Ethernet ile kontrol kartı ve kamera ile haberleşme.

beratPC

Üye
Merhabalar,
Bir robotik projemdeki robotumda; belli başlı sensörler, sürülmesi gereken motorlar, kamera ve bir kontrol kartı(sensörlerle haberleşecek, motorları sürecek) olacak.
Bu robotu da bir laptop ile haberleştirmek ve laptop ile kullanmak istiyorum. Genelde böyle projelerde kontrol kartının yanı sıra bir de one-board-computer dediğimiz Raspberry, Nvidia jetson tarzı küçük bilgisayarlar kullanıyorlar. Kamera verilerinin iletimi ve kontrol kartıyla haberleşen cihaz bu oluyor. Laptop da bu bilgisayarla haberleşiyor oluyor.

Ben ise bu bilgisayarı ortadan kaldırıp kamera ile ve kontrol kartı ile o tek ethernet üzerinden haberleşmek istiyorum. Burada aklımdaki yapı şu:
etherneti ikiye ayıracak bir splitterı robota eklemek ve bu sayede hem kameraya hem de kontrol kartı ile tek bir laptop ethernet portundan farklı IP'ler ile haberleşebilmek. Burada etherneti TTL UART ya da SPI a dönüştürecek bir modül ile kontrol kartına bağlamak istiyorum. Kamera konusunda ise direkt Etherneti gerekli kamera arayüzüne dönüştürecek bir modül bulmak konusunda bilgi eksiğim var. Kamerayı da direkt olarak IP kamera kullansam işe yarar mı acaba?

Kamera konusunda ve bu gibi bir proje yapan paylaşan var ise araştırmam için önerebileceğiniz dökümanlar vs nelerdir?
tek bir ethernet portundan sürekli olarak farklı 2 IP ile haberleşecek olmam mantıklı mı? Kameradan alacağım görüntü yayını yeterince hızlı olur mu? Haberleşme anahtarlaması yeterli olur mu?

Teşekkürler.

pixhawk ya da arduino mega kullanmayi dusunuyorum. ethernet modulu yardimiyla haberlesicem kontrol karti ile. Pixhawk kullanirsam da Pixhawk1 kullanicam bu yuzden de kamera verisini de pixhawkdan almam mumkun degil maalesef

pixhawk ya da arduino mega kullanmayi dusunuyorum. ethernet modulu yardimiyla haberlesicem kontrol karti ile. Pixhawk kullanirsam da Pixhawk1 kullanicam bu yuzden de kamera verisini de pixhawkdan almam mumkun degil maalesef
doğrudan ethernet kullanabilen pixhawklar da varmıs pıxhawk da ardupilot çalıştırıyor diye hatırlıyorum muhtemelen diy bir yolu vardır ethernet eklemenin hazır yazılımı yazılmış ethernet modülü bulmak gerek switch yardımı ile 2 farklı cihazla tcp bağlantısı kurabilirsiniz sıkıntı olmaz

kamera ile haberlesebilmek icin ip den daha mantikli bir secenek var midir?

maalesef elimde dogrudan ethernet kullanabilen bir pixhawk yok. Bir modul ile baglamayi dusunuyorum.

bir de neden splitter degil de switch onerdiniz?

kamera ile haberlesebilmek icin ip den daha mantikli bir secenek var midir?

maalesef elimde dogrudan ethernet kullanabilen bir pixhawk yok. Bir modul ile baglamayi dusunuyorum.

bir de neden splitter degil de switch onerdiniz?
splitterdan kastınızı anlamdım acıkçası duz mantık dusununce 8 kabloluk gigabit etherneti 2 tane 4 kabloluk 100 megabite ayıracak bir cihaz gibi geliyor ama bunun için de yine kablonun diger ucunda bir switce ıhtiyacınız var
etherneti bağlayacagınız modulun yazılımla uyumlu olması ve config ayarlarının yapılması gerekir yada harici bir mikrodenetleyici ile protokol değişimi yapabilirsiniz mikrodenetleyivci içerisine bir tcp server kurar uart ile ethernet arasında koprü gorevi gormesini saglarsınız (içerisinde denetleyici olan modüller de mevcut araştırmak gerek )
kamara için rf sistemler var fpv olarak da geçer ama halihazırda bir ethernet altyapısı vaken ip kamera kullanmak bana daha mantıklı geldi

splitterdan kastınızı anlamdım acıkçası duz mantık dusununce 8 kabloluk gigabit etherneti 2 tane 4 kabloluk 100 megabite ayıracak bir cihaz gibi geliyor ama bunun için de yine kablonun diger ucunda bir switce ıhtiyacınız var
etherneti bağlayacagınız modulun yazılımla uyumlu olması ve config ayarlarının yapılması gerekir yada harici bir mikrodenetleyici ile protokol değişimi yapabilirsiniz mikrodenetleyivci içerisine bir tcp server kurar uart ile ethernet arasında koprü gorevi gormesini saglarsınız (içerisinde denetleyici olan modüller de mevcut araştırmak gerek )
kamara için rf sistemler var fpv olarak da geçer ama halihazırda bir ethernet altyapısı vaken ip kamera kullanmak bana daha mantıklı geldi
Tesekkur ederim cevaplariniz icin.

splitterdan kastim direkt olarak ethernetteki kablolari paralelleyen bir yapi. Switch deki anahtarlamanin aksine hicbir aktif parcasi bulunmuyor anladigim kadariyla. Sonucta ip leri ile haberlesecegim icin splitter kullanmam da sorun olmaz diye dusundum.

Tesekkur ederim cevaplariniz icin.

splitterdan kastim direkt olarak ethernetteki kablolari paralelleyen bir yapi. Switch deki anahtarlamanin aksine hicbir aktif parcasi bulunmuyor anladigim kadariyla. Sonucta ip leri ile haberlesecegim icin splitter kullanmam da sorun olmaz diye dusundum.
ilk defa duydum peki bu anahtarlama nasıl olacak yani anahtarlama komutu nasıl verilecek bu sipliytterin da bir ip adresi olmalı ki laptop ben şu p ye bağlanmak ıstıyorum dediğinde anahtarlayıp uygn porta baglasın (yanlış mı anladım bilmiyorum bana çok saçma geldi)

kontrol kartı ile haberleşirken goruntu alınamaması sıkıntı yaratmayacak mı

ilk defa duydum peki bu anahtarlama nasıl olacak yani anahtarlama komutu nasıl verilecek bu sipliytterin da bir ip adresi olmalı ki laptop ben şu p ye bağlanmak ıstıyorum dediğinde anahtarlayıp uygn porta baglasın (yanlış mı anladım bilmiyorum bana çok saçma geldi)

kontrol kartı ile haberleşirken goruntu alınamaması sıkıntı yaratmayacak mı
yazilimsal bir anahtarlama dusundum acikcasi. bir saniyede 30 kere kameradan veri alirken aralarda da kontrol karti ile haberlesecek. IP dedigimiz olay yazilimsal ise ben kameranin ip si ile iletisimdeyken kontrol kartinin etherneti komutlari algilamayacak ya da gormezden gelecek. Internet konusunda yeniyim acikcasi belki de ben tamamen sacma dusunuyorumdur. Ama splitter diye bir seyin varligi mantikli olmaz eger boyle bir sey yapilamiyorsa, Ip dedigimiz sey donanimsal ise.

googllayınca tam uyandım mecvzuya rj45 splitterdan bahsediyorsunuz onceki mesajımda şüphelendiğim gibi

şimdi şoyle ethernet kablosunun içerisinde 4 farklı kablo çifti var gigabit ethernet için 4 100 megabit ethernet için 2 çift gerekli bu siplitter dediğiniz cihaz düşündüğünüz işi yapmıyor bir kabloyu 2 kabloya bölüyor ama bu siplitterları karşılıklı takmalısınız bir taraftan 4 pair ethernet girip diğer taraftan 2 tane 2 pair ethernet alamazsınız bilgisayar tarafına da siplitter takıp 2 farklı ethernet kablosu olarak baglantı yapmalsınız bilgisayara yada direkt switch kullanmalısınız

anladim sanirim demek istediginizi. 2 tanesini 2 tanesine yollamak icin tek kabloya dusurmeyi sagliyor diyebilir miyiz?

anladim sanirim demek istediginizi. 2 tanesini 2 tanesine yollamak icin tek kabloya dusurmeyi sagliyor diyebilir miyiz?
evet aynen oyle hızdan feragat ediyor tabi

tcp ip dediğimiz sistem hem yazılımsal hem donanımsaldır network teorisi olarak araştırırsanız daha detaylı bilgi bulabilirsiniz
ethernet kablosu en alt katman olan fiziksel katmandadır yazılımsal katmanlar bunun üzerindenir

sizin gonderdiğiniz paketin ilgili ipye ulaşmasını saglayacak paketlerı doğru portlara yönledirecek olan cihaz ethernet switchdir 4 portlu basit bir switch işinizi görecektir
bir de daha aptal olan hub cihazları var bu cihazlar her porttan gelen veriyi bütün portlara iletir gelen cevabıda gene bütün portlara iletir bir yönlendirme yapmaz baglı cihazlar butun gereksiz trrafiği alır ustüne alınması gerekenlere cevap verir verdiği cevap da sadece hedefine değil bütün bağlı cihazlara gider

evet aynen oyle hızdan feragat ediyor tabi

tcp ip dediğimiz sistem hem yazılımsal hem donanımsaldır network teorisi olarak araştırırsanız daha detaylı bilgi bulabilirsiniz
ethernet kablosu en alt katman olan fiziksel katmandadır yazılımsal katmanlar bunun üzerindenir

sizin gonderdiğiniz paketin ilgili ipye ulaşmasını saglayacak paketlerı doğru portlara yönledirecek olan cihaz ethernet switchdir 4 portlu basit bir switch işinizi görecektir
bir de daha aptal olan hub cihazları var bu cihazlar her porttan gelen veriyi bütün portlara iletir gelen cevabıda gene bütün portlara iletir bir yönlendirme yapmaz baglı cihazlar butun gereksiz trrafiği alır ustüne alınması gerekenlere cevap verir verdiği cevap da sadece hedefine değil bütün bağlı cihazlara gider
cok tesekkur ederim dediginiz gibi konuyu biraz daha anlayip sonra arastirmaya devam etsem daha dogru olacak sanirim. Tekrardan tesekkurler.

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back