Elektronik ve gömülü sistemlere giriş

gokhan1

Yeni Üye
Herkese merhaba, 24 yaşındayım elektronik ve gömülü sistemler konularını öğrenmek istiyorum öğrenme amacım hobi edinmek değil, bu sektöre girmek istiyorum. Lisede elektrik elektronik okumuştum ancak pek önemsemeden okudum ve neredeyse doğru düzgün bir şey öğrenmeden mezun oldum. Şuanda aktif olarak bir işte çalışıyorum, bu işi öğrenmek için günde 3-4 saatimi ayırabilirim. Ancak nereden öğrenmeye başlayacağımı tam olarak bilmiyorum.

Gömülü sistemler üzerinde çalışan bir arkadaşımdan başlangıç için kaynak tavsiyeleri aldım. Söylediği kitaplar şöyle, elektronik cihazlar ve devre teorisi, elektrik devrelerinin temelleri, C ile programlama deitel, morris mano sayısal tasarım, morris mano bilgisayar mimarisi, MY Matematik 1-2-3-4 (matematik olmadan bu işi yapamayacağımı söyledi). Bu kaynakların yanında iyi bir ingilizce öğrenilmesi gerektiğini ve basit elektronik ve stm32 projeleri yaparak başlamamı söyledi. Bu şekilde ilerlemem doğru mudur? yoksa bu kaynaklar başlangıç düzeyi için çok mu zor? ve hangi sıralamayla gitmem gerekiyor?

Şuanda elimde, 5V ve 12V sabit çıkış veren güç kaynağı, kötü bir havya, stm32f407, arduino mega, breadboard, pek iyi durumda olmayan el aletleri ve liseden kalma az miktarda devre elemanı bulunmakta. Benim anladığım kadarıyla fiziksel olarak projeler yapmadan bu işi tam olarak öğrenmek imkansız. Bende bu sebeple gerekli malzemeleri almayı planlıyorum. Şuan 10 bin TL bütçem var başlangıç aşamasında neleri almam gerektiğini söyleyebilir misiniz? Bu işleri öğrenmek için hangi projeleri yapmam gerektiğini bilemediğim için hangi malzemeleri almam gerektiğini de anlayamadım bu sebeple size soruyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.

Bence en mantıklı cevabı @taydin verecektir.
Benim tavsiyem youtube dan yada udemy den C++ dersleri al. Bu kodlamayı yalın halde öğrenmek sıkıcı olacağı için bir yandan da arduino ile ufak projeler yapmaya çalışırsan işe eğlence katabilirsin. Mesela piyasada satılan 5110 ekranlar var. Bu ekranı kullanarak bir menü oluşturabilirsin. Arduinoya RGB led bağlarsın. Oluşturduğun menüden hangi rengi seçersen o led yanar. Bu gayet basit olmasına rağmen ilk defa öğrenecek biri için zorlayıcıdır. Bir yandan da asıl önemli olan, direnç, transistör, kondansatör gibi devre elemanlarını tanımaya başlamalısın. Bunun için youtube da "evde elektronik" kanalını takip edebilirsin. Bir de ilk aşamada ohm kanunu öğrenmen gerek.
Yaş kaç bu arada?

Gömülü tecrübe işidir ama tecrübe için alan bul kendine,
Gömülü bir çatı ama altında yüzlerce odası penceresi halısı koltuğu perdesi var.

Kimi insan analog elektronik üstüne yazılım geliştirmek için öğrenir, kimi insan sensör tekniği, kimi insan hareket kontrolü, kimi insan iot için.

İlgini gerçekten çeken alanı bul

Yazılım alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız, C yi en baştan hello world yazarak adım adım öğrenmeniz çok faydalı olacaktır. Deitel kitabını alanında bazı uzman kişilerin önermediğini duydum ama bence başlangıç için güzel bir kitap oradaki örnekleri kendiniz yapmaya çalışırsanız sağlam bir temelle öğrenmiş olursunuz. Bu C öğrenme maratonunu bir süre işlemci olmadan direkt bilgisayar üstünde yapın fonskiyonlar, arraylar, tür dönüşümleri, structerler böyle temel şeyleri öğrendikten sonra işlemciler için yazılan kodları daha iyi anlarsınız ve programlara bakış açınız değişir.

Arduino ile basit projeler yaparak başlayabilirsin. Sonradan daha ileri seviye projeler yaparak hem eksiklerini gidermiş olursun hem de proje bittiğinde sana verdiği tatmin ile öğrenme motivasyonun devam eder. Multimetreye ve bir osiloskoba ihtiyacın olacak. Kötü havyanın yerine de iş gören bir havya alman lazım. Forumda bunlarla ilgili tavsiye niteliğinde birçok konu var, biraz oku sonra da sorular sor.

Herkese merhaba, 24 yaşındayım elektronik ve gömülü sistemler konularını öğrenmek istiyorum öğrenme amacım hobi edinmek değil, bu sektöre girmek istiyorum. Lisede elektrik elektronik okumuştum ancak pek önemsemeden okudum ve neredeyse doğru düzgün bir şey öğrenmeden mezun oldum. Şuanda aktif olarak bir işte çalışıyorum, bu işi öğrenmek için günde 3-4 saatimi ayırabilirim. Ancak nereden öğrenmeye başlayacağımı tam olarak bilmiyorum.

Gömülü sistemler üzerinde çalışan bir arkadaşımdan başlangıç için kaynak tavsiyeleri aldım. Söylediği kitaplar şöyle, elektronik cihazlar ve devre teorisi, elektrik devrelerinin temelleri, C ile programlama deitel, morris mano sayısal tasarım, morris mano bilgisayar mimarisi, MY Matematik 1-2-3-4 (matematik olmadan bu işi yapamayacağımı söyledi). Bu kaynakların yanında iyi bir ingilizce öğrenilmesi gerektiğini ve basit elektronik ve stm32 projeleri yaparak başlamamı söyledi. Bu şekilde ilerlemem doğru mudur? yoksa bu kaynaklar başlangıç düzeyi için çok mu zor? ve hangi sıralamayla gitmem gerekiyor?

Şuanda elimde, 5V ve 12V sabit çıkış veren güç kaynağı, kötü bir havya, stm32f407, arduino mega, breadboard, pek iyi durumda olmayan el aletleri ve liseden kalma az miktarda devre elemanı bulunmakta. Benim anladığım kadarıyla fiziksel olarak projeler yapmadan bu işi tam olarak öğrenmek imkansız. Bende bu sebeple gerekli malzemeleri almayı planlıyorum. Şuan 10 bin TL bütçem var başlangıç aşamasında neleri almam gerektiğini söyleyebilir misiniz? Bu işleri öğrenmek için hangi projeleri yapmam gerektiğini bilemediğim için hangi malzemeleri almam gerektiğini de anlayamadım bu sebeple size soruyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.
Bence ufak tefek projeler yaparak başlamalısın. Öncelikli olarak neye ihtiyacın olduğunu ve ne öğrenmen gerektiğini de daha somut olarak görmüş olursun. Başlangıç zor olur ama konular hakkında genel bir bilgin olduğunda nereye yönelmek istediğini ve ne yapabileceğini anlarsın. Temel aletlerin dandik olmasın. Zaten kendi hataların yeterince strese sebep olacak, bir de dandik havya, dandik cımbız, tornavida vb. ile kendi sinir sistemini zorlamaya gerek yok. Akım-voltaj ayarlı ve göstergeli bir laboratuvar güç kaynağı da gerekli, multimetreyle yapacağın ölçümleri azaltmış olur. Öğrenirken yapacağın deneylerde öğrenmeyi hızlandırır ve daha güvenli olur.
Eğer osiloskop almak istersersen>> https://mekatronik.org/forum/threads/hantek-dso2d10-osiloskop.3691/#post-76029
Halen satılık ve ilk günkü kondisyonunda. Ayırdığın bütçenin yarısını götürür ama. Daha iyisini almak istediğinde aldığın fiyata elden çıkarabilirsin. Kurtulmak isteyip pazarlıyormuşum gibi görünüyor ama öyle değil :) . Vallahi!

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Son 1 haftadır bu konu hakkında baya bir araştırma yaptıktan sonra benim için en iyi yolun üniversite eğitimi almak olduğuna karar verdim. Aklımda tek bir soru var, önümüzdeki yıl bir üniversiteye başladığım da 25 yaşında olacağım ve herşey yolunda giderse 29 yaşında mezun olacağım. 29 yaşında birisi yaşından dolayı bu tarz işlere girmekte zorluk yaşar mı? Bir de siz bu işleri profesyonel olarak yapmak isteyen birisi için üniversite eğitiminin şart olduğunu düşünüyor musunuz? Ben şart olduğu kanısına vardım.

İleri seviyede devre tasarlamak, var olan devreleri analiz etmek için üniversite eğitimi şart. İyi bir matematik bilgisi de şart. Ben 27 yaşında üniversiteden mezun oldum. Hemen iş buldum ve iyi bir kariyerim oldu. Sen de yapabilirsin.

Üniversite diploması aynı zamanda senin kredibiliteni de arttıracak. Üniversite okumamışsan, konuya çok iyi hakim isen bile, bunu her zaman potansiyel işverene ispatlama şansın olmayabilir. Bir diploma bu konuda bir sertifika niteliğindedir ve kapıdan içeriye ilk adımı atmanı kolaylaştırır.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back