TA1AUB

Üye
Merhaba. Esp32 ile çalışan çok işlevli olduğunu düşündüğüm bir güvenlik sistemi tasarladım. Sistemi burada da paylaşmak istedim. Sistem ile ilgili detaylı bilgi ve resimleri githup'ta verdim. Basitçe anlatmak gerekirse. Sisteme eklenen sensörlerden bir sinyal aldığında sms gönderiyor telegrama mesaj gönderiyor arama yapıyor. Ayrıca sistem (sms,telegram) ile rf kumanda ile çalışan kepenk gibi cihazlar kontrol edilebiliyor. Sistem ile ilgili tüm ayarlar bir web arayüzünden yapılabiliyor. Telegram ile bazı işlevler yapılabiliyor.

Sistemi amatörce tasarladım. Yabancı bir arkadaşın projesini temel

alarak yaptım. Birçok farklı projeden ve chatgpt’den faydalandım.

Projenin çok eksiği olduğunu düşünüyorum. Ama bu hali ile bile çok işlevsel olduğunu düşünüyorum.

Lütfen projenin geliştirebileceğiniz kısımlarını geliştirin. Mesela zaman ayarı eklemeye çalıştım ama yapamadım.

Projenin bir pcb tasarımına ihtiyacı var. Bu konuda yardım edebilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Projenin Githup linki:
https://github.com/TA1AUB/ESP32-wireless-security-system

Şemanın tamamı bu mu?
294782897-8b77be8f-a3ee-49f6-b810-279d69cf4e5c.png

Bu şema test için yeterli bir şema. Ama sistemin kullanıma hazır son hali için güç kaynağı, sirenin mosfeti ve kullanılacaksa akü ve akünün şarj deşarj devresi, elektrik kesildiğinde aküye geçmesi için röle gibi bazı elemanlar da var.

Ama bu şema ile sistemi çalıştırıp test edebilirsiniz.

Bu şema test için yeterli bir şema. Ama sistemin kullanıma hazır son hali için güç kaynağı, sirenin mosfeti ve kullanılacaksa akü ve akünün şarj deşarj devresi, elektrik kesildiğinde aküye geçmesi için röle gibi bazı elemanlar da var.

Ama bu şema ile sistemi çalıştırıp test edebilirsiniz.
Yok benim amacım yapıp test etmek değil. Elimde malzemelerin hiç biri yok.
Belki PCB konusunda yardımcı olabilirim diye sordum. Tam bitmiş şema paylaşırsan KiCad de çizmeye çalışırım.
Yukarıdaki şemada RF alıcı ve vericinin güç bağlantıları da çizilmemiş. Siren dediğiniz Buzzer mı yoksa daha güçlü bir şey mi? Ona göre de besleme ayarlamak lazım.

esp32 içinde dahili rf haberleşme var ve bunu espnow ile router olmadan kullanabiliyoruz. bu durumda harici bir alıcı ve veric kartı kullanılma sebebi nedir ? espnow ile herşey tek chipte bitse daha pratik olmaz mı ?

Yok benim amacım yapıp test etmek değil. Elimde malzemelerin hiç biri yok.
Belki PCB konusunda yardımcı olabilirim diye sordum. Tam bitmiş şema paylaşırsan KiCad de çizmeye çalışırım.
Yukarıdaki şemada RF alıcı ve vericinin güç bağlantıları da çizilmemiş. Siren dediğiniz Buzzer mı yoksa daha güçlü bir şey mi? Ona göre de besleme ayarlamak lazım.
Rf alıcı ve vericinin çalışma voltajı kullandığınız modüle göre değişebilir. Ben kendi kullandığım modülü sim800 ü beslediğim 4v ile besliyorum. Bazı modüller 5v ile sağlıklı çalışıyor datasheete bakmak gerekiyor. yada test ederek en kararlı voltajı bulabilirsiniz. Bu arada rf modüllerin kesinlikle kristalli olanlarını tercih edin. Piyasada çok bulunun bobinli basit modüller çok kısa menzilli ve çok sıkıntılı

Siren olarak tercihinize bağlı istediğiniz sireni kullanabilirsiniz. Ben oto alarm sireni kullandım. Kullanımı çok basit 12v ile çalışıyor. 6 sesli 7 sesli falan yazması kafanızı karıştırmasın. 12v verildiğinde kendisi çalışıyor. Sırayla tüm sesleri çalıyor. Sireni sürmek için irfz44n kullandım. Artık siz daha uygun birşey kullanabilirsiniz.

Lm2596 neden 4V ayarlı?
Çünkü sim800 nün çalışma voltaj aralığı datasheete belirtildiğine göre 3.4V ~4.4V arası. Çoğu kaynak stabil değerin 4v olduğunu söylüyor. Ama burada asıl dikkat edilmesi gereken nokta sim800 ü beslediğimiz kaynağın en az 2 amper olması. Çünkü arama, sms vs gibi bazı durumlarda 2 ampere yapın güç tüketiyor. Bu değerlere uygun lityum yada lipo piller de kullanabilirsiniz. Ama bu proje için çok uygun değil.

esp32 içinde dahili rf haberleşme var ve bunu espnow ile router olmadan kullanabiliyoruz. bu durumda harici bir alıcı ve veric kartı kullanılma sebebi nedir ? espnow ile herşey tek chipte bitse daha pratik olmaz mı ?
Yukarıda da belirttiğim gibi çok fazla bilgim yok. Ama şuana kadar yaptığım araştırmalarda o şekilde bir bilgiye rastlamadım. Kullanım örnekleri paylaşabilir misiniz?

Yukarıda da belirttiğim gibi çok fazla bilgim yok. Ama şuana kadar yaptığım araştırmalarda o şekilde bir bilgiye rastlamadım. Kullanım örnekleri paylaşabilir misiniz?
aslında çok basit esp32 chiplerin içindeki 2.4 ghz wifi haberleşmesini wi-fi olmadan aynı 433mhz moduller gibi kullanıyor. yani bir router gerekmiyor. bildiğim kadarıyla bunu yaparken wi-fi yeteneklerini de kaybetmiyor. yani bir uctan wifi modeme bağlı iken diğer taraftan esp-now ile sensorler ile haberleşebilir. zaten espressif bu protokolü bu tip iot ve sensor işleri için çıkardı.

aslında çok basit esp32 chiplerin içindeki 2.4 ghz wifi haberleşmesini wi-fi olmadan aynı 433mhz moduller gibi kullanıyor. yani bir router gerekmiyor. bildiğim kadarıyla bunu yaparken wi-fi yeteneklerini de kaybetmiyor. yani bir uctan wifi modeme bağlı iken diğer taraftan esp-now ile sensorler ile haberleşebilir. zaten espressif bu protokolü bu tip iot ve sensor işleri için çıkardı.

Gönderdiğiniz konuyu daha önce incelemiştim. (random nerd tutorials en çok faydalandığım kaynaklardan biri) Ama sizin dediğiniz gibi 433mhz gibi farklı bandlarda veri alışverişini hiç düşünmemiştim. Ama tabiki şuan çok mümkün gözüküyor. Gönderdiğiniz konuda iki kartın birbiri ile haberleşme örneği var. Acaba biz bu uygulamayı 433mhz rf alıcı verici gibi kullanmayı nasıl yapabilirz?

Gönderdiğiniz konuyu daha önce incelemiştim. (random nerd tutorials en çok faydalandığım kaynaklardan biri) Ama sizin dediğiniz gibi 433mhz gibi farklı bandlarda veri alışverişini hiç düşünmemiştim. Ama tabiki şuan çok mümkün gözüküyor. Gönderdiğiniz konuda iki kartın birbiri ile haberleşme örneği var. Acaba biz bu uygulamayı 433mhz rf alıcı verici gibi kullanmayı nasıl yapabilirz?
tutorialdaki gibi espler birbiri arasında paket veri alışverişi yapabiliyor. hatta 433mhzden daha iyi çünkü paket iletim kontrolü de sağlanıyor. belki ilk başta güvenlik sisteminden bağımsız olarak iki esp arası paket al gönder - seri terminalde yazdır gibi bir uygulama yaparsan daha anlaşılır olur.

zaman ayarlı görevi nereye eklemek istediğinizi daha iyi anlatırsanız bunu python ile yapabilirim
Zaman ayarını şu şekilde kullanmak istiyorum. Sistemin arayüzünde ilgili bir menü olacak. (Bu menüyü ekleyebilirim) Bu menüde alarm sistemini aktifleştirmek ve pasifleştirmek istediğimiz zaman aralığını gireceğimiz alanlar olacak. Bu alanlara girilen süre aralığında sistem aktif olacak. Zaman aralığının dışında sistem pasif olacak. Mesela şöyle. Sistemi evine kuran bir kişi kendisi evde olduğu zamanlar sistemin pasif olmasını , evde olmadığı zamanlar sistemin aktif olmasını ister. Örnek olarak
sabah 06-07 arası sistem pasif olacak
07-18 arası aktif olacak
18-23 arası pasif olacak
23-06 arası arası aktif olacak

Tabi bu saatleri istediği şekilde değiştirebilmesi gerekiyor.

Yanlız şöyle bir durum var. Sizin python ile yazdığınız kodu ben nasıl sitemin arduino koduna ekleyeceğim onu bilemiyorum.

projeye baktım github dan ben eklerim kodu

siz basit şekilde on off için time istiyorsunuz mutabıkmıyız ?
Evet ama saat bilgisi almak için rtc modül kullanmayı düşünüyordum. Çünkü esp32 dahili rtcsi sağlıklı iş görmüyormuş. Normalde ben rtc kütüphnesi kullanarak denedim ama başarılı olamadım.

Sorunuzun cevabı temelde evet. İsterseniz şöyle yapalım. Siz bir çalışma yapın duruma göre devam ederiz. Tabi sizin içinde uygunsa.

• Beğen
Reactions: nt
Otomasyon yapmak istiyor ama kod Arduino ide ile yazılmış o şekilde yazılması lazım otomasyonun da yani piton iş görmez burda

@ibrahimcelik yazdım kodu, işime yaramaz yazmış. Kod web - py - cpp şeklinde olucaktı.
Sizin yazdığınız kodu nasıl arduinoya ekleyeceğimi bilmiyorum malesef. Eğer ekleme yöntemini de PR olarak gönderirseniz yine işime yarar.

Aslında şöyle bir durum var. Sistemin saati bilmesi için rtc modülü kullanıyoruz. Rtc modülündeki pil sayesinde güç kesilse bile saat bilgisini kaybetmiyor. Ama ilk olarak saat bilgisi rtc modülüne girilmesi gerekiyor. Yaptığım kapsamlı olmayan araştırmada bunu şu şekilde yapıyorlar. Karta asıl kodu yüklemeden önce rtc modülüne saat bilgisi gönderecek kod karta yükleniyor. Böylece rtc modülünde saat ayarlanmış oluyor. Sonra asıl kod yükleniyor. Ama ben böyle bir uygulama istemiyorum. web arayüzünden istendiği zaman saat bilgisinin güncellenebilmesini istiyorum.

Projenize benzer bir proje uzun süredir aklımda var. Yalnız sizin bahsettiğiniz bir konuyu çözemedim.
Projenizde telegram desteği var yazmışsınız. Teleport yada telegram API kullanmadan sadece web sayfası çağırarak "push" bildirim mi yapıyor yoksa telegram arayüzden menü oluşturup kontrol de sağlayabiliyor musunuz?

Bu ilk tasarımımdı. Rp2040 yerine Arduino ta geçip bir model daha tasarlamak istiyorum. Lora, GPS ve birkaç küçük destek daha olacak inşallah.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back