Elektrik tesisatı çizimi için yazılım

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elektrik tesisatı çizmek için bedava bir yazılım buldum.

Şu anda kurcalıyorum. Bir röle bobini ekledim, bir de kontakt grubu, ama hala ikisini birbiri ile ilişkilendiremedim :kizgin1:

1726256946945.png

Son versiyon 0.90 idi. Bir de "development" versiyon var, 0.100 bir de onu deneyeyim bakalım.

"cross reference contact" kullanmak gerekiyormuş. O zaman aynı isim verince ilişkilendiriliyor. Sadece "contact" kullanırsan olmuyor. Pek sevmedim bu programı, ama başka da bedava yok.

ben çizimleri genelde Draw.io ile yapıyorum ama sadece elektiriksel değil genel bir çizim programıı.
En güzel tarafı dosyaya PNG kayıt yaptığın halde edit edip vektörel çalışma düzenleme yapabiliyorsun.
Online çizim de yapabiliyorsun. Kendinize kütüphane de yapabiliyorsunuz.
Daha mükemmel standart elektrik çizimleri programları olsada genel geçer bir vektörel çizim hemde bedava olması bunu cazip kılıyor.
1726310686191.png

Hmm baya da komponent var gibi görünüyor. Ama komponent sürükleyince kablolar hareket etmiyordur herhalde?

Hmm baya da komponent var gibi görünüyor. Ama komponent sürükleyince kablolar hareket etmiyordur herhalde?
Düğüm noktalarına bağlamışsan şekle bağlı kalıyor.
Şekli kaydırınca bağlı olanlarda uygun şekilde sürükleniyor. Ancak başka düğümlere denk gelirse onuda yakalaması gibi gariplikler olabiliyor.
Her malzemede belli düğüm noktaları war.
Örnek çizimdeki bir çok malzeyi kendim çizdim. Soldaki Dede başlığı altındakiler bana ait.
Orjinalinin ölçeklendirmesi hoşuma gitmediğinden kendim oluşturdum.

Online üzerinden deneyebilirsiniz.

ben çizimleri genelde Draw.io ile yapıyorum ama sadece elektiriksel değil genel bir çizim programıı.
En güzel tarafı dosyaya PNG kayıt yaptığın halde edit edip vektörel çalışma düzenleme yapabiliyorsun.
Online çizim de yapabiliyorsun. Kendinize kütüphane de yapabiliyorsunuz.
Daha mükemmel standart elektrik çizimleri programları olsada genel geçer bir vektörel çizim hemde bedava olması bunu cazip kılıyor.
36089 eklentisine bak
Ben bunu hep algoritma geliştirmek için kullandım. Bu şekilde elektrik çizimi ihtiyacım olmadığınan sanırım hiç aklıma elektrik için kullanmak gelmemişti. :ok1:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back