Elektriğe ilgim var, nereden başlamalıyım?

Nightexe11

Yeni Üye
Öncelikle merhaba ben lise 2'ye giden bir öğrenciyim ve hedefim ileride Elektrik-Elektronik Mühendisliği okumak ancak bu zamana kadar hiç kayda değer bir çalışma yapmadım. Dolayısıyla üniversiteye girince sudan çıkmış balığa dönmemek ve biraz olsun ilgi duyduğum şeyleri hobiye çevirmek istiyorum. Kendi çapımda ufak tefek devreler tasarlamak istiyorum fakat bu konuya çok uzağım. Sizce nereden ve nasıl başlamalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

Dolayısıyla üniversiteye girince sudan çıkmış balığa dönmemek ve biraz olsun ilgi duyduğum şeyleri hobiye çevirmek istiyorum.
Üniversitede sudan çıkmış balığa dönmeyeyim diye herhangi bir çalışma yapmanı tavsiye etmiyorum. Hobi amaçlı yapmak istiyorsan ise ne yapmak istediğini seçmelisin, devre tasarlamak bir ara basamak gibi bir şey. Bir amaç olması lazım ki devre tasarlayasın

Sizce nereden ve nasıl başlamalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.
Üniversitede elektrik-elektronik okumak ve başarılı olmak için öncesinde(lise yıllarında) ilgi göstermek bilgi edinmek gerekli değil. Hatta üniversite ilk 2 yıl bu hobi işlerinden uzak durmanızı öneririm.

Çünkü "işin özünü" öğrenmeye yönelik bu faaliyetler, dersleri aksatmanıza okulu uzatmanıza sebep olur. "Lehim yapmayı bilmeyen" arkadaşlarınız dersleri geçer okulu vaktinde bitirir. Siz "işin özüyle" meşgul olarak mesleki hayata 2..3 sene geriden başlarsanız. Okul uzatmak övünülecek bir şey değildir.

Dersi aksatacak okulu uzatmanıza sebep olacak hobi işleri, projeler benim gözümde değersizdir. Hemen ticarete dönüşecek para getirecek işler hariç. Eğer öyleyse okulu bitirmenize de gerek kalmayabilir. Fakat öğrencilik aşamasında böyle bir proje yapmak için dış dünyadan destek gerekir.

Elektriğe ilgim var diyorsun ama, yazdığın paragrafın satır aralarından ben hiçbir ilgin olmadığını seziyorum. Yani "üniversitede gerekli olabilir, az da olsa birşeyler ile uğraşmış olarak gireyim üniversiteye" diyorsun. Elektrik/elektronik ile ilgili olmak nasıl birşeydir? Sürekli birşeyleri kurcalarsın, bozarsın. Bu kurcalama işi için de elinde belli asgari el aletler, havya, multimetre vardır. Konu ile ilgili youtube kanallarını izliyorsundur. Sanayide konu ile ilgili bir esnafa gittiğinde sorular soruyorsundur. Konunun erbabı olan birisi ile karşılaşınca konu ile ilgili muhabbet ediyorsundur, yaptığın çalışmaları anlatıp geri bildirim almaya çalışıyorsundur.

Gerçekten ilgin olan şeyin ne olduğunu araştır ve tespit et. Ondan sonra da ilgili bölümü kazanmak için bütün gayretini göster.

Universite hayatinda en buyuk hatam elektronik hoby ugrasina cok zaman ayirmis olmamdi.

Öncelikle merhaba ben lise 2'ye giden bir öğrenciyim ve hedefim ileride Elektrik-Elektronik Mühendisliği okumak ancak bu zamana kadar hiç kayda değer bir çalışma yapmadım. Dolayısıyla üniversiteye girince sudan çıkmış balığa dönmemek ve biraz olsun ilgi duyduğum şeyleri hobiye çevirmek istiyorum. Kendi çapımda ufak tefek devreler tasarlamak istiyorum fakat bu konuya çok uzağım. Sizce nereden ve nasıl başlamalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.
Buradan elektrik elektronik derslerine başla.
Matematik ile fizik derslerininde süper olması gerekiyor.

ben 12v ışıldak aküsünün kutuplarına dokunursa çarpılacağını düşünen elektronik-haberleşme mühendisi gördüm. bence ufak tefek uğraş veya hobi edinmeye çalış.
belki hoşlanır tutunursun. bu üniversite hayatında da sana katkı sağlar, belki de sana göre olmadığını anlar yol yakınken vaz geçer ilgi alanına daha uygun bir bölüm seçersin.
sana zararından çok yararının olacağı fikrindeyim.

Universite hayatinda en buyuk hatam elektronik hoby ugrasina cok zaman ayirmis olmamdi.
Daha doğru bir söz olamazdı, sonuna kadar üzülerek ben de katılıyorum(Türkiye için), aynı hatayı da yaptım.
Ben hobi bir yana direkt meslekle ilgili 2 yıl profesyonel olarak da çalıştım ama yine yukarıdaki cümle çok doğru. Yine TR için ama.
Sudan çıkmış balığa dönme ihtimalin sıfır bile değil. Eğer öyle bir durum olsa bence asıl o zaman çok ama çok güçlü bir ülke olmuş oluruz.
En fazla %3-4 lük bir kesimin bir bilgisi ya olacak ya da olmayacak. İlgili kesim de %15-20 max.
Eğer gelecekte hayatını bu ülkede geçirmek istiyorsan sen sadece bir rakamsın unutma! Diplomadaki rakam! Bilgin kimsenin umurunda değil.
Yurt dışı planlıyorsan sende tecrübe varsa her türlü bir başlangıç yapıp tecrübeni, tutkunu satma ihtimalin var.
Büyük, en baba firmaların çok büyük bir kısmı bu şekilde çalışıyor ne yazık ki yine TR'de.
Sınıfın en ineği kadar başarılı ol ama azıcık daha sosyal becerilerin iyi olsun yeter, ekstra bilgi falan keyfi istersen.
Bu ülkede bu mühendis prim yapıyor.

Eee abi, 10 yıllık mühendis adam fena.
Adam rakam da olsa yetişmiş diğer mühendislerle 10 yıl çalışınca ister istemez adam oluyor.
Bir zahmet o adamların içinde adam olsun.

Şöyle ilk 10-20k ya girersen bana çok teşekkür edersin. Yüce firmalar seni işe de bu yüce YKS sınavından aldığın notla alıyor baştan söyleyeyim.

Kısacası git üstün yetenekli adam ayıklama sınavı YKS çalış. Başka da bi bok yapma.

Elektrik Elektronik Mühendisliğini iyi dereceyle bitirmek istiyorsan matematiğin çok iyi olmalıdır. Yapman gereken en önemli şey sınava çok iyi çalışmak ve matematiği kesinlikle ihmal etmemek.

Hevesliysen üniversiteyi kazandıktan sonra staj yapacağın dönem gelince iyi bir staj yeri bul, bazı üniversitelerde 7+1 sistemi de uygulanıyor yani 1 dönem (16 Hafta) iş yeri eğitimine gidiyorsun. İyi bir yere gidersen merak ettiğin çoğu orada şeyi öğrenirsin.

Üniversitede elektrik-elektronik okumak ve başarılı olmak için öncesinde(lise yıllarında) ilgi göstermek bilgi edinmek gerekli değil. Hatta üniversite ilk 2 yıl bu hobi işlerinden uzak durmanızı öneririm.

Hobi uğraşının bir elektronik mühendisi öğrencisine zararlı olduğu fikrini ilk defa sizden duymuş oldum. Yani her şeyi teorik olarak öğren, sonra laboratuvarda da artık hangi cihazları kullandırıyorlarsa derslerde, onları kullan tamam diyorsunuz. Ama ondan sonrasında mutlaka KPSS yi kazaymaya baksın, çünkü böyle biri ancak devlet memuru olabilir ...

Hem üniversite hayatımda hem de öncesinde birçok hobim oldu ve bundan dolayı da çok mutluyum. Herkese bir hobi ile uğraşmasını tavsiye ederim.

İyi bir yerde staj = İyi not veya koduman amca torpili (sav. sanayi dahil bizzat bu da görülmüştür.)
Ama ondan sonrasında mutlaka KPSS yi kazaymaya baksın, çünkü böyle biri ancak devlet memuru olabilir ...
Ne yazık ki onların çoğu savunma sanayine gidiyor hocam. En azından okulun yeterince adı varsa.
TR'deki belki en büyük firmadan "senden önce gelen öğrenciler hiçbir şey bilmiyordu" lafı yakınım tarafından geçen ay bizzat duyulmuştur.
Ama ilginçtir ki iyi veya kötü işe başlayanlar da o firmalarda onlar.
Hobi uğraşının bir elektronik mühendisine zararlı olduğu fikrini ilk defa sizden duymuş oldum.
Zararı asla yok, ama işe alımda dayılar hiç ilgilenmiyor. Ön koşul değil belki 3. koşul olabilir.

Günümüz mühendislik anlayışı biraz farklı.

400 mühendisin çalıştığı şirketlerde satış pazarlama müdürü olan ODTÜ mezunu mühendis de tanıyorum. Geleneksel olarak üretimden geçimini sağlayan mühendisler de. Hepsi mühendis ama çok farklı meslek biçimleri mevcut.

Bazı isim yapmış üniversitelerin işe giriş garantisi oluyor. Bu noktada bilgi birikimi çok daha iyi olan 3. sınıf nitelendirilen üniversite mezunu mühendisten daha avantajlı olabiliyor.

Daha da özünde, @Nightexe11 için yukarıdaki tartışmaların pek bir anlamı olacağını düşünmüyorum.

Bence diploma enflasyonu çok çılgın bir boyuta ulaştı. Bu sebeple kendisi neden mühendis olmak istediğini bulmalı.

İyi kazanan ve gelecekte iş endişesi yaşamayacağı bir alan olarak gördüğü için mi, yoksa mühendisliğe yetkin olabileceğine inandığı ve yapmaktan keyif alacağı için mi?

Geri kalan bütün koşullar, önce bu nedenleri doğru tespit etmesinden geçecek.

Bir elektronik mühendisinin, mesleğini daha üniversiteden mezun olmadan çok iyi bir şekilde öğrenmiş olması lazım. Hem teorik, hem uyglamalı. Elektronik mühendisliği ve yazılım mühendisliği meslekleri, hem profesyonel hem de hobi olarak yapılmaya çok uygun meslekler. Bu durumda bir elektronik mühendisliği öğrencisinin kendi zamanında elektronik projeleri ile uğraşmaması kabul edilebilir birşey değil bence. Böyleleri sonra ekşi sözlükte vs yakınıp duruyorlar "işe başvuruyoruz, tecrübe istiyorlar, e daha işe girmedik ki tecrübe olsun ... bu ülkede yaşanmaz!" Artık zaman farklı. İyi para veren özel sektör şirketleri, hemen işe başlar başlamaz para kazandıracak eleman istiyorlar. Öyle 3 sene eğit, sonra da adam sana iş yapsın anlayışı yok piyasada.

Size yakın çevremden bir örnek vereyim. Benim yeğen üniversiteden mezun oldukdan sonra, yapay zeka ile ilgili bir şirkete iş başvurusunda bulundu. İş başvurusunun bir parçası olarak ondan bir akıllı telefon uygulaması yazması istenmişti ve 1 ay süre verilmişti. O da uygulamayı yazıp çok iyi bir ücretle işe girmişti. Şimdi o firmadan ayrıldı yeni iş bakıyor. Yeni başvurduğu firmalar da aynı uygulamayı yapıyor! Gene bir "task" verilmiş yapay zeka ile ilgili ve şu anda onun üzerinde çalışıyor.

Yani firmalar seni işe alır almaz senden para kazandıracak iş bekliyor. Bu realiteye göre öğrencileri yönlendirmek lazım diye düşünüyorum.

Esasında bu durum işe başvuran ve üniversitede iken işini iyi öğrenmiş bir mühendis adayı için de önemli bir fırsat doğuruyor. Taskı yapıp teslim ettikten sonra, artık ücret pazarlığı yaparken senin sözlerinin bir ağırlığı olacak, çünkü iş kapasiten belli olmuş olacak. Öbür türlü belki de istediğin ücretin altında bir teklifi kabul edip sonradan çalışırken kendini kanıtlaman gerekecek.

Hobi uğraşının bir elektronik mühendisi öğrencisine zararlı olduğu fikrini ilk defa sizden duymuş oldum.
Biz dengeyi tutturamadık diyelim.

Acaba siz bu hobi işleriyle canınızın çektiği kadar uğraşarak okulu uzatmadan bitirebildiniz mi? O zaman tebrik ederiz.

Hobi uğraşının bir elektronik mühendisi öğrencisine zararlı olduğu fikrini ilk defa sizden duymuş oldum.

Eger muhendislik ogrencisi hobylerine zaman ayirdigi halde verilen dersleri de sindirdiyse ne ala.

@frekans50

Olcut, okulu zamaninda bitirmek degil ki. Hoby islerine ragmen dersleri anladin mi anlamadinmi onemli olan bu.

Son düzenleme:
Şuan kendin için yapacağın en iyi şey üniversite sınavına çok iyi şekilde hazırlanmaktır.

Mezun olmus muhendisler icin mezuniyetten 10 sene sonra cok ciddi bir sinav yapilmasi lazim.

Sinav sonucunda diplomanin alt tarafina sinavi gecemeyenlere muhendislik okumustur, gecenlere de muhendis olmustur seklinde not dusulmelidir.

Size yakın çevremden bir örnek vereyim. Benim yeğen üniversiteden mezun oldukdan sonra, yapay zeka ile ilgili bir şirkete iş başvurusunda bulundu. İş başvurusunun bir parçası olarak ondan bir akıllı telefon uygulaması yazması istenmişti ve 1 ay süre verilmişti. O da uygulamayı yazıp çok iyi bir ücretle işe girmişti. Şimdi o firmadan ayrıldı yeni iş bakıyor. Yeni başvurduğu firmalar da aynı uygulamayı yapıyor! Gene bir "task" verilmiş yapay zeka ile ilgili ve şu anda onun üzerinde çalışıyor.

Yani firmalar seni işe alır almaz senden para kazandıracak iş bekliyor. Bu realiteye göre öğrencileri yönlendirmek lazım diye düşünüyorum.

Esasında bu durum işe başvuran ve üniversitede iken işini iyi öğrenmiş bir mühendis adayı için de önemli bir fırsat doğuruyor. Taskı yapıp teslim ettikten sonra, artık ücret pazarlığı yaparken senin sözlerinin bir ağırlığı olacak, çünkü iş kapasiten belli olmuş olacak. Öbür türlü belki de istediğin ücretin altında bir teklifi kabul edip sonradan çalışırken kendini kanıtlaman gerekecek.
Timur abi sen kesinlikle haklısın. Normalde olması gereken de bu zaten. Bunu yapan ben de tek tük bir iki firma duydum ama elektronik alanında daha da az. Yazılım için daha popüler olmakla beraber gelecekte elektronik ve makine müh. için de olabilir. Umarım...
Daha da özünde, @Nightexe11 için yukarıdaki tartışmaların pek bir anlamı olacağını düşünmüyorum.
Abi orada komik bir kısım var arkadaşı ilgilendiren, tabi gelecek hedeflerine bağlı da değişebilir.
Bugün savunma sanayi işe girişte üniversiteye kaçıncı girdin diye soruyor?
Resmen üniversite sınavını batırıp yüksek ortalamayla da işe girebiliyorsun, tam tersiyle de. Bir sınavı iyi yapıp okulu öyle böyle bitirerek de.

O sebeple gerçekçi olmak gerekirse ya direkt yurtdışı ve Timur abinin dediği her şey yapılmalı,
Ya da doğru YKS çalışmaya. En çok soruyu çözen en iyi mühendis adayıdır düşüncesiyle.

Şimdi burda oturup da bela okumayayım kendime ama etrafımda tıp kazanıp da isteyerek okuyan ben sadece 1 kişiyle tanıştım.
Diğerleri aile baskısı, ego, para, garanti iş diye okuyorlar. Ulan bu meslek oyuncak mı manav zannediyorlar.
Mesela annem manyak gibi araştırır tıp ile ilgili şeyleri sürekli okur. (Eğitimi tıp değil, gençken öyle bir amacı da olmamış)
Sınav ağzına kadar matematik, o konuda da bir iddiası yok, teorik olarak bugün istese asla okuyamaz.

Her şeyi iyi başaran insan olmak da 3. seçenek.

En iyi not
En iyi okul,
En iyi not,
En iyi tecrübe birikimi (Hobi + Staj + Proje)
En iyi iş

ve en iyi Para

Bunu yapan insanlara saygım her zaman var. Yok kadar azlar.
Hiçbir adımı atlamadan en iyi şekilde geçeceğine güveniyorsa biri bu seçenek de var.

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,694
Son üye
nuglo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back