FORUM HALKI NE DÜŞÜNÜYOR(TOGG)

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.
Tek bir sorum var aslında araç kullanıcı geliştirmesine açık mı?

Sen hacklenebilir, open source araba istiyorsun galiba Ahmet :D

Birçok zorlu güvenlik standartlarına uyması gereken bir sisteme keyfi müdahale edilmesi de kısıtlanacaktır, o yüzden öyle CAN erişimi olsa bile bu erişim sadece "okuma" ve kritik olmayan sistemlerde "yazma" şeklinde olur diye düşünüyorum.

Sen hacklenebilir, open source araba istiyorsun galiba Ahmet :D

Birçok zorlu güvenlik standartlarına uyması gereken bir sisteme keyfi müdahale edilmesi de kısıtlanacaktır, o yüzden öyle CAN erişimi olsa bile bu erişim sadece "okuma" ve kritik olmayan sistemlerde "yazma" şeklinde olur diye düşünüyorum.
Abi benim isteklerim basit.
Her aracın CAN datasını okumak mümkün 2022 olanında 2002 olanında.

Benim istediğim mesela sır gibi can adresleri saklanmasın ben bileyim mesela;
15 numaralı adres klima ünitesinin.
17 numaralı adres pil seviye okuma vs.

BU DEDİKLERİM SADECE ÖRNEKTİR
Ben gittim toggun en boş paketini aldım diyelim.
En boş pakette uzaktan klima vs. açma olmadığını varsayalım.
ben 1 sim800 modül 1 arduino 1 de can bus shield alarak.
sms ile aracın klimasını uzaktan açmam için can dataları ve can adreslerini bulabilmem lazım veya hatta bağlanıp data çözümlemem lazım.

ipimizi biraz gevşek bıraksınlar bozarsak kendimiz bozalım.

Konuya biraz yanlış bakıyor gibisiniz.
Burada araç hakkında alanımızca yorumlar yapıyor özelliklerini tartışıyoruz.
Gurur duymayacak olsak düşünce değil linçleme konusu açmış bulunurduk,
aracın %100 donanımını dışarıdan alıp sadece yazılım dahi geliştirsek bu ülke için büyük bir gurur kaynağıdır.
fakat elektrik motoru üretebiliyoruz hemde çok kaliteli şekilde, hava tesisatı ürünleri üretiyoruz onlarda gayet kaliteli,
zamanla yarı iletkenide seri olarak üretilirsek dışa bağımlılığımız büyük oranda azalacaktır.

Anlıyor galiba. Bir ara sorarım...
Çok dandik bir software ile mükemmel işler yapıyorlar.
Belki onlarca servo kullandım farklı yerlerde kuka gibi güzel rampalanan servo görmedim ben.

Eğer loop değilde öğrenme yapabiliyorsan kukaya helal olsun abi büyük sabır.

Abi benim isteklerim basit.
Her aracın CAN datasını okumak mümkün 2022 olanında 2002 olanında.

Benim istediğim mesela sır gibi can adresleri saklanmasın ben bileyim mesela;
15 numaralı adres klima ünitesinin.
17 numaralı adres pil seviye okuma vs.

BU DEDİKLERİM SADECE ÖRNEKTİR
Ben gittim toggun en boş paketini aldım diyelim.
En boş pakette uzaktan klima vs. açma olmadığını varsayalım.
ben 1 sim800 modül 1 arduino 1 de can bus shield alarak.
sms ile aracın klimasını uzaktan açmam için can dataları ve can adreslerini bulabilmem lazım veya hatta bağlanıp data çözümlemem lazım.

ipimizi biraz gevşek bıraksınlar bozarsak kendimiz bozalım.

Bu işler mevcut arabalarda nasıl oluyor? Muhtemelen şöyle oluyordur: Üretici, CAN bus protokolünün ayrıntılarını servislere veriyordur. Uyanık bir servis çalışanı da bir elektronikçi ile işbirliği yapıp o protokolü anlayan bir elektronik cihaz geliştiriyordur. TOGG'da da herhalde aynı şey olur ve bir süre sonra TOGG CAN bus desktekleyen cihazlar piyasaya çıkar veya mevcut CAN cihazlarına o protokol desteği eklenir.

Sen en iyisi bir serviste staj falan yap. O sırada da servis manual larından bol bol "esinlen" :katil2:

Konuya biraz yanlış bakıyor gibisiniz.
Burada araç hakkında alanımızca yorumlar yapıyor özelliklerini tartışıyoruz.
Elektronik alanından ziyade "siyasi rant" (siyaset) benzetmenize nezaketen yazdım.

TOGG Yerli otomobil doğru,
Tüm mülkiyet hakkı ülkemizin. bu da doğru
önemli olan bu;

Iphone ABD menşeli ama Çin de üretiliyor.
ABD li kalkıp %100 donanımı dışarıda yaptırıp yazılım şöyle böyle vs. vs.. demiyorlardır.
Sony bile tüm ürünlerini Çin de üretiyor. Var mı donanım/yazılım mevzuları...
Ülkemizde üretilen yabancı otomobillerin %70 donanımı burada üretiliyor.
ABD F35 uçağının yüzlerce parçası burada üretiliyor.

Donanımdan ziyade
Önemli olan mülkiyet hakları

Önemli olan başlangıç;
ileri de çok daha gelişmişi , dünya ile rekabet edebilecek modelleri ve halkımızın da alınabilir fiyatlara sahip olacağını umut ediyorum.

Bizlere düşen, ülkemize ait olan ve 60 yıldır tüm engellemelere rağmen yaptırılmayan yerli otomobilimize sahip çıkmak ve GURUR duymak.
togg-e-suv-concept-tuerkei-turkey-2020-04-min.png

Son düzenleme:
Bu işler mevcut arabalarda nasıl oluyor? Muhtemelen şöyle oluyordur: Üretici, CAN bus protokolünün ayrıntılarını servislere veriyordur. Uyanık bir servis çalışanı da bir elektronikçi ile işbirliği yapıp o protokolü anlayan bir elektronik cihaz geliştiriyordur. TOGG'da da herhalde aynı şey olur ve bir süre sonra TOGG CAN bus desktekleyen cihazlar piyasaya çıkar veya mevcut CAN cihazlarına o protokol desteği eklenir.

Sen en iyisi bir serviste staj falan yap. O sırada da servis manual larından bol bol "esinlen" :katil2:
eskiden durum böyleymiş servis kitabında herşey mevcutmuş can dataları elektronik üniteler üstünde yapılacak testler test point noktalarında çıkacak voltajlar,oluşacak skop görüntüleri vs.

yeni araçlarla birlikte servislere diagnostic cihazı veriliyor servisçi hiç bilmiyor can bus mı sci mi cart mı curt mu diagnostic cihazının ekranında yazıyor mesela 'check 2 cylinder injector' servisçi başlıyor işleme.

Bizlere düşen, ülkemize ait olan ve 60 yıldır tüm engellemelere rağmen yaptırılmayan yerli otomobilimize sahip çıkmak ve GURUR duymak.
Bir gurur kaynağımız daha var Vestel.
Ama vestel en çok satan ürünlerinden biri olan televizyonları tamamen LG sadece etiketi vestel.
Aylarca televizyon tamiricsinde çalışmış biri olarak şahit olduklarım var.

Smpsin üstünde direkt lg logosu bulunuyor hatta bazı lg modellerin anakartını vestel tvye takınca vestel tv oluyor lg tv :)
Ben bundan üzüntü veya yerli olmama gibi birşey görmüyorum bu bizim için sorun değil kendi tasarmıyla 5bine mal olacaksa televizyon lg tasarımı ile 3bine mal oluyorsa bu halkın yararına bir çalışmadır.

60 yıldır engelleyen kimdi? son 20 yılda neden 2022de yapıldı :katil2: konumuz ve ilgilendiğimiz kısım bu değil.

Gurur filan boş iş. Bunlarla uğraşmayalım. Aracın ticari ve teknik durumundan bahsedelim. Kullanımı pratik olur mu?
Örneğin dağ başında kaldık pil bitti. Takviye durumu nasıl olur? böyle bir şey mümkün mü?
"takviyeci" gibi esnaf, meslek arbabı mı türeyecek?

Acelem yok evde şebekeye bağlarım 2 günde dolsun diyebilir miyiz? Şarj için illa ki onaylı mekanizma gerekir mi?

Şarjı beklemek yerine hızlı pil değişimi nasıl olur? Galiba tayvanda motorsiklet için yapılmıştı

Gurur filan boş iş. Bunlarla uğraşmayalım. Aracın ticari ve teknik durumundan bahsedelim. Kullanımı pratik olur mu?
Örneğin dağ başında kaldık pil bitti. Takviye durumu nasıl olur? böyle bir şey mümkün mü?
"takviyeci" gibi esnaf, meslek arbabı mı türeyecek?

Acelem yok evde şebekeye bağlarım 2 günde dolsun diyebilir miyiz? Şarj için illa ki onaylı mekanizma gerekir mi?

Bu konuda bir videoda artık evde şarj olayının kalktığı söyleniyordu. Artık piller çok yüksek kapasiteli, çok fazla akım gerekiyor ve evin şebekesi buna yeterli gelmiyor deniyordu. Ama bana da çok mantık yapmadı bu. Mesela 60 Ah lik araba aküsünü normalde 6 A ile şarj ediyoruz diyelim. 0.6 A ile de şarj edemez miyiz? Bence ederiz ama 10 kat daha uzun sürer.

Eğer gerçekten evde şarj olanağı kaldırıldı ise, bu bir pazarlama stratejisinin sonucu yapılmıştır bence, yoksa teknik nedenlerden değil.

Bu konuda bir videoda artık evde şarj olayının kalktığı söyleniyordu. Artık piller çok yüksek kapasiteli, çok fazla akım gerekiyor ve evin şebekesi buna yeterli gelmiyor deniyordu. Ama bana da çok mantık yapmadı bu. Mesela 60 Ah lik araba aküsünü normalde 6 A ile şarj ediyoruz diyelim. 0.6 A ile de şarj edemez miyiz? Bence ederiz ama 10 kat daha uzun sürer.

Eğer gerçekten evde şarj olanağı kaldırıldı ise, bu bir pazarlama stratejisinin sonucu yapılmıştır bence, yoksa teknik nedenlerden değil.
Abi pil voltajı 220x1.41'den büyük.
o yüzden olabilir diye düşünüyorum.
Ama ben evimden şarj edemeyip binlerce liraya şarj istasyonu alacaksam neyleyim elektrikli arabayı ben bi apartmanın bilmem kaçıncı katında oturuyorum nereye koyacağım o kocaman istasyonu.

o yüzden olabilir diye düşünüyorum.
Ama ben evimden şarj edemeyip binlerce liraya şarj istasyonu alacaksam neyleyim elektrikli arabayı ben bi apartmanın bilmem kaçıncı katında oturuyorum nereye koyacağım o kocaman istasyonu.

Şarj istasyonunu sen almıyorsun. Benzincide veya başka bir yerde istasyon var, oraya gidip arabayı bağlıyorsun. Sonra da oradaki kafede AVM de takılıp bir de üstüne para harcıyorsun :)

Şarj istasyonunu sen almıyorsun. Benzincide veya başka bir yerde istasyon var, oraya gidip arabayı bağlıyorsun. Sonra da oradaki kafede AVM de takılıp bir de üstüne para harcıyorsun :)
ohooo daha kötü.
ben ucuz olursa belki araba güneş paneli vs. hayali kurarken.
hem starbucks'dan düdüklendim hemde arabayı doldurduğum istasyona düdüklendim hemde yarım saat bir saat zaman kaybettim.
ben dizel hastalığımı sürdürmeye devam edeyim.

Al işte. Hangisine inanacaksın?

Pil voltajının şebekeden yüksek olması önemli değil. Önemli olan bir apartmanın tipik kurulu gücünün yeterli olup olmadığı. Mesela diyelim senin dairede 10 kW kurulu güç var. Bu güçteki bir kaynak o arabayı şarj etmeye yeterli ise, o zaman tek yapman gereken bir inverter ile voltajı yükseltmek ve arabayı şarj etmek. Sadece inverter parası veriyorsun yani.

Status
Yeni mesajlara kapalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
5,927
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back