Elvis Gitar Amplifikatörü Tamir Ve Restorasyonu

elvis ares.png

Son düzenleme:
Abiler benim amfi devresi ne yaparsam yapayım aşırı feedback alıyor. Ne yapmak lazım?

Kazanç çok yüksek ise normaldir.
Öncelikli olarak hoparlör ile mikrofonu birbirinden yalıtmalısın veya çok uzaklaştırmalısın.
İkinci olarak volüme kontrol bağlı değilse ampli daima yüksek kazançta çalışacağı için mutlaka feedback yapacaktır.
Bu sebeple önce volüm potunu bağlayarak ampli ses seviyesini ayarlayabilmelisin.
abi devre üzerinde 2 pot girişi var. ikisine de pot bağladım. hiç değişmedi

Direk mic kablosuna 50k ve 500k pot bağlayarak denedim. Direnci artırdıkça feedback gidiyor vınlama geliyor.

Son durum bu feedback kesilse bile vınlama kesilmiyor.

20191121_230151.jpg
20191121_230226.jpg

O giriş devresinde mantık yapmayan birşey var. BC548 ve ondan sonra gelen filtre kısmında. Onun şemasını istersen bir gözden geçir. Böyle olunca onun hiçbir kazancı yok.

O giriş devresinde mantık yapmayan birşey var. BC548 ve ondan sonra gelen filtre kısmında. Onun şemasını istersen bir gözden geçir. Böyle olunca onun hiçbir kazancı yok.
Valla ben şahsen henüz devrede hangi eleman ne işe yarıyor. Öğrenmiş değilim. Onları öğrendiğim zaman belirli bir yol kat etmiş sayıcam kendimi. Bc548,557,337 bunların ne işe yaradığını hiç bilmiyorum. Ama şu elimdeki bir kaç işi sonlandırayım artık pcb basıp devre yapmayacağım.
Şimdiye kadar yaptığım devreleri inceleyip analiz etmeye çalışacağım. Hangi eleman nerede ne işe yarıyor öğrenmem lazım. Anlaşılan o ki böyle eleman dizip lehimleyerek hiç bir şey öğrenemeyeceğimin yanısıra sizlerinde başınızı ağrıtmaktan öteye geçemeyeceğim.

Devredeki her devre elemanın amacının ne olduğunu ben de bilmiyorum Gökhan. Sadece ayrı ayrı bloklar olarak neyin ne olduğunu biliyorum. Her komponent ayrıntısında işi öğrenmek hakikaten iddialı bir hedef beraber o hedefe yürüyelim :)

Bu devreyi simulatörde kurayım bakalım. Birkaç komponent ya devre üzerinde doğru bağlı değil, yada şen şemayı çizerken yanlış baktın. Simulatörde çalışır hale getirdikten sonra detaylı analiz yaparız.

Devredeki her devre elemanın amacının ne olduğunu ben de bilmiyorum Gökhan. Sadece ayrı ayrı bloklar olarak neyin ne olduğunu biliyorum. Her komponent ayrıntısında işi öğrenmek hakikaten iddialı bir hedef beraber o hedefe yürüyelim :)

Bu devreyi simulatörde kurayım bakalım. Birkaç komponent ya devre üzerinde doğru bağlı değil, yada şen şemayı çizerken yanlış baktın. Simulatörde çalışır hale getirdikten sonra detaylı analiz yaparız.
Abi devrenin kendisinde yaşıyorum ben bu problemi. Çizdiğimi hiç karıştırmadım. Kasanın içindeki orjinal devre bu.

Devre basit anlamıyla tek transistörlü bir mikrofon pre amplisi ve birkaç watt güç üreten 4 transistörlü bir ampliden oluşmaktadır.
1980 li yılların teknolojisi ile üretilmiş olan bu devre aslında son derece basit bir devredir.
Çözebilmek için ise bir transistörün çalışma prensibini bilmek yeterlidir.
İlk girişteki transistör ve devresini gözardı ettiğimizde elimizde 4 transistörlü bir ampli olduğu görülecektir.
Amplinin genel giriş empedansı yüksek olarak tasarlanmış. Böylece ton kontrol için bazı avantajlar sağlanmış.
Ancak bu ton kontrol devresi alışılagelmiş devrelerden farklı olarak çalışmaktadır.
Potansiyometrenin bir tarafa hareketi devrenin bass kazancını azaltırken diğer tarafa doğru çevrilmesi tiz kazancını azaltmaktadır.
Bağlama ya da gitar gibi enstrumanlar için yapılmış böyle bir yükselteçten fazla kalite beklenemez.
Belli bir kazançta, belli band genişliğinde ve belli S/N değerinde olup, bir sazın sesinin yükseltilebilmesi için, distorsiyon değeri bile önemsenmeden yapılmıştır.
Esas amaç belli bir alan dahilinde örneğin birkaç metrekarelik bir ortamda bir sazın sesinin duyurulabilmesidir.
Dün bir tane upc1228ha aldım.
Onunla şöyle esaslı bir preampli yapalım abi. Ama ben bu devreyi anlamak istiyorum. az uğraşayım ondan sonra

Şemada şu hatalar var Gökhan:

- Şemada 1MΩ diye işaretlediğin direnç aslında 100 kΩ.
- O iki tane ters seri bağlı diyot da ters olmayacak. Katotlar aşağı bakacak. Ama eğer devre üzerinde de tam olarak öyle ise belki de senin sorun odur :D

MicroCap simulatörde devreyi kurdum ve yukarıdaki hataları da düzelttikten sonra çalışıyor.

1574426110620.png

1574426392743.png

Girişe 8 mVpp, 1 kHz sinüs veriyorum, çıkışta da 10V ile 1V arasında değişen bir çıkış alıyoruz.

Bu devrede R25 ilk potansiyometreyi temsil ediyor (kenara yakın olan) ve 25 kΩ değerinde. R14 ve R15 de ikinci potansiyometreyi temsil ediyor (220 kΩ ve potansiyometre ortada).

Devrenin simulasyon dosyası da ekte. İstersen kur MicroCap'i kendin de gör

Ekler

• ppamp.cir
    39.7 KB · Görüntüleme: 254
MicroCap simulatörde devreyi kurdum ve yukarıdaki hataları da düzelttikten sonra çalışıyor.

1631 eklentisine bak

1633 eklentisine bak

Girişe 8 mVpp, 1 kHz sinüs veriyorum, çıkışta da 10V ile 1V arasında değişen bir çıkış alıyoruz.

Bu devrede R25 ilk potansiyometreyi temsil ediyor (kenara yakın olan) ve 25 kΩ değerinde. R14 ve R15 de ikinci potansiyometreyi temsil ediyor (220 kΩ ve potansiyometre ortada).

Devrenin simulasyon dosyası da ekte. İstersen kur MicroCap'i kendin de gör
Teşekkür ederim abi. Birazdan eve geçiyorum bakayım. Diyotlar devrede aynen o şekilde bağlı. Ters bağlı iken nasıl çalışıyor hayret :rolleyes:

20191122_161334.jpg

@taydin abi.
Devreye 220k bir potansiyometre bağlayarak simule edebilirmisiniz.
Ton kontrol aktivitesini simule edebilmek için 50Hz ten 15Khz e kadar band genişliğinde spectrum çıkartılıp, potansiyometrenin aşağı yukarı ve orta pozisyonlardaki devrenin frekans eğrisini görebilmeliyiz.
1635 eklentisine bak
Çizim tahmini olarak yapılmıştır.

Zaten öyle yapacaktım ama bu MicroCap meretinden potansiyometre bulamadım :D

Devrede 1Mohm direnç var. 100k ile değiştireyim mi?

20191122_161751.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back