Full mcu kontrollü smps güç kaynağı

@Haze

Bahsettiğin ses sistemi yapılmış mı benim de hayalim düşünsene stm32 yanında oled ekran ve bunu televizyonun yanına koyuyorsun televizyondaki insanların sesini led ekrana yazıya çeviriyor , güzel yutube videosu olur :katil2:

Ayrıca çok para kazandırır tabi bu güne kadar yapılmadıysa

Kurduğum atelyede 2 tane güç kaynağım var. Güç kaynağı ihtiyacım yok ama mantığı anlamak için sordum. Teşekkür ederim

@Haze

Bahsettiğin ses sistemi yapılmış mı benim de hayalim düşünsene stm32 yanında oled ekran ve bunu televizyonun yanına koyuyorsun televizyondaki insanların sesini led ekrana yazıya çeviriyor , güzel yutube videosu olur :katil2:

Ayrıca çok para kazandırır tabi bu güne kadar yapılmadıysa
birilerinin aklina mutlaka gelmistir ama stm32 boyutunda gormedim, belki beaglebone veya raspi bu ise daha uygun olur, ama bu isleri yapanlar genelde kolayciliga kacmak icin google komponentini kullaniyorlar, delphi icinde visual C icinde mevcut, yani google bu isi tekeline almis gibi yada gercekten bu isi gercek zamanli yapmak icin buyuk makinalar gerekiyor, bu isle ugrasayim diye guzel bir fpga aldim ama daha oturup adam gibi kod yazmak nasip olmadi:( bi gaza gelmem lazim.
komponent kullanmakta sikinti degil kullanilir ama internet olmadan calismiyor.

https://voicenotebook.com/

Bu siteler de mi google tabanlı ? harika gerçekten , bir videoda rus kızları bişeyler konuşuyordu o kadar çok merak ediyordum ki en sonunda bilgisayar ses çıkışını mikrofon girişine bağladım ve çeviri yaptım :katil2:, çok müthiş çalışıyor adam kulağı gibi

muhtemelen oyle, sanirim database icin internete ihtiyac duyuyor, sonucta ufak chiplerle algoritma calistirilabiliyor ama nerdeyse dilin tumunu tanimlamak buyuk mesele, hemde ortada bu kadar dil varken iyi makinalar sart.

Çok başarılı işler yapıyorsunuz. iki osiloskop projenizi yaptım çok güzel çalışıyorlar. Aslında XY curve arıza bulucu bir ürün yapıp emeğinizi kazanca çevirebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim

Artık şu karanlık işleri bırak. :gulus2: Sana bol aydınlık bir atölye bulalım.

Endüstiyel-fabrika (Sürücü, soft starter vs) tamir işlerinden de para kazanabilirsin mesela.

Metal dedektörü yapabilirsin. Tam senlik bence full analog dedektörler piyasada daha çok seviliyor.

İşin içine güç elektroniği, mcu da katabilirsin.

İşe başlarken küçük herkesin yapabileceği bir güç kaynağı hayal etmiştim :dusun1:

31068 eklentisine bak

smps power:
#include "stm8s.h"

static const uint8_t dgt[]={ 0xee,0x24,0xd6,0xb6,0x3c,0xba,0xfa,0x26,0xfe,0xbe,0xf0,0xf8,0xd0,0xf4,0x1f,0xca,0x0,0x0 };
static const uint8_t dgtc[]={ 0xf2,0xb3,0xe3,0x73,0xd3,0xf1,0xf3  };
uint8_t syf[]={ 1,2,3,4,5,6};

uint8_t  Ayr_v,Ayr_a,Ayrhg,Ayrypy,tHerm,fsnon,vltyok;
uint16_t Vtis,Ampis,Ynsn,syy,fanpwm,fanpwmis;
uint16_t Amp,Vlt,Vlto,Pwm;
const uint16_t  _ssd=2760;
const uint8_t _sxv=10;

void ito(uint16_t sy,uint8_t bs)
 {
   bs-=2;
   for(uint8_t j=0;j<3;j++) { syf[bs]=sy%10; sy/=10; bs++; }
   bs--; if((syf[bs]==0)&&(bs<3)&&(sy<1))  syf[bs]=16;
 }

void flshwrt();
INTERRUPT_HANDLER(EXTI_PrtAIRQHandler,3)
{

if((GPIOA->IDR&6)==2)  {  Ayrypy=30;  if(!Ayrhg) {  Vtis+=Ayr_v; Ayr_v+=3; if(Vtis>1021) Vtis=1021; Vtis-=Vtis%3;  Vtis+=2;  } else  { Ampis+=Ayr_a; Ayr_a+=3; if(Ampis>998) Ampis=998; } return; }
  if((GPIOA->IDR&6)==4)  {    Ayrypy=30;  if(!Ayrhg)  { Vtis-=Ayr_v; Ayr_v+=3; if(Vtis>1030) Vtis=0;  Vtis-=Vtis%3;  Vtis++; } else { Ampis-=Ayr_a; Ayr_a+=3; if(Ampis>1000) Ampis=0; } return; }
  if((GPIOA->IDR&8)==0)  {  Ayrhg^=1;  Ynsn=15000;   }

}

INTERRUPT_HANDLER(EXTI_TimIRQHandler,23)
{

__asm( "__buz: \r\n"
        "ldw x,Ampis; \r\n"
        "subw x,$53e0; \r\n"
        "jrult __fq; \r\n"
        "ldw x,Vtis; \r\n"
        "subw x,$53e2; \r\n"
        "jreq __sddf; \r\n"
        "__fq: \r\n"
        "ldw y,Vlto; \r\n"
        "subw y,$53e2; \r\n"
        "sraw y; \r\n"
        "addw y,Pwm; \r\n"
        "ldw Pwm,y; \r\n"
        "addw x,Pwm; \r\n"
        "tnzw x;\r\n "
        "jrpl __kj; \r\n"
        "clrw x;\r\n"
        "__kj: \r\n"
        "cpw x,_ssd \r\n"
        "jrule __sk \r\n"
        "ldw x,_ssd \r\n"
        "__sk:\r\n"
        "ldw Pwm,x \r\n"
        "ld a,4; \r\n"
        "sraw x; \r\n"
        "sraw x; \r\n"
        "sraw x; \r\n"
        "sraw x; \r\n"
        "ld a,xl; \r\n"
        "cp a,_sxv;\r\n"
        "jruge __sux; \r\n"
        "clr a; \r\n"
        "__sux: \r\n"
        "ld $5266,a;\r\n"
        "ld $5268,a;\r\n"
        "__sddf:\r\n"
        "mov Vlto,$53e2; \r\n"
        "mov Vlto+1,$53e3; \r\n"

);

TIM4->SR1=0;

}

void trrm()  {  if(tHerm==123) {  syf[2]=16; if((syy&0x1fff)<0xa00) { syf[1]=14; syf[0]=15; } else { syf[1]=16; syf[0]=16;  }  syf[5]=16; syf[4]=16; syf[3]=16;   } }

void waitt() {   IWDG->KR=0xaa;  __asm( " ld a,#200;  \r\n__buz: \r\n nop; \r\n nop; \r\n  dec a; \r\n jrne __buz \r\n" );   IWDG->KR=0xaa;    }

void epromwrt(uint16_t out,uint16_t dgr) {  out++; *((uint8_t*) out)=dgr&0xff; waitt(); out--; dgr/=256; *((uint8_t*) out)=dgr; waitt();  }

void dodo()
{
 Ayr_v=3; Ayr_a=0; Ayrhg=1; Ayrypy=0; tHerm=0; fsnon=0;
 Ynsn=0; syy=0; fanpwm=0; fanpwmis=0;
 Vtis=*((uint16_t*)0x4004);  if(Vtis==1234) { Vtis=*((uint16_t*)0x4000); Ampis=*((uint16_t*)0x4002); } else {  Vtis=151; Ampis=101; }
 Amp=Ampis; Vlt=Vtis;  Vlto=1;  Pwm=0; vltyok=0;

IWDG->KR=0xAA;
 sim();
  CLK->CKDIVR=0;
   GPIOB->DDR=0;

GPIOB->ODR=0XC0;
  GPIOB->DDR=0XC0;
  GPIOB->CR1=0xC0;
  GPIOB->CR2=0xC0;

GPIOD->ODR=0Xff;
  GPIOD->DDR=0Xff;
  GPIOD->CR1=0xff;
  GPIOD->CR2=0xff;

GPIOC->ODR=0Xf0;
  GPIOC->DDR=0Xf0;
  GPIOC->CR1=0xf0;
  GPIOC->CR2=0xf0;

GPIOE->ODR=0Xf0;
  GPIOE->DDR=0Xf0;
  GPIOE->CR1=0xf0;
  GPIOE->CR2=0xf0;

GPIOF->DDR=0X00;  GPIOF->CR2=0x00; GPIOF->CR1=0x10;

TIM1->CR1=1;
 TIM1->CR2=0;
 TIM1->SR2=2;

TIM1->CCMR1=0x70;
 TIM1->CCMR2=0x70;
 TIM1->CCMR3=0x70;
 TIM1->CCER1=0x13;
 TIM1->CCER2=0x03;
 TIM1->PSCRH=0; TIM1->PSCRL=0;
 TIM1->ARRH=1; TIM1->ARRL=90;

TIM1->CCR1H=0; TIM1->CCR1L=0;
 TIM1->CCR2H=0; TIM1->CCR2L=0;
 TIM1->CCR3H=0; TIM1->CCR3L=0;

TIM1->BKR =0x80;

ADC1->CSR=3;
   ADC1->CR1=0X43;
   ADC1->CR2=0X0A;
   ADC1->CR3=0X80;
   ADC1->CR1|=1;
   ADC1->CR1|=1;

IWDG->KR=0xAA;

GPIOA->DDR=0;
  GPIOA->CR1=0x0e;
  GPIOA->CR2=0x0e;

EXTI->CR1=0x02;
  EXTI->CR2=0x2;

TIM4->CR1=1;

TIM4->IER=1;
      TIM4->SR1=0;
TIM4->PSCR=4;
   TIM4->ARR=60;

IWDG->KR=0xcc;
   IWDG->KR=0x55;
   IWDG->PR=4;
   IWDG->RLR=0xff;
   IWDG->KR=0xaa;

rim();

}

void flshwrt()
{
GPIOB->ODR=0X00;
GPIOD->ODR=0x00;
GPIOC->ODR=0X00;
GPIOE->ODR=0x00;
TIM4->CR1=0;    IWDG->KR=0xaa;
TIM1->CR1=9;
TIM1->CCR1H=0; TIM1->CCR1L=0;  TIM1->CCR2H=0; TIM1->CCR2L=0; TIM1->CCR3H=0; TIM1->CCR3L=0;

FLASH->DUKR=0xae;
 FLASH->DUKR=0x56;    IWDG->KR=0xaa;
 while(!(FLASH->IAPSR&8));
 waitt();
 epromwrt(0x4000,Vtis);  epromwrt(0x4002,Ampis);  epromwrt(0x4004,1234);
 FLASH->IAPSR=0;
 FLASH->DUKR=0;
 uint16_t shh=0;
 while(shh<60000){  IWDG->KR=0xaa;   if(GPIOF->IDR&0x10)  shh++; else  shh=0;   }
 TIM4->CR1=1;  TIM1->CR1=1;

}

uint8_t ddt=0;

int main( void )
{

dodo();

while(1)
  {

IWDG->KR=0xaa;

ddt++;  if(ddt>5) ddt=0;

uint8_t aa=dgtc[ddt];
      if(Ynsn!=0) { Ynsn--;  if(Ynsn&0x800) {  if((Ynsn&0x3f)<45) {  if(Ayrhg)  { if(ddt>2) aa=0xff; } else {   if(ddt<3) aa=0xff;  } }  } }
      GPIOD->ODR=aa&1; GPIOC->ODR=aa&0xf0;
      GPIOE->ODR=(aa&2)<<4;

GPIOD->ODR|=dgt[syf[ddt]];
      if((ddt==1)||(ddt==5)) GPIOB->ODR|=0xC0; else GPIOB->ODR&=~0x80;

for(uint32_t i=0;i<15;i++);
  GPIOD->ODR=0x1; GPIOC->ODR=0xff; GPIOE->ODR=0x20;
   for(uint32_t i=0;i<20;i++);

syy++;
   Amp*=15; Amp+=*((uint16_t*) &ADC1->DB0RH);   Amp/=16;
   if((syy&0xff)==0)  {
   Vlt*=3; Vlt+=*((uint16_t*) &ADC1->DB1RH);   Vlt>>=2;

if(GPIOF->IDR&0x10) vltyok=0; else vltyok++;
   if(vltyok>2) flshwrt();

if(Ayr_v!=3) { Ayr_v-=3;  if(Ayr_v>100) Ayr_v=3;   if(Ayr_v>40) Ayr_v=40;  }
   if(Ayr_a!=3) { Ayr_a-=3; if(Ayr_a>104) Ayr_a=1; if(Ayr_a>50) Ayr_a=50;  }

if(Ayrypy) { Ayrypy--; } else { if((syy&0x7ff)==0) {    ito(Vlt/3,2);  if((syy&0xfff)==0) ito(Amp,5);  trrm(); }   }

if((syy&0xfff)==0)  {
    uint16_t pu=Amp/6;
    if(pu<*((uint16_t*) &ADC1->DB2RH)) pu=*((uint16_t*) &ADC1->DB2RH); if(pu<*((uint16_t*) &ADC1->DB3RH)) { pu=*((uint16_t*) &ADC1->DB3RH);  }
    if(pu>650)  { if(tHerm!=123) { TIM4->CR1=0;  TIM1->CCR1H=0; TIM1->CCR1L=0; TIM1->CCR2H=0; TIM1->CCR2L=0; fanpwm=570; TIM1->CR1=9; fsnon=1; } tHerm=123; }
    if(pu<450)  { if(tHerm==123)  { TIM4->CR1=1;  tHerm=0; TIM1->CR1=1; }  }
    pu-=250;  if(pu>1024) pu=0;
    if((pu>60)&&(!fsnon)) { fanpwm=150; fsnon=1; }   if(fanpwm<pu)  { fanpwm+=3;  }  if(fanpwm>pu)  { fanpwm-=3;  }
    if(fanpwm>1024) fanpwm=0;   if(fanpwm<40)  {  TIM1->CCR3H=0; TIM1->CCR3L=0;  fsnon=0; } else { TIM1->CCR3H=(fanpwm>>8); TIM1->CCR3L=(fanpwm&0xff); }
      }

}
   if(Ayrypy) { if((syy&0x3f)==0) {     if(Ayrhg) ito(Ampis,5); else  ito(Vtis/3,2);  trrm(); } }

}

return 0;
}

Hocam sen ne yaptın öyle izlerken beynim yandı çok frankeinstein filmi izlemiş gibisin bravo cerrah gibisin maşallah.

@triyak bir tane ibgt var o da ixgh15n120 özdisandan almıştım.

@slewrate hep akşam yaptığım için karanlık ama dört beş top şerit led alıp odayı aynınlatacam bir daha ki videoda.

1.jpg

BU yeni bir tasarım ve pc817 optokupler çıkışı ile uc tl sg top tny gibi entegreler kontrol edilebiliyor ve gürültüsüz,

Aslında bunun için de bir video çekecektim fakat stm32 kartı yaktım , uc3845 ve tny280 entegresinde denedim çok gürültüsüz çalıştı ir2153 half bridge ile biraz gürültülü ama güzel kotrol etti opto çıkışı hemen osilatör kondansatöre bağlanıyor.

Fikir vermesi açısından ekliyorum belki daha sonra tekrar uğraşırım

1.jpg

BU yeni bir tasarım ve pc817 optokupler çıkışı ile uc tl sg top tny gibi entegreler kontrol edilebiliyor ve gürültüsüz,

Aslında bunun için de bir video çekecektim fakat stm32 kartı yaktım , uc3845 ve tny280 entegresinde denedim çok gürültüsüz çalıştı ir2153 half bridge ile biraz gürültülü ama güzel kotrol etti opto çıkışı hemen osilatör kondansatöre bağlanıyor.

Fikir vermesi açısından ekliyorum belki daha sonra tekrar uğraşırım
Bu video baya iyi olurmuş bekliyoruz...

@devreci aslında devrende ne yaptığını picprojedeki gibi anlatmalıydın :)
Orada takip etmediğimi mi düşündün tasarımı, şaka şaka, tahmin ediyorsundur baktığımı :)

Şimdi ben gördüğüm sorunları yazayım sen de düşündüğün çözümleri yazarsın, sonra orta yolu buluruz. İlk olarak 1 cihazda elde edilen başarıya bakmıyorum onu söyleyeyim, yani sen böyle söyledin abi ama benim masa üstünde çalışıyor kısmı bize öğretici olmaz. 1-10-100-1000. tasarımda da aynı stabiliteyi yakalamak lazım. Elin çinlisinin yaptığı gibi. Dolayısı ile gördüğüm sorunları ve kendi fikrimce çözümlerimi yazayım, sen yine istediğin yolla gidebilirsin. Her yiğidin yoğurt yiğişi farklı.

1) Bu tarz bir devre için ilk videoda gösterdiğin gibi bir yola gidersen ilk sorunu yaşayacaksın bence. Çünkü devrede işlemci dahil tüm GND'ler çıkışa endeksli. Bu bir sorun değil gibi gözükebilir ama şönt direncin olduğu bir sistemde GND'yi nereye bağlayacağın çok önemli. Ben olsam, çıkışı diferansiyel okur, GND'yi olabildiğince çıkış GND'sinden uzak tutmaya çalışırdım, nasıl mı, diff. opamp ile okumak, akımı INA gibi entegre ile okumak vs.

2) Bu tarz devrelerden bolca yaptım zamanında, yaşayacağın en büyük sorun CV<->CC geçişi anındaki o kritik zamanda yaşayacaksın ve CC modunda karşıdaki SMPS zırıl zırıl ötecek. Bunu nerden mi biliyorum, opampların hiç birinde feedback olarak kapasite, direnç vs. yok. Sen fark alıcı olarak düşünmüşsün hep, integral yok, yumuşatıcı yok. Artislik kelimelerini 1/s'leri falan başka hocalar bilir. Ama ben tecrübeme dayanarak söylüyorum, bu devre zangır zangır ötecek. Çözüm olarak opampların çıkışları ile (-) uçları arasında uF mertebelerinde (özellikle akım tarafında) kapasite direnç serileri koyarım. @clc daha net söyleyecektir 2P2Z mu oluyordu type-2 mi ondan olacak. Bu devrenin stabil çalışması çok zor.

3) Devrenin primerini çizmediğin için bir şey diyemiyorum yalnız tek kat bir flyback falan varsa, gerilimi 0'a indiremezsin yani kısa devre çalışman çok zor olur ek kaynaksız. Çünkü primerdeki entegreyi beslicek aux gerilimi üretmen gerekecek. Çözümü biliyorsun yazmama gerek yok.

4) Sanırım Ref üretmek için DAC yerine PWM kullanıyorsun. DAC kullanıyorsan dediğimi esgeç. Ama PWM kullanıyorsan, o PWM üzerindeki dalgalanmaları ne kadar elimine ettim desen de OPAMP onları SMPS devresine iletiyor. O yüzden kontrolünü yavaşlatman gerek. Yukarıda dediğim uF bazlı kapasiteler burada devreye giriyor. 100k çok büyük bir değer filtre için, etraftaki pislikten bol bol etkilenme şansını arttırır.

5) 5V USB charger için yorum yapmıyorum bile, devredeki her şey 5V'Ta referanslı gibi. 3.3V lineer bile olsa, 5V'da bence lineer ile üretilmeli. Opamplar tek kaynak ile beslendiğinde özellikle 0'a yakın yerlerde dertler artar. Dual kaynak besleme öneririm.

6) En önemlisi, bu devrede önce işlemci uyanmalı, sonrasında primerdeki güç kaynağı uyanmalı. Devrende ana güç devresii EN/DIS yapan bir yer görmedim.

Bu tarz optoyu, geri beslemeyi ittire kaktıra oynayarak çok akü şarj/led sürücü gibi CC/CV çalışan devre tasarladım, hem de akılsız.

Bu kadar heyecana gerek yok.
ST'nin TSM1011 entegresini al, REF girişlerini DAC ya da temiz bir REF kaynağı ile gir. Bir dua'nı alırım entegreyi inceleyince. Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok.

Bu arada yaptığın devre Fairchild AN4148'dekine çok benziyor.

Bu işlerle uğraşmayalı çok oldu, artık farklı bir sektördeyim. Aynı sektörde olsak açık konuşayım bu bilgilerin zerresini vermezdim :)

Sevgili Develi , yukarıda ki devre sorunsuz çalışıyor ilk tny280 ile yapmıştım daha sonra uc3845 ile 100v güç kaynağı yaparken kompanzasyon sorunu oldu onu da 10nf kondansatör ile hallettim 0-100v güç kaynağını bile sorunsuz çalıştırdı

Esas konumuz bu değil konu başlığındaki güç kaynağı , sen diğer başlıkta hiç denemeyin çok hatalı yazmışsın diye konuyu hortlattım neresi yanlış diye, ayrıca @Mikrostep de öyle yazmış.

Süper/harika/sorunsuz/muhteşem, hiç sevmediğim kelimeler; kime göre neye göre. Elimizde ne doğru düzgün devre var, ne bir akım gerilim grafiği, ne skop şekli, ne ripple var.

Eğer hala süper diyorsan tartışmamıza gerek yok, sana göre devren muhteşem, bana göre data göstermediğin için hala çöp.

Ama alkış istiyorsan benden bekleme...

Yeni birine bilgi öğretimi konusunda ise sıfır hatta. Verdiğim AN4138 daha çok şey öğretir buradaki insanlara.

Bu arada picproje'de (yanlışsam düzelt beni) MCU ile tamamen dijital kontrollü yapılamaz, çok gürültü alır falan mı demişsin bana mı öyle geliyor.

Eğer öyle diyorsan başta Texas Ins. sonra Altera/Xilinx gibi FPGA üreticiler sonrasında Chroma, Keysight, Itech gibi firmalar, onları geçtim piyasada olan onlarca dijital kontrollü UPS seni taş eder söyleyeyim :)

Daha açıklayıcı olması açısından aşağıdakinden farkı yok benim için şu an.

Bunu üretip, satarım, arkasında da 2 sene durabiliyorum diyebilir misin şu an "sorunsuz" ise?

Son düzenleme:
Şu koyduğun video ve ups ile bu devreyi kısaylıyorsun ya çok insafsızsın :katil2:

Picprojede , dünyada bunun yapılmış bir örneği, yukarıda veridiğin gibi bir texas,fairchild vsvs kaynak var mı diye araştırdık bulamadık o yüzden yapılamaz diye yazdım, eğer bulabildiğin kaynak varsa buraya link ver üzerine konuşalım.

Neden yapılamaz ?

Stm8 10bit adc 8bit pwm çözünürlüğünde.

Şöyle düşün çıkışta 10Amp 20V bir yük var pwm her +-1 değişimi 1w lık gürültüye denk geliyor bir de adc okuma hatası var o da en az 0.5W gürültü.

Ferrit trafodan hiç ses duymuyorum , mesela uc3845 ile yaptığım devrede kompanzasyon hatası nedeniyle trafo cızırdıyordu nedenini uzun uzun açıklamaya gerek yok opmap birden devreye girdiği için pwm çok değişiyor ve trafodan ses geliyor.

Stm8 güç kaynağımda pwm +1 +2 -1 değiştirği için trafoda gürültü Olmuyor çıkışta yük varken kondansatör + hoparlor ile sesi dinliyorum .

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,863
Üyeler
2,485
Son üye
viesva

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back