Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Negatif beslemeyi kaç volt planlıyoruz? -2V olsa ne olur?

Pcb henüz hazır değil ama aşağı yukarı şöyle görünecek ;

1672086935663.png

Şemayı PDF olarak da ekliyorum. Aklınıza yatmayan bir yer var ise tartışırız.

1672087084892.png

Ekler

• mosfet modulu.pdf
    280.8 KB · Görüntüleme: 102
Şahsen dip kılıf malzeme kullanmayı, lehimlemeyi ve temizliği ile uğraşmayı sevmiyorum. Pcb tek elden çıkacak ise dip kılıf dirençlerin altına 2512 yada isabellehütte marka şönt direnç serilerinden birinin kılıfını çizebilir miyiz?
O bölgeyi isteğe bağlı tüm direnç tipleri takılacak şekilde düzenleyeceğim.

Besleme modülü için 7812 + 7912 + lm317 + lm317 olmak üzere dört adet regülatör entegresi düşünüyorum. İlk ikisi opamp için, lm317 nin bir mcu için, diğeri fan vs için. Lm317 düşünmemin sebeni 3v 5v ihtyaca göre ayarlayabilmek başka projelerde de kullanabilmek. Hatta isterseniz 3 adet lm 317, 1 adet lm337 de yapabiliriz. Ne dersiniz?

Lm1117 nasıl? Lm317 kullanmadım daha önce. 3.3, 5, adj versiyonları var. Sot223 kılıf olması gerekir

Sıkıntı yok. Lehimleriz. Bu arada yerleşim güzel olmuş. Elinize sağlık.

Soğutucu için plan nedir? Alüminyum E profil mi yoksa alternatif birşey mi?

Şahsen dip kılıf malzeme kullanmayı, lehimlemeyi ve temizliği ile uğraşmayı sevmiyorum. Pcb tek elden çıkacak ise dip kılıf dirençlerin altına 2512 yada isabellehütte marka şönt direnç serilerinden birinin kılıfını çizebilir miyiz?
25mOhm 0.45$ civarında
https://ozdisan.com/passive-compone...power-and-shunt-resistors/CMS-R025-1-0/582966
Parça parça takip edebildim yoğunluktan. Son durumda mosfet başına maksimum akım seviyesi ne olacak acaba?
Bu direnç ile 10A seviyesinde sınırlarına varılıyor olacak.

Bu akşam diydac'la oynamaya devam ediyorum. set değerlerinde voltaj zıplaması ve gürültü sorunuyla uğraşırken, bu sorunların kaynağını tespit ettim ve kabul edilebilir bir seviyeye getirebildim.
Diydac'ta hc595'leri spi yoluyla sürüyorum, bunu yaparken de yüksek hızda çalışmasını hedefliyordum ve spi çalışma frekansını da hc595'ler desteklediği için atmega328'in maksimum frekansında kullanıyordum. Önce çiplerin "latch " inputlarını 10k dirençle sürdüm gürültü biraz azaldı, sonra spi frekansını fCpu/64'e çektim. Görüntülediğim sinyalde hc595 anahtarlama gürültüsü kalmadı denebilir.
Bu spi ile sürülen en yavaş halinde 130us gibi bir sürede gönderiyorum komutu. Tabi uygulamada mcu bu sürenin %1'inde bile meşgul olmayacak.

Bu spi hızında merdiven şeklindeki çıkışla herhangi bir seviyede anormallik var mı diye görmek için inceledim. Uygulamada DAC hizini önemsiz görüyorum.

21358 eklentisine bak

3KHzkare dalga ile sinyalin tepe ve dipleri aşağıdaki gibi.
21359 eklentisine bak21360 eklentisine bak
Burada dip ve tepe süresince HC595 inpuları sürülmekte. görünen gürültü osiloskobun Ground kıskacında da ölçtüğüm osiloskobun kendi gürültüsü kadar. Ufak dalgalanma da DC voltajlarda da gördüğüm DAC'dan kaynaklayanmayan dalga.

Şu halde iyi ayarlanıp kalibre edilmiş bir analog devreyle kullanıldığında ADC çözünürlüğünden bağımsız olarak yükü yüksek çözünürlükle adımlamak mümkün. Yani ADC ile ölçülemese de ayarlanmış akımım geçtiği varsayılarak hesaplama yapılabilir.

Kullanımda, analog devreyle eşleştirmek için DAC negatif beslemesini G'in biraz altında kararlı bir şekilde opampla sağlamayı düşündüm. uygulamada nasıl olacak bakalım...

Faydalı oldu bu. Eğer duruyorsa önceki halini de paylaşabilir misiniz? Farkı merak rttim.

Faydalı oldu bu. Eğer duruyorsa önceki halini de paylaşabilir misiniz? Farkı merak rttim.
DAC_testere_detay.jpg

Bu önceki uygulamanın filtresiz hali. Ölçeğin 100mV/div olduğa dikkat edin. Yavaş sürerken görünen tepe ve dip görüntüleri de filtresiz ve 20mV/div ölçekle görülüyor. Sanırım hc595 speclerinin üzerinde kalıyordu spi'nin hızı. Girişlerde belli bir yükselme hızı da limit olabilir. prototipte 4k7 dirençlerle sürmeyi düşünüyorum inputları. Kapasitansla beraber yükseliş-düşüş hızlarının yavaşlaması da biraz daha olumlu etkileyebilir.
Mosfet başına 2.5A planlıyoruz.
Bunu şönt direnci opsiyonuyla, opamp kazanç dirençlerinde değişiklik ve yazılımda düzenleme yaparak yukarı çekmek mümkün.

DAC'ın DC offset meselesi için alternatif düşünürken sürücü opamp tarafında da çözüm olabileceğini farkettim. Op07 gibi ayarlanabilir ofsetli opamplarla offseti yüksek tutmak daha pratik olabilir. Datasheet'e göre +-4mV kadar ayarlanabiliyor op07 offseti. Benim DIYDAC da 2mV altını her halukarda sağlıyor. Analog devrede ofset ayarı için birer trimpot iş yapar. Tabi bu durumda mosfet başına bir opamp ve bir trimpotla maliyet artışı oluyor. Buna rağmen dac ofsetini daci opampla besleyerek almak saçma.
Diğer alternatif de dac çıkışını bufferlayan opampının offsetinin yüksek ayarlamak. Bu daha iyi, elimde bir tane böyle opamp var akşam breadboardda deneyeceğim.

DAC'ın DC offset meselesi için alternatif düşünürken sürücü opamp tarafında da çözüm olabileceğini farkettim. Op07 gibi ayarlanabilir ofsetli opamplarla offseti yüksek tutmak daha pratik olabilir. Datasheet'e göre +-4mV kadar ayarlanabiliyor op07 offseti. Benim DIYDAC da 2mV altını her halukarda sağlıyor. Analog devrede ofset ayarı için birer trimpot iş yapar. Tabi bu durumda mosfet başına bir opamp ve bir trimpotla maliyet artışı oluyor. Buna rağmen dac ofsetini daci opampla besleyerek almak saçma.
Diğer alternatif de dac çıkışını bufferlayan opampının offsetinin yüksek ayarlamak. Bu daha iyi, elimde bir tane böyle opamp var akşam breadboardda deneyeceğim.
Son yazdığın daha pratik gibi sanki. Yoksa mosfetlerin opamplarını tek tek ofsetlemek zor olur.

Yoksa mosfetlerin opamplarını tek tek ofsetlemek zor olur.
Hem de gereksiz. Yazarken aklıma geldi. Yalnız burada mosfet sürücü opamplarının arasındaki offset farkı düşük akımlarda yüksek hata oranına sebep oluyor gibi. Mosfetlerin mümkün olduğunca eş zamanlı devreye girmesi lazım. 1mV offset farkı olduğunda 10mA altındaki alımlarda 2 ila 4 kat yanılma olacak gibi duruyor.
Düzeltme: düşük akım için mosfet kapatacaktık sahi

Düşük akım yani tek mosfet ile i,şlem yapacağımız limit ne olacak. 1-2 Ampere kadar olan akımlarda tek mosfet yeterli olur diye düşünüyorum. Sizin düşünceniz nedir?

Forum istatistikleri

Konular
6,070
Üyeler
2,542
Son üye
coskuncinar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back