Elvis Gitar Amplifikatörü Tamir Ve Restorasyonu

Kırmızı ile işaretlediğin potu koymamışlar abi. Onu iptal edip sinyali aynen geçirmişler, PCB'nin arkasında görülüyor.

BD 434 ü çıkart ve ÖLÇ. 433 ü değil haa.

O tür amplilerden zamanında çok yapmıştım.
Resimlerden belli olmasa da genel bağlantılar bellidir.
Hemen çıkarıp ölçüyorum.
Bu arada teafoyu iptal edip şu aküyü kullansam yeter mi?

20191118_215306.jpg

BD 434 ü çıkart ve ÖLÇ. 433 ü değil haa.

O tür amplilerden zamanında çok yapmıştım.
Resimlerden belli olmasa da genel bağlantılar bellidir.
Ölçtüm abi. Emiter ile Collector kısa devre olmuş

İstersen diğer transistörleri de ölç bozuk varsa onları da almış olursun. Kapasitelere herhalde birşey olmamıştır. Başka da bozulabilecek birşey yok zaten :D Bir de lehimlerin hepsini güzelce flux'layıp tazelersin ve IPA ile de yıkarsın, mis gibi olur.

İstersen diğer transistörleri de ölç bozuk varsa onları da almış olursun. Kapasitelere herhalde birşey olmamıştır. Başka da bozulabilecek birşey yok zaten :D Bir de lehimlerin hepsini güzelce flux'layıp tazelersin ve IPA ile de yıkarsın, mis gibi olur.
Hepsini alırım yarın. Ipa yok. Flux yok. Tiner var pasta var :D :D

Vay be! Valla transistörlerin ikisi de markalı. Bozuk olan Motorola, diğeri de Siemens :oops: Şimdi alacağın çing çang çong. İçi boş çıkmasa barı :D

Vay be! Valla transistörlerin ikisi de markalı. Bozuk olan Motorola, diğeri de Siemens :oops: Şimdi alacağın çing çang çong. İçi boş çıkmasa barı :D
Ahhh Ahh. Elden bir şey gelmiyor ki

Elinde hiç BD serisi transistör yok mu.?
Ya da BD serisi olmasa da bir çift komplementer transistörün yok mu?
bd135,136 ikilisiyle denedim hoparlörden cızırtı geldi. ineklere dokununca da ses artıyor.

Ben düşündüğümü söyleyip sizi etkilemiyim. Bu ne olaki? Tam görünmüyor.
20191118_225825.jpg

Transistörler çok ısınıyor.

Yalnız o vınıltı çok fazla. Mikrofon uçlarını kısa devre edince de var mı o vınıltı?

Hoparlör de artık ömrünü tamamlamış gibi duruyor. Kağıdında yırtık olmadığına ve bobininin sürtmediğine baktın mı?

Yalnız o vınıltı çok fazla. Mikrofon uçlarını kısa devre edince de var mı o vınıltı?
Mic kısa devre yapınca ses kesiliyor ama çok az bir ssssssss çıkıyor yine.

Hoparlör de artık ömrünü tamamlamış gibi duruyor. Kağıdında yırtık olmadığına ve bobininin sürtmediğine baktın mı?
Hoparlör testlerde kullandığım dandik malzeme.
Orjinal hoparlörde kağıdı bastırınca sürtme sesi geliyor. Yırtık filan yok. Test etmeye cesaret edemedim kafadan yakmıyım diye

Mic kısa devre yapınca ses kesiliyor ama çok az bir ssssssss çıkıyor yine.

Tamam, o geri kalan gürültü devrenin kendi gürültüsü.

Hoparlör testlerde kullandığım dandik malzeme.
Orjinal hoparlörde kağıdı bastırınca sürtme sesi geliyor. Yırtık filan yok. Test etmeye cesaret edemedim kafadan yakmıyım diye

Çok dikkatli, hoparlörün merkezinden ve her tarafından dengeli bastırman lazım. Yoksa dengesiz bastırırsan normalde sürtmeyen hoparlölr de sürtebilir. Bağla o hoparlörü birşey olmaz. Sürtme varsa zaten hemen anlarsın :)

Kullandığın transistörün orijinalinden tek farkı akım kapasitesi biraz daha az. Yüksek güçlerde kullanmayacaksan bu elindeki transistörler de iş görür.

Tamam, o geri kalan gürültü devrenin kendi gürültüsü.

Çok dikkatli, hoparlörün merkezinden ve her tarafından dengeli bastırman lazım. Yoksa dengesiz bastırırsan normalde sürtmeyen hoparlölr de sürtebilir. Bağla o hoparlörü birşey olmaz. Sürtme varsa zaten hemen anlarsın :)

Kullandığın transistörün orijinalinden tek farkı akım kapasitesi biraz daha az. Yüksek güçlerde kullanmayacaksan bu elindeki transistörler de iş görür.
hoparlörü denedim. en ufak bir ses vermiyor :(:(

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back