Evde üç fazlı cihaz çalıştırmak

Kullanım kılavuzunda da bahsedilmemiş nötr kopma koruması.

Hatta şimdi siemens'in 3UG4616-1CR20 datasheet'ine baktım, orada da bahsetmiyor nötr kopması korumasından.

Nötr kopması koruması var diyen model 3UG5616-1CR20.

1703257442172.png

Ekler

• 3UG56161CR20_datasheet_en.pdf
    513.1 KB · Görüntüleme: 39
3UG4616-1CR20 nin kullanım kılavuzunda var bilgi. Nedense datasheet'te belirtme gereği duymamışlar.

anladığım, nötür girişi olmayan gerilim koruma roleleri nötür kopmasında bi iş'e yaramıyor. bunu düşük-yüksek gerilim set sklalarından da anlıyoruz. nötür girişi olan gerilim koruma rolelerinde ise faz-nötür gerilimleri izleniyor ve istenen gerilim değerleri setlenebiliyorsa muhtemelen nötür kopmasında da koruma yapıyordur.

3UG4616-1CR20 nin kullanım kılavuzunda var bilgi. Nedense datasheet'te belirtme gereği duymamışlar.

Bu model arıza durumu geçtiğinde sistemi anında devreye alıyor, gecikme özelliği yok, bilginiz olsun. Bu nedenle ben bu röleden sonra 3RP1525-1AP30 kullandım, 1 dakika gecikme ayarladım.

Bu model arıza durumu geçtiğinde sistemi anında devreye alıyor, gecikme özelliği yok, bilginiz olsun. Bu nedenle ben bu röleden sonra 3RP1525-1AP30 kullandım, 1 dakika gecikme ayarladım.

Ama nötr kopmasında bu gecikme, koruma rölesinin bütün faydasını yok eder yav. Bir elektronik cihaza bırak 1 dakikayı, birkaç saniye dahi aşırı voltaj gitsin birşeyleri patlatabilir.

Ama nötr kopmasında bu gecikme, koruma rölesinin bütün faydasını yok eder yav. Bir elektronik cihaza bırak 1 dakikayı, birkaç saniye dahi aşırı voltaj gitsin birşeyleri patlatabilir.
Gecikme kontaktörü bırakırken değil, çekerken olsun diye kullandım ben bunu. Arıza durumunda elektriği hemen kesiyor, arıza geçtiğinde 1 dakika bekleyip ondan sonra bağlıyor elektriği. Tabi bu 1 dakika içinde yeniden bir arıza durumu olursa elektrik kesili kalıyor.

Değişik bir elektrik arızası olmuştu mahallede, fazlardan birisi her 5-10 saniyede bir gelip gidiyordu, neredeyse 1 saat devam etti bu durum. Bu röle de fazlar düzelince hemen bağlıyordu elektriği, 5 saniye sonra tekrar kesiyordu. Bu durumun önüne geçmek için gecikme kullandım.

Gecikme kontaktörü bırakırken değil, çekerken olsun diye kullandım ben bunu. Arıza durumunda elektriği hemen kesiyor, arıza geçtiğinde 1 dakika bekleyip ondan sonra bağlıyor elektriği. Tabi bu 1 dakika içinde yeniden bir arıza durumu olursa elektrik kesili kalıyor.

Evet çok mantıklı bir tasarım. Ben de aynı şeyi yapayım.

Değişik bir elektrik arızası olmuştu mahallede, fazlardan birisi her 5-10 saniyede bir gelip gidiyordu, neredeyse 1 saat devam etti bu durum. Bu röle de fazlar düzelince hemen bağlıyordu elektriği, 5 saniye sonra tekrar kesiyordu. Bu durumun önüne geçmek için gecikme kullandım.

Sizin elektrik idaresi de baya yaratıcı imiş problem yaratmada. Ama bizim SEDAŞ kadar olamaz. Herifler elektriği kestiler, sonra da 220 yerine 110 V olarak geri verdiler :mad:

Zaman rölesi ve kontaktörü sıradan bir marka kullanacağım. Onları da Siemens yapmaya gerek yok herhalde.

Evet çok mantıklı bir tasarım. Ben de aynı şeyi yapayım.

Sizin elektrik idaresi de baya yaratıcı imiş problem yaratmada. Ama bizim SEDAŞ kadar olamaz. Herifler elektriği kestiler, sonra da 220 yerine 110 V olarak geri verdiler :mad:
o nasıl olmuş ya bize çok 400 olarak verdiler de 110 u nereden bulmuşlar trafonun kademe ayarlayıcısı bile o kadar esnek olmamalı (ki otomatik olanları trafo kadar pahalı bir alet)

o nasıl olmuş ya bize çok 400 olarak verdiler de 110 u nereden bulmuşlar trafonun kademe ayarlayıcısı bile o kadar esnek olmamalı (ki otomatik olanları trafo kadar pahalı bir alet)

Hiç bilmiyorum. Benim line interaktif UPS o anda rahmetlik oldu. İçindeki röle çekmek ve çekmemek arasında kaldı ve titreye titreye son nefesini verdi.

Herhalde dangalaklar iki trafo sargısını seri bağlayıp orta ucundan aldılar :)

Zaman rölesi ve kontaktörü sıradan bir marka kullanacağım. Onları da Siemens yapmaya gerek yok herhalde.
zaman rolesi olarak entes iyidir birçok modelleri var her ihtiyaca göre
kontaktör de satıyorlar ama kompanzasyon kontaktörü 2 kademeli kondansatörü devreye alırken dirençle alma amaçlı

ucuz normal kontaktör olarak chint i duydum ama kalitesini bilemiyorum bir de sigma elektrik var yerli ama onun da ürünlerini hiç bilmiyorum

Son 5 yıl içinde yapılmış bir apartman dairesindeki pano. Baya bir ilerleme katetmişiz aslında :)

1704392135727.jpeg

B tip olması gereken otomatik sigortalar C tip seçilmiş.
bi şekilde olmamışlık imzası atar yurdum insanı.

öncelikle alt kat zaten zayıf akım panosu uydu kabloları telefon internet kabloları felan atıl bir alan yinede parafudr tesisatı kurulabilir
üst kat için böyle büyük bir pano varken bence olması gereken birkaç gruba bölüp mümkünse 10 ma lik RCBO lar ile beslenmesi tabi ülkemizde henuz değil 10 ma lik hiçbir akımda RCBO görmedim orası ayrı (RCBO = kaçak akım rölesinin sigortalısı) bu şekilde hem kaçak algılama hassasiyeti düşerdi hem de herhangi bir noktada oluşacak toprak-notr kaçagında ilgili hat kesilip diger hatlar calıstırılabilirdi (yada en azından yukarıda kullandıgı 4 kutuplu w otomattan 2 adet kullanarak da notr u keserek arıza cozulene kadar geri kalan linyeler kullanılabilir )
geçen iş yerinde çok fazla atlama yapılmış ve gevşek sıkılmış sıvaustu prizlere ısıtıcı takılması sonucu 2 tanesi erimiş notr-toprak kısa devresi yapmıştı arıza anında prizin patladıgını görmesem muhtemelen saatlerce arıza arayacak bütün panodaki notrleri dağıtıp tek tek denemek zorunda kalacaktım

hiçbir etiketleme yok tamam normalde ev panolarımızda da yok ama bu şekilde şık pamoya para harcanıyorsa biretiket yazıcısı el terminali de alınabilir

kaçak akım rolesi olarak dikkatli bakınca sanki hem ac hem dc uyumlu bir sınıf seçmişler tam göremedim ama daha iyileri de var enazından cogumuzun evinde kullandıgı en dandik tip olan ac tipi değil bu bile bir gelişme diyebiliriz

yani uzaktan bakınca cok profesyonel bir pano izlenimi verecek bir kutu kullanmışlar ama günün sonunda içerisinde 24lü sigorta kutusuna sığacak tesisat var

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back