Elektrik Tasarruf Cihazı / Kompanzasyon

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Son zamanlarda patereon üzerinden bağış toplayıp sadece pateron destekçilerine hediyeler dağıtarak asıl ihtiyacı olan ama parası olmayan takipçilerine sırtını döndüğünü düşünsem de bilgi ve becerisi göz ardı edilemeyecek bir isim. Murat Şen. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler.
Bu videosun da elektrik tasarruf cihazını incelemiş ve herkesin anlayabileceği kadar basit anlatmış.
Elektrik-Elekronikle alakası olmayan insanların bile izlemesi gereken bir video.

Ben de o kanala aboneyim ve çok takdir ediyorum. Eğer çok sayıda patreon destekçisi varsa onun, bu aslında meraklı insanların sayısının arttığını ve bilgi edinmek için para da vermeye hazır olduklarını gösteriyor. Yani sevindirici bir haber.

Bu video ile ilgili bir eleştirim var yalnız. Konu çok yüzeysel anlatılmış. Bu videoyu seyreden birisi, elektrikten anlıyorsa da anlamıyorsa da pek birşey öğrenmez diye düşünüyorum.

Ama şöyle bir özet geçeyim. Fişe o kutudaki gibi bir kondansatör takarsanız, ve evdeki bağlı yükler de daha çok endüktif yük ise, o kondansatör kompanzasyon işi yapar ve enerji iletim hatlarındaki kayıp biraz azalır. Yani ülke ekonomisine katkıda bulunursun. Senin elektrik faturan değişmez. O enerji tasarrufu cihazının olabilecek TEK FAYDASI budur.

Eğer evdeki yükler rezistif veya kapasitif ise, bu kondansatörü bağlamak, ters kompanzasyona sebep olur ve enerji iletim hatlarındaki kayıp artar, yani ülke ekonomisine kötü etki edersin. Ama senin elektrik faturası gene değişmez.

Yani bunu taksan da takmasan da elektrik faturan değişmez. Ama evdeki yüklerin endüktif veya kapasitif olması durumuna göre ülke ekonomisinde yarara veya zarara sebep olursun. Bu yarar/zarar kullanılan enerjiye bağlı ve bir eve göre düşünürsek kuruşlar mertebesinde olur herhalde.

Evlerdeki kurulu güce göre uygun fiyatli bir PFC devresi olsa ana panoda, genel olarak şebeke kayıpları azalacağı için elektrik üreticileri ve dağıtım firmalar fiyatları düşürülebilir. Yani dolaylı bir faydası olabilir.

Ben de o kanala aboneyim ve çok takdir ediyorum. Eğer çok sayıda patreon destekçisi varsa onun, bu aslında meraklı insanların sayısının arttığını ve bilgi edinmek için para da vermeye hazır olduklarını gösteriyor. Yani sevindirici bir haber.

Bu video ile ilgili bir eleştirim var yalnız. Konu çok yüzeysel anlatılmış. Bu videoyu seyreden birisi, elektrikten anlıyorsa da anlamıyorsa da pek birşey öğrenmez diye düşünüyorum.

Ama şöyle bir özet geçeyim. Fişe o kutudaki gibi bir kondansatör takarsanız, ve evdeki bağlı yükler de daha çok endüktif yük ise, o kondansatör kompanzasyon işi yapar ve enerji iletim hatlarındaki kayıp biraz azalır. Yani ülke ekonomisine katkıda bulunursun. Senin elektrik faturan değişmez. O enerji tasarrufu cihazının olabilecek TEK FAYDASI budur.

Eğer evdeki yükler rezistif veya kapasitif ise, bu kondansatörü bağlamak, ters kompanzasyona sebep olur ve enerji iletim hatlarındaki kayıp artar, yani ülke ekonomisine kötü etki edersin. Ama senin elektrik faturası gene değişmez.
Peki ya bilgi edinmek için parası olmayan meraklılar? Bu ülkede parası olmayan birşey yapmasın mı abi? Ben demiyorum ki patereondan bağış toplamasın. Ama sadece para topladığı insanlara hediye vermek işi biraz ticarete dökmek gibi geliyor bana. Arada bir de youtube takipçilerine hediye verse bence hiç sorun olmaz.

Eleştiri konusun da katılıyorum sana. İlk başlarda ilgiyle her videosunu takip ediyordum şuan bazı videolarını atlayarak ilerliyorum. Geçenlerde osiloskop ile ilgili bir video paylaştı. Ne öğrenebilirim diye atladım hemen ama o video da çok yüzeyseldi.

Peki ya bilgi edinmek için parası olmayan meraklılar? Bu ülkede parası olmayan birşey yapmasın mı abi? Ben demiyorum ki patereondan bağış toplamasın. Ama sadece para topladığı insanlara hediye vermek işi biraz ticarete dökmek gibi geliyor bana. Arada bir de youtube takipçilerine hediye verse bence hiç sorun olmaz.

İyi olan herşeyin bir maliyeti var Gökhan. O maliyet de birinin cebinden çıkacak. Eğer Murat Şen sayesinde Türkiye'de gençler hobi çalışmaları yapmaya başlıyorsa, merak edip birşeyleri araştırmaya başlıyorsa, o zaman birilerinin bunun maliyetine katkıda bulunması iyi birşey. O kanalın varlığı parasızların da işine geliyor.

Dediğin gibi takipçilerine de arada bir hediye vermesi güzel olurdu. Ama şu bir gerçek: Parası olan her zaman daha iyi hizmeti alacak, daha fazla imkanlara sahip olacak. Nereye gidersen git bu böyledir.

Evlerdeki kurulu güce göre uygun fiyatli bir PFC devresi olsa ana panoda, genel olarak şebeke kayıpları azalacağı için elektrik üreticileri ve dağıtım firmalar fiyatları düşürülebilir. Yani dolaylı bir faydası olabilir.

Bu iş için en az 5 KW lık bir PFC devresi lazım olur. Nedir tipik olarak evlerin kurulu gücü bilmiyorum ama 10 KW da gerekebilir. Bu da çok pahalı bir sistem olur.

Ama artık piyasaya çıkan tüm cihazlarda SMPS var, ve yasal olarak bu SMPS'lerde de artık PFC olması gerekiyor. Yani en azından SMPS ler için doğru bir adım atıldı. Ama tabi elektrik motoru kullanılan çamaşır makinası, elektrikli süpürge gibi aletlerde güç faktörü düzeltmesi yok bildiğim kadarıyla. Orada sorun devam edecek.

İyi olan herşeyin bir maliyeti var Gökhan. O maliyet de birinin cebinden çıkacak. Eğer Murat Şen sayesinde Türkiye'de gençler hobi çalışmaları yapmaya başlıyorsa, merak edip birşeyleri araştırmaya başlıyorsa, o zaman birilerinin bunun maliyetine katkıda bulunması iyi birşey. O kanalın varlığı parasızların da işine geliyor.

Dediğin gibi takipçilerine de arada bir hediye vermesi güzel olurdu. Ama şu bir gerçek: Parası olan her zaman daha iyi hizmeti alacak, daha fazla imkanlara sahip olacak. Nereye gidersen git bu böyledir.
O konuda hemfikiriz abi.
Ama gönül kırmamak diye birşeyde var işte.
Ben mesela senden de birşeyler öğreniyorum murat şen den de. Ama biri bana sorsa ki "ikisi arasın da kimi seçersin" diye. İkisini birbirinden ayırmam diyemem. Bariz bir şekilde ayırırım.

O konuda hemfikiriz abi.
Ama gönül kırmamak diye birşeyde var işte.
Ben mesela senden de birşeyler öğreniyorum murat şen den de. Ama biri bana sorsa ki "ikisi arasın da kimi seçersin" diye. İkisini birbirinden ayırmam diyemem. Bariz bir şekilde ayırırım.

Güzel yorum için sağol. Hepimizin ortak paydası Türkiye'nin ilerlemesi, gençlerin bilime teknolojiye merak sarması ve hobi çalışmaları yapması. Bu amaca katkıda bulunacak birşeyler yapanlara destek olmak lazım. O cehennemdeki Türkler fıkrasını hatırla :D

Hatta bazan batılı firmalar kötü niyetle, sanki senin iyiliğineymiş gibi bazı faaliyetlerde bulunuyorlar. Mesela Siemens bedava PLC kursu veriyor. Veya AutoDesk bedava bilmemne lisansı veriyor. Bunlardan da yararlanacağız, ama gerçek niyetin farkında olacağız ve tuzağa düşmeyeceğiz.

Güzel yorum için sağol. Hepimizin ortak paydası Türkiye'nin ilerlemesi, gençlerin bilime teknolojiye merak sarması ve hobi çalışmaları yapması. Bu amaca katkıda bulunacak birşeyler yapanlara destek olmak lazım. O cehennemdeki Türkler fıkrasını hatırla :D

Hatta bazan batılı firmalar kötü niyetle, sanki senin iyiliğineymiş gibi bazı faaliyetlerde bulunuyorlar. Mesela Siemens bedava PLC kursu veriyor. Veya AutoDesk bedave bilmemne lisansı veriyor. Bunlardan da yararlanacağız, ama gerçek niyetin farkında olacağız ve tuzağa düşmeyeceğiz.
Siemensi bilmiyorum ama microsoft'u biliyorum.
Paralı, lisanslı bu windows diye bas bas bağırıp el altından crack dağıtmasaydı tüm evlere girip bu kadar popüler olabilir miydi acaba? :D

Bu iş için en az 5 KW lık bir PFC devresi lazım olur. Nedir tipik olarak evlerin kurulu gücü bilmiyorum ama 10 KW da gerekebilir. Bu da çok pahalı bir sistem olur.

Kurulu güç sabit bir rakam değildir her proje için ayrı hesaplanıyor. Ortalama 10 KW denebilir.
Elektrik motoru kullanıp da PFC yapan ev eşyası ben de duymadım. Yasal bir zorunluluk olmadan da hiçbir firma yapmaz.

Peki evi 10 KW lık bir UPS ile besliyorsak durum ne olur?

O 10 KW lık UPS in içinde PFC devresi vardır. Elektrik iletim hatlarındaki kaybı minimuma indirmiş olursun ve elektrik idaresi sana teşekkür eder :D Ama senin elektrik faturasına bir faydası olmaz bunun. Hatta biraz zararı olur çünkü UPS'in de belli bir verimi var.

Ama yukarıdan @tsahin in bahsettiği "PFC yapan devre" olarak bir UPS kullanılabilir. Klasik kapasitör reaktör bankası ile de yapılabilir aynı sistem. İkisi de maliyetli sistemler neticede.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back