Elektrikli Süpürge Toz Haznesi İçindeki Vidanın Görevi Nedir?

emrah74

Aktif Üye
Hanım elektrikli süpürgenin motor koruma filtresini yıkamış.Tam kurumadan,hafif nemli iken filtreyi yerine takmış ve nemden kaynaklı süpürge çalıştığı zaman süpürgeden pis koku geliyor.Gözümü karartıp süpürgeyi komple söktüm.Motor ve elektronik kart hariç tüm parçaları su ile yıkadım.
Süpürgeyi toplarken aklıma soru takıldı.

1-Motor ve kartı su ile yıkamanın,motor sargılarına ve elektronik karta bir zararı olur mu?
2-Toz haznesi içersindeki vida dikkatimi çekti bu vidanın görevi nedir? Toz haznesindeki vidanın tam altında süpürgenin gövdesinde bir vida daha var burdaki vidaya bir tel bağlı,telde elektronik karta bağlı.Bu vidanın görevi toz haznesi içersindeki statik yükleri karta aktarıp, telin karta bağlı olduğu yerdeki ,direnç ve polyester kondansatör yardımıyla statik yükleri absorbe edip, toz haznesi içersindeki tozların uçmasına mı engel oluyor?.Hadi diyelim öyle oluyor.Bu durumda karta gelen statik yükler karta yinede zarar vermez mi?
Çokmu saçmaladım ne:dusun2:
4.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Son düzenleme:
Hanım elektrikli süpürgenin motor koruma filtresini yıkamış.Tam kurumadan,hafif nemli iken filtreyi yerine takmış ve nemden kaynaklı süpürge çalıştığı zaman süpürgeden pis koku geliyor.Gözümü karartıp süpürgeyi komple söktüm.Motor ve elektronik kart hariç tüm parçaları su ile yıkadım.
Süpürgeyi toplarken aklıma soru takıldı.

1-Motor ve kartı su ile yıkamanın,motor sargılarına ve elektronik karta bir zararı olur mu?
2-Toz haznesi içersindeki vida dikkatimi çekti bu vidanın görevi nedir? Toz haznesindeki vidanın tam altında süpürgenin gövdesinde bir vida daha var burdaki vidaya bir kablo bağlı,kabloda elektronik karta bağlı.Bu vidanın görevi toz haznesi içersindeki statik yükleri karta aktarıp, kablonun karta bağlı olduğu yerdeki ,direnç ve polyester kondansatör yardımıyla statik yükleri absorbe edip, toz haznesi içersindeki tozların uçmasına mı engel oluyor?.Hadi diyelim öyle oluyor.Bu durumda karta gelen statik yükler karta yinede zarar vermez mi?
Çokmu saçmaladım ne:dusun2:
19530 eklentisine bak19531 eklentisine bak19532 eklentisine bak19533 eklentisine bak
Kablodan birşey anlamadım ama bu filtreler yıkanmaz. Zamanı gelince değişir. Zaten makinanın emme performansı da düşüyor. Kokmaya da başlıyor.

Sadece motoru fırında 60℃ de yarım saat pişirirsen içinde nem falan kalmaz.

Haznedeki vidanın amacı dediğin gibi statik elektriği boşaltmak. Yanıcı toz emdiği zaman statik elektrik bir patlamaya sebep olabilir. Benim atölyede testereye bağlı toz emme makinası var, onun pimaş borularının içinden ben boydan boya 2.5 mm2 tek damarlı tel geçiyorum ve teli topraklıyorum. Sebep aynı. Çok ince testere talaşı veya zımpara talaşı statik elektriğin etkisiyle patlayabilir.

Bence biriken statik elektriği zemine atıyor.
Zemin ile bağlantılı değil kablo aracılığıyla karta gidiyor.ilk başta bende öyle düşündüm.Dediğiniz gibi olsa süpürge halı üzerinde hareket ederkende statik elektrik oluşuyor bu durumda zemine atması pek mantıklı gelmedi bana.
Kablodan birşey anlamadım ama bu filtreler yıkanmaz. Zamanı gelince değişir. Zaten makinanın emme performansı da düşüyor. Kokmaya da başlıyor.
Motorun arkasındaki HEPA 13 filtre yıkanmıyor.Motor koruma filtresi bir kaç sefer yıkana bilir diye biliyorum.HEPA filtreyi belli aralıklarda değişimini yapıyorum.Motor koruma filtresinide 2 sefer değiştirdim onuda yıkamadan kullanmaya kalksam 2 ayda bir filtre değişimi gerekir çünkü üstünde çok toz birikiyor.
Sadece motoru fırında 60℃ de yarım saat pişirirsen içinde nem falan kalmaz.

Haznedeki vidanın amacı dediğin gibi statik elektriği boşaltmak. Yanıcı toz emdiği zaman statik elektrik bir patlamaya sebep olabilir. Benim atölyede testereye bağlı toz emme makinası var, onun pimaş borularının içinden ben boydan boya 2.5 mm2 tek damarlı tel geçiyorum ve teli topraklıyorum. Sebep aynı. Çok ince testere talaşı veya zımpara talaşı statik elektriğin etkisiyle patlayabilir.

Peki abi borunun içindeki telin izalasyonu duruyor mu? Yoksa sadece emiş ucundaki izalasyonu mu soyulmuş durumda.

O zaman ikinci tahminim. 100k üzerinden kondansatörde depolanıp, diğer 100k ile atılıyor. Devrenin altını görsek daha destekli atarız. :D

O zaman ikinci tahminim. 100k üzerinden kondansatörde depolanıp, diğer 100k ile atılıyor. Devrenin altını görsek daha destekli atarız. :D
Abi süpürge topladım tekrar sökmeyi gözüm kesmiyor.Kolaya kaçıp internet den kartın bir kaç fotoğrafını buldum zaten kartın üstünde telin bağlandığı yerde kocaman ESD yazıyor bende şimdi fark ettim.

Ekler

• IMG_20221009_143726.jpg
    IMG_20221009_143726.jpg
    310.3 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_20221009_143659.jpg
    IMG_20221009_143659.jpg
    200.5 KB · Görüntüleme: 75

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back