X8 Gb al. Ben olsam öyle yapardım.

Ram'in fiziki resmini atar mısın? Böyle programdan yanılgıya düşmeyelim.
Muhtemelen 8GB DDR4 3200MHz Ram alacaksın. Aldığın marka ile elindeki marka mümkünse aynı olursa daha iyi.
Yada iki rami de Sat. üzerine para ekle 2X8 Gb al. Ben olsam öyle yapardım.
henüz sökmedim ama aynı modelin videosu var. 5. dakika.

4 gb ram satılır mı ki?

Son düzenleme:
henüz sökmedim ama aynı modelin videosu var.

4 gb ram satılır mı ki?
1GB bile satılır. En hızlı letgo da satarsın sanırım. Tabi bulunduğun yere görede değişir. Şehir merkezinde olman işini kolaylaştırır.
Genel olarak ilanlara bak. Bulduğun en dip fiyatın 1 tık altına koy. Hemen gider. Tabi ölücülere de fırsat verme.
Bazısı enaz 100 lira decek mala 50 lira yazıyor. O tür insanlara ya ulaşamıyorsun, Ya ulaşınca "satıldı abi elimde şu var 90tl" diyor. Üçkağıtçı çok.

1GB bile satılır. En hızlı letgo da satarsın sanırım. Tabi bulunduğun yere görede değişir. Şehir merkezinde olman işini kolaylaştırır.
Genel olarak ilanlara bak. Bulduğun en dip fiyatın 1 tık altına koy. Hemen gider. Tabi ölücülere de fırsat verme.
Bazısı enaz 100 lira decek mala 50 lira yazıyor. O tür insanlara ya ulaşamıyorsun, Ya ulaşınca "satıldı abi elimde şu var 90tl" diyor. Üçkağıtçı çok.
tamam satmaya çalışayım. satarsam 2x8, satamazsam 1x8 DDR4 3200MHz alacağım. Peki cl değerinin önemi nedir? 22 mi olacak .

RAM'ler ayni olmadigi zaman mavi ekran yeme ihtimali her zaman var. Benim tavsiyem parani dolar olarak tutup 2x8 olarak alman. Hatta kit olarak alirsan daha saglikli. Elindekileri de o zaman satarsin.

Farkli RAM her zaman sorun cikaracak demek degil bu elbette. Ama RAM'ler ayni olmadigi ( 4 + 8 ) zaman Dual Channel olarak calismayacaklar ve performans kaybi yasayacaksin. Daha sonra taktigin RAM tamamen ayni olmazsa ve sistem bunlari Dual Channel calistirmaya calisirsa yine mavi ekran yeme ihtimalin var.

SSD diskle 8 ile 12 arasinda oyunlarda bile cok fazla fark hissetmezsin zaten. 16 olunca hissedilir fark oluyor ama.

Marka olarak Micron F/P urunudur.

Son düzenleme:
benimde laptop'um dell touchpad in komple tıklama hareti yaptığını yeni öğrendim :dehset1:

Bu sebepten önermek bana düşmez diye yazmadım. Fakat alacağınız RAM mümkünse yurtdışından'dan gelsin güney kore olarabilir.

çok sahtesi var.

mesala bu linkteki ramdan 2 tane alınca kit olmuyor mu. tek pakette 2 tane olan ve kit denilenlerin başka bir espirisi var mı?
Var. Bu RAM'ler ayni seri. Kagit uzerinde tum ozellikleri es ama pratikte biri Cin'de digeri Malezya'da uretilmis olabilir. Farkli RAM'lerde uyumsuzluk ve mavi ekran yasama ihtimalin yuksektir. Ayni marka ve model RAM'lerde bu ihtimal oldukca dusuktur ama azda olsa vardir. Kit olanlarda ise bu RAM'ler ayni banttan cikip ikisi bir arada test edilmis, sorunsuz calistiklari onaylanmistir. RAM yuzunden mavi ekran yeme ihtimalin sifira yakindir. Test ve onay sureleri maliyeti arttirir, bu yuzden daha pahalidirlar. Cok pahali anakarttaki kullanilmayan ozelliklere para vermek ya da 200 Mhz daha hizli islemciye para vermek yerine kit RAM olmak cok daha mantikli, PC toplayanlar icin tabii. Ama insanlar anlamiyorlar. Adamlarda %5 hizli olsun benim olsun mantigi var. Iyi de yaptigin isin ya da oyun keyfinin icine ediyorsa hizin anlami yok ki.

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back