Elektronik Yük Projesi Denetleyici Seçimi

herşeyin universal olanı makbuldür.

evdeki her cihazın kendi kablosu ve kendi adaptörü olduğunu düşünün.

Anlaşıldı besleme kısmını herkes kendi tasarlayacak :saril: :saril:

Ben de aşağıdaki smpsleri kullanayım bari. 2 tane gidecek gerçi ama dummy load için feda olsun.
1672771379916.png

Anlaşıldı besleme kısmını herkes kendi tasarlayacak :saril: :saril:

Ben de aşağıdaki smpsleri kullanayım bari. 2 tane gidecek gerçi ama dummy load için feda olsun.21516 eklentisine bak
Beslemeyide yaparız. Sorun yok. Bende ads1115 ile mcp adc dac tan çip olarak varmış. Ama yinede piyasadaki hazır modüllere göre header eklemek lazım. Çok minikler herkes lehimleyemez. Yük modülü testinden bir çıkalım. Dijital bölüme kafa yoracağım. En sonda besleme yi çizip. 3 kart ile bu projeyi sonlandıracam inşallah ..

Pcb trafolar karta çok yakın diye ek gürültü yaratır mı acaba..?

Ads1115 16 bit ama saniyede 860 sample alıyor. Sample süresi yaklaşık 1.25ms tek kanal için. Eğer 4 kanal birden ojunacaksa 215 sample yapar, bu da 4.5ms civarında sürer.
İşlemci tepki cerene kadar sıkıntı olur mu?
Mpc3204 yada 3208 100ksps kadar izin veriyor. Ona mı baksak.

Kapalı trafo gürültü için bişey diyemem.

Kontrol döngüsünü işlemci yapmayacak ki opamp yapacak. Adc üzerinden sadece akım okuyacaz. Bu nedenle Bir sıkıntı görmüyorum. 5a set ettik ama yük 5a veremiyor diyelim. Sadece burada bize bir uyarı sağlayacak. Düşünemediğim başka bir durummu var?

herşeyin universal olanı makbuldür.

evdeki her cihazın kendi kablosu ve kendi adaptörü olduğunu düşünün.
Bir kabloyu onlarca, yüzlerce cihaza bağlarsan üniversal olur. Bir devreye 10 çeşit entegre eklersen üniversal değil eziyet olur. Biri çıkar 50 sayfa konuyu okumadan şunu bir toplayayım der, pcb üzerindeki bütün padlere elemanları dizer. Al sana paralellenmiş 10 tane entegre. Biri smd, diğeri dip, onun yanında to-220 filan...

Bir kabloyu onlarca, yüzlerce cihaza bağlarsan üniversal olur. Bir devreye 10 çeşit entegre eklersen üniversal değil eziyet olur. Biri çıkar 50 sayfa konuyu okumadan şunu bir toplayayım der, pcb üzerindeki bütün padlere elemanları dizer. Al sana paralellenmiş 10 tane entegre. Biri smd, diğeri dip, onun yanında to-220 filan...
okumadan sormadan araştırmadan yapılan her işin sonu öyle olur.
Projeyi yapacak biri direkt dizgi kısmına atlıyorsa müstahak.

Yükün çalışmasında mcu sürekli olarak elinde kırbaç bekleyecek, hoşuna gitmeyen yerde şaklatıp " hizaya girin ulen" diyecek diye düşündüm. ( Analog tarafa hakim değilim. ) Devrenin çalışma mantığını da kafam da tam oturtamadım. Kıllanmam bu yüzden belki biraz.

okumadan sormadan araştırmadan yapılan her işin sonu öyle olur.
Projeyi yapacak biri direkt dizgi kısmına atlıyorsa müstahak.
Yani birilerini mükafatlandırırken, birilerine de ceza kesiyorsun öyle mi?

Yani birilerini mükafatlandırırken, birilerine de ceza kesiyorsun öyle mi?
herkes kendi yaptığından sorumlu.
Konuyu okumadan dizgiye geçmenin cezası acaba noluyor diye kafa patlatmak.
fazladan 3 5 kılıf var diye opsiyondan vazgeçecek değiliz

herkes kendi yaptığından sorumlu.
Konuyu okumadan dizgiye geçmenin cezası acaba noluyor diye kafa patlatmak.
fazladan 3 5 kılıf var diye opsiyondan vazgeçecek değiliz
Elli satır yazıp geri sildim. Sana tek söyleyeceğim patlamaya hazır volkan gibi olma. Çok erken yaşlanırsın, yüzün buruşur, gözlerirnin derecesi daha hızlı ilerler, 35 yaşında saçların ak'la dolar. Benim neşem çok fazla, senin asabiyetin.

Elli satır yazıp geri sildim. Sana tek söyleyeceğim patlamaya hazır volkan gibi olma. Çok erken yaşlanırsın, yüzün buruşur, gözlerirnin derecesi daha hızlı ilerler, 35 yaşında saçların ak'la dolar. Benim neşem çok fazla, senin asabiyetin.
Benim anlamadığım neden pcbyi lazım olmayan hiçbir kılıf ile kullanmayalım buna neden karşısınız.

40 yıldır elektronik üretimi yapan Siemens bile opsiyon bırakıyor kartına bazen o opsiyon ilave özellik oluyor bazen de bir riski azaltmak için ekledileri bir parça.

1 entegrenin her tip kılıfını koysak ne kaybederiz buna çok rastlıyorum ama anlam veremiyorum.
Ayrıca her zaman alçak gönüllü olmaya özen gösteriyorum yukarıda acele yazdıklarım sinirliymişim gibi anlaşılmış.

1 mosfetin smd ve dip kılıfını birlikte kullanmak minik empedans farklılıkları dışında birşeyi değiştirmez.

Veya bir entegrenin dip8 ve soic8 kılıfını çizdik dip olan ile deneyi yaptık tasarımı hiç değiştirmeden diğer kartlarda smd olanları hızlıca dizip bitirdik.

@Gokrtl , @Ahmet,

Herkes fikirlerini beyan etmekte özgürdür. Tamam diyin geçin, aklınıza yatmıyorsa bildiğinizi okumaya devam edin. Niye tartışıyoruzsunuz ki...

Benim bu gün sinirlerim bozuk ama farkında değilim galiba. Başka bir gün müdahil olayım konuya.

Ads1115 16 bit ama saniyede 860 sample alıyor. Sample süresi yaklaşık 1.25ms tek kanal için. Eğer 4 kanal birden ojunacaksa 215 sample yapar, bu da 4.5ms civarında sürer.
İşlemci tepki cerene kadar sıkıntı olur mu?
Mpc3204 yada 3208 100ksps kadar izin veriyor. Ona mı baksak.

Kapalı trafo gürültü için bişey diyemem.
Hocam örneği dijitalleştirmesi uzun sürse de veriyi okumak kısa sürüyor. Hazır kütüphanelerde ise benim gördüğüm kadarıyla bu dediğiniz 1.25 ms her ölçümde mcu'yu boş yere meşgul ediyor. Ölçüm komutu verip, veri okuma için de bir zaman planlamak ve bu zaman gelene kadar da işe güce bakmak lazım. Datasheet'i okumadım ama illa ki sürekli örnekleme veya tek seferlik örnekleme seçenekleri vardır entegrenin.

Forum istatistikleri

Konular
6,627
Üyeler
2,722
Son üye
cansu

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back