Elektret kondenser mikrofon devresi (electret condenser mic circuit)

Merhaba,
Kendi yapmış olduğum ve şuanda kullandığım elektret kondenser mikrofon devresini sizinle paylaşıyorum.

Hello,
I share with you the electrical condenser microphone circuit that I made myself and which I am currently using.
Adsız.png

Hiç bir düzenleme yapılmamıştır.
No arrangements or editing have been made.

Telefondan dinleyince güzel geliyor ama maalesef bilgisayardan büyük hoparlörler ile dinleyince dip ses duyulacak seviyede.
Ayrıca bas vurunca bir cızırtı oluşuyor.
Yine de sesin netliğine ve doğallığına diyeceğim yok. Dip sesten kurtulmanın yolunu bulabilirsek bence çok iyi bir devre olabilir.

Telefondan dinleyince güzel geliyor ama maalesef bilgisayardan büyük hoparlörler ile dinleyince dip ses duyulacak seviyede.
Ayrıca bas vurunca bir cızırtı oluşuyor.
Yine de sesin netliğine ve doğallığına diyeceğim yok. Dip sesten kurtulmanın yolunu bulabilirsek bence çok iyi bir devre olabilir.
Evet söylediğiniz doğru benim şuanda kullandığım bm800 mikrofondada aynı oranda hatta birazdaha fazla dip ses var mixing mastering ile gidebilecek bir dipses

Evet söylediğiniz doğru benim şuanda kullandığım bm800 mikrofondada aynı oranda hatta birazdaha fazla dip ses var mixing mastering ile gidebilecek bir dipses
Kaydı hangi program ile alıyorsun?
Birde XLR jack'ı nereye bağlıyorsun? Münkünse bağlantıları ufak ufak resimler misin?
Ben şuan devreyi bread board üzerine kurdum. XLR kablo ayarlamaya çalışıyorum.

Hayır line in değil behringer um2 ses kartı ile bağlıyorum
Benim sistem birazcık karışık. O yüzden mikserden direk pc line in'e gittim. Böyle bir deneme yapayım olmazsa UCA202 ses kartımdan giriş yaparım.

İnşalla miksere bir zarar vermem.
48v'u ilk defa kullanacağım.

20211219_170618.jpg

20211219_170711.jpg

Bu arafa uca202 den memnunmusun daha çok input için ondan alıp hem ses kartı hem onu kullanmak istiyorum

Sesden çok gürültü kaydettim. Mikserin kazancını bayağı açmam gerekti.

Bu BC546'lı devre 48v destekli

Bu da dinamik mikrofon 48v desteği yok.

Bu arafa uca202 den memnunmusun daha çok input için ondan alıp hem ses kartı hem onu kullanmak istiyorum
Ben daha çok Out kısmını kullanıyorum, İnput ile pek uğraşmadım.
Benim sistemim biraz karışık olduğu için tam net birşey söyleyemiyorum.
Bende sistem şu şekilde. UCA202 USB Ses kartı -->Mikser --> LM1875 Amfi --> Hoparlör

UCA202 sahibi ve benden çok daha tecrübeli olan @taydin abi belki bir yorum yapar bu kart ile ilgili.

Son düzenleme:
Hata yapmışım. Kondansatörün + bacağı boşta kalmış.
Şimdi düzelttim. Senin devre ile aldığım kayıt aşağıda.
Birazdan UCA202 inputa bağlayıp deneyeceğim.

UCA202 Kaydı;

LM1875 Amfiyi aradan çıkardım çünkü kazancı açınca hoparlörlerden feedback dönüyordu.
Amfiyi devreden çıkarınca kazancı daha çok açtım ve UCA202 ile kayıt yaptım.
DİKKAT !!! SES YÜKSEK OLABİLİR. ÖNCE KISIK AYARDA AÇIN

Beğendin mi peki sence??
Son çaldığım denemeyi yazmışım ama göndermeyi unutmuşum.

Genel olarak beğendim. Ensrümanı çalarken dip ses çok rahatsız etmiyor ama boştayken sürekli bir "ssssss" sesi var.
Bence bu sesi de yok etsek çok güzel olur. Ayrıca feedback'e de bir çare bulmak gerek. Yoksa her kayıt aşamasında amfiyi kapamak gerek.
Benim sistem de sürekli bir dip ses var. Tüm cihazları kapatsam da Audacity de -78db'e kadar sürekli gürültü var.
db.png

Mikrofonu aktif edip kazancı istenilen seviyeye getirince bu değerler -54'lere kadar çıkıyor.
Normal de kaç db kabul edilebilir bir değer unuttum şimdi ama sürekli "sssssss" sesi geldiğine göre bu değerler kabul edilebilir değil.
Benim sistemde sıfır girişte bile "ssssssss" sesi olduğu için devredeki dip sese müdahale etsek de bir değişiklik duyamayacağım sanırım.

Yani o ssss sesi mastering ve cleaning ile gider diye düşünüyorum
Olabilir ama her kayıtta uğraşmaktansa bir seferde devre üzerinde halletmek en iyisi.
Ama yapamazsak mastering ve cleaning de bir seçenek tabi.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back