Evde üç fazlı cihaz çalıştırmak

Konuya aradan kaynak gibi olacak ama, panodan eve çekilen faz ve nötr kalınlıklarının aynı olması doğru bir uygulama. Zira her faza dengeli yüklenirseniz nötr akımı 0 olacak, aksi durumlarda oluşabilecek en yüksek nötr akımı ise faz akımları ile aynı. Kısacası ne yaparsanız yapın, nötr akımını herhangi bir faz akımı üstüne çıkaramazsınız olağan şartlar altında. Bu nötr ün yokluğunu/zayıflığını anlayan cihazların nötr bağlantısı gerektirmeyen modelleri de olabilir, zira kendi içinde faz-faz gerilimlerden eşlenik bir devre çıkarıp hmm nötr kopmuş ya da bağlantıda zayıflık var diyebilir rahatça.

Sözleşme Gücü:​
5,010​
Günlük Ortalama Tüketim:​
10,383​

Konuyu okuyunca faturalarımı kontrol ettim, son 1 yıldır bu şekilde gelmiş benim faturalar. Dağıtım şirketi bir sıkıntı çıkarır mı buna, aboneliğimi iptal etme gibi?

5 kW sözleşme gücü. ama sen 10 saat süre ile 1 kW güç çekersen, 10 kWh tüketimin olur.

Aslında mantıken daireye gelen ana hatların 2.5 mm2 den daha kalın olması lazım. Neticede gelen üç faz, üç ayrı priz grubuna bölünüyor, dolayısıyla üç priz grubunun yükünü taşıyacak.

Şimdi benim panoya baktım, gerçekten gelen ana hatlar daha kalın (4 mm2 olabilir mi?)

1703246914124.jpeg

Ama şu da tuhafıma gitti. Benim bildiğim mavi nötr, kahverengi fazdır. Ama bizim elektrikçi maviyi faz yapıp kahverengiyi nötr olarak kullanmış. Neyse, buna da şükür. Toprak kablosunu da faz yapabilirdi :katil2:

• Haha
Reactions: nt
Elektrik panoları her zaman bana toplum olarak zihnimizin karmaşasını yansıtıyor gibi geliyor. Bunu da bir insan evladı yapmış, o kadar da zor olmamalı...

1703247399496.png

nötrlü dengesiz yüklerde aşağıdaki ürünler de düşünülebilir. biri kontaktör gerektirmiyor.

Bunun açıklamasında nötr koruması yok diyor. Gerçi DIN1 ray montajı da yok diyor ama resme bakınca ray montajı mümkün gibi görünüyor.

O benim pano değil, benim pano da rezil o yüzden zaten hayıflanıyorum. :D

Bunun açıklamasında nötr koruması yok diyor. Gerçi DIN1 ray montajı da yok diyor ama resme bakınca ray montajı mümkün gibi görünüyor.

nötürün koptuğu senaryoda devredeki yüklere bağlı olarak faz gerilimleri ya yükselir ya da düşer. dolayısıyla düşük ve yüksek gerilim setiyle istenen koruma sağlanmış olur.

nötrlü dengesiz yüklerde aşağıdaki ürünler de düşünülebilir. biri kontaktör gerektirmiyor.

Kontaktor olmadan bunu daire girişinde nasıl koruma yaptırıyoruz bağlantı şekli nasıl olmalı.

Kontaktorsuz kullanım varsa bende bunu benim sigorta panosuna yerlestirebilirim. Yer sorunu var ayrı bir pano takmak görsel olarak kötü olacak.

Kontaktor olmadan bunu daire girişinde nasıl koruma yaptırıyoruz bağlantı şekli nasıl olmalı.

Kontaktorsuz kullanım varsa bende bunu benim sigorta panosuna yerlestirebilirim. Yer sorunu var ayrı bir pano takmak görsel olarak kötü olacak.

Mevcut panoyu söküp üzerine daha büyük sıva üstü koyabilirim.

cihazla ilgili bi tecrübem yok. anladığım kadarıyla kesmeyi dahili bi kontaktörle yapıyor.

nötürün koptuğu senaryoda devredeki yüklere bağlı olarak faz gerilimleri ya yükselir ya da düşer. dolayısıyla düşük ve yüksek gerilim setiyle istenen koruma sağlanmış olur.

Hmm bu nasıl oluyor anlamadım. Sadece fazlara bakarsan, her birisi diğerine göre nizami olarak 400 V olacak. Nötr koptuğu anda da durum böyle olacak gibime geliyor. Tek değişen, bağlı olan yüklerin nötr referansı ortadan kalkıyor. YÜK fazla gerilim görüyor, fazlar arasındaki gerilim eskisi gibi 400 V olarak kalıyor.

Hmm bu nasıl oluyor anlamadım. Sadece fazlara bakarsan, her birisi diğerine göre nizami olarak 400 V olacak. Nötr koptuğu anda da durum böyle olacak gibime geliyor. Tek değişen, bağlı olan yüklerin nötr referansı ortadan kalkıyor. YÜK fazla gerilim görüyor, fazlar arasındaki gerilim eskisi gibi 400 V olarak kalıyor.

tekrardan inceledim. firma nötür kopmasıyla ilgili bi güvence vermediği halde fazla iddiaalı konuşmuşum. nötr kopmasında yükler bi nevi seri bağlanacağı için dirençlerine göre gerilim düşümleri alçak veya yüksek olabilecektir. cihaz üzerindeki asimetri kontrolü de muhtemelen şebeke gerilimiyle ilgilidir dolayısıyla nötür kopmasında bi iş'e yaramayacaktır. aksi ispatlanmadıkça TOMZN önerimi geri çekiyorum.

Son düzenleme:
Elektrik panoları her zaman bana toplum olarak zihnimizin karmaşasını yansıtıyor gibi geliyor. Bunu da bir insan evladı yapmış, o kadar da zor olmamalı...

27807 eklentisine bak
Bu aslında kullanılan yada eldeki malzeme ile ilgili..bir panocunun yaptığı panoyu üç ayrı ustaya bağlatın..ortaya üç tane eser çıkar..
bir başka panocunun yaptığı panoyu hangi usta bağlarsa bağlasın sonuç aşağı yukarı aynı olur..gibi.

üstadım cihaz gerilim ölçümünü faz-nötürden alıyor. temsili fotoda da gerilimler 230 V görünüyor. diyelim ki sayaç öncesi bi yerden nötür koptu. fazlar arası gerilim de örneğin 400 V olsun. nötür var veya yok fazlar arası gerilim değişmeyecektir fakat devredeki yükler seri bağlandığı için bu yüklerin direnclerine bağlı olarak ölçülen gerilimler değişecektir. kısaca nötür kopsada referans alınan noktadan gerilim ölçülmeye devam edilecektir.

O zaman ürünün sayfası yanlış. Eğer nötr'e bakmıyor olsaydı nötr klemensinin işi ne orada? :) Muhtemelen dediğin gibi nötr'e göre de monitör ediyor.

marka nötür kopmasıyla ilgili bi bilgi vermemiş ama düşük-yüksek gerilim setiyle muhtemelen nötür kopmasında da koruma sağlayacaktır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,497
Son üye
omertopcu82

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back