DSP Notları Filtreleme 1 - FIR Filtre

Çok ayrıntılı güzel bir çalışma. Uygun bir zamanda ayrıntılı olarak okuyacağım inşallah.

Bu arada MathML kullandın mı hiç? Forumlara da o özellik eklenip bir mesaj içinde LaTeX te olduğu gibi matematiksel ifadeler yerleştiriliyormuş. XenForo'ya entegrasyonu ile ilgili çok bilgi bulamadım, ama mümkündür diye tahmin ediyorum.

Hocam Teşekkürler.

MatML nedir bilmiyorum ben normalde denklenleri Math Editor ile görsel yapıp PNG olarak siteye ekliyordum. Boyutu şişiriyor.
Son yazımda wordpress'e Simple Mathjax eklentisini kurdum. Latex formatında yazarak yaptım her şeyi.
Açıkcası en iyisi latex diyebilirim şuanda. Latex i metin gibi düşünüp her düzenlemeyi yapabiliyorsunuz.

Mathjax'den bahsedildiğini duymuştum XenForo forumunda. Muhtemelen MathML eklemenin mekanizması o. Ona odaklanmam gerekecek.

Benim değerlendirdiğim bir diğer ihtimal de Mathematica kullanmak. Onda da hem direkt olarak matematiksel denklemleri giriyorsun hem de anlık olarak o denklemlerle ilgili grafik çizdirebiliyorsun. Ama Mathematica'nın matematik denklem estetiği latex seviyesinden çok uzak.

Hocam açıkcası Latex beni çok yordu. Aslında HTML öğrenir gibi latex öğrenmek zorunda kaldım. Bazı notasyınları girme gerçekten çok zor oldu. Keşke görsel olarak sembollerle denklem yazabileceğim bir eklenti olsa. Direk görsel sembol girdilerini latex'e çeviren bir şey de olabilir. Aslında aradığım şey tam olarak Math Editor programına bir latex özelliği.
Keşke her istediğimiz olsa :)

Bobinler rezonans frekanslarında maksimum akım çekerler

Bu cok cok yanlis bir cikarim.

Diyelim ki rezonans devresinin bir parcasi olarak bobine seri ya da paralel bir kapasitor var.

Rezonans denince bir bobin bir de kapasitor anlasilir. Tek basina bobinin rezonansindan sozedilemez. Eger soz edilecekse bobinin parazitik kapasitesiyle olusmus rezsonans devresinin frekansindan bahsedilebilir.

Ote yandan rezonans devresinin max akim cekmesi de kulaga hos bir ifade degil.

Ornegin seri rezonans devresi rezonans frekansinda max akim cekerken paralel rezonans devresi rezonans frekansindan en uzak frekanslarda max akim ceker.

Eger yukaridaki ifadede eger bobinin parazitik kapasitorunden dolayi bir rezonans frekansi varsa bu kapasitor bobine paralel gelir ve paralel rezonans devresi rezonans frekansinda sifir akim ceker.

Yanlis mesaj altina cevap yazmisim.

Dogru baslik linki: https://mekatronik.org/forum/threads/yueksek-enduektansli-bir-bobinin-oelcuemue.620/#post-8488

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,478
Son üye
TA3CD

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back