Gemi dümeni yenileme

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Resimdeki gemi dümenini yenilemek istiyorum.
Demir bir parça üzerine sert sünger kaplanarak oluşturulmuş. Eksik kolları tamamlayıp boyama yoluna gitmek istiyorum. Fikir verir misiniz, bu kollar nasıl yapılır?

20230117_163851.jpg

piyasada çok fazla şturval bulunuyor gemilerden çıkma 300-400 liraya bulunur revizyona uğraştığına deymez abi.

piyasada çok fazla şturval bulunuyor gemilerden çıkma 300-400 liraya bulunur revizyona uğraştığına deymez abi.
Bu gerçek gemi değil yav. Minicik bir şey. Gemiden çıkan buna olmaz.

Bir borudan kalıp yapıp poliüretan köpük sıksan nasıl olur? Tabi önce mevcut süngeri zımparalayıp bütün ter, kir, ve yağları uzaklaştırmak lazım.

Sünger tip bisiklet elcekleri veya izolasyon süngeri ile eksikleri tamamladıktan sonra kaplama yapmak gerekir. Plastidip diye boya gibi uygulanan bir kaplama malzemesi vardı galiba ...

Bir borudan kalıp yapıp poliüretan köpük sıksan nasıl olur? Tabi önce mevcut süngeri zımparalayıp bütün ter, kir, ve yağları uzaklaştırmak lazım.
Poliüretan hiç denemedim daha önce. Becerebilir miyim bilmiyorum. Aslında en güzeli 3D çizip basmak da, ince belli çizmeyide beceremiyorum :)

Sünger tip bisiklet elcekleri veya izolasyon süngeri ile eksikleri tamamladıktan sonra kaplama yapmak gerekir. Plastidip diye boya gibi uygulanan bir kaplama malzemesi vardı galiba ...
Plastidip'e bakacağım. Sünger kaplama yapılabilir ama süngere nasıl şekil vereceğim? Sağlam olanlar ile aynı görünmeli. Sıkıntı orada başlıyor.

3B yazıcı ile basarsan yeterince sağlam olmaz. Çocuklar o direksiyona omuz atacak, tutup aşağı asılacak, her türlü hırpalayacak. Hemen kırılır. Kırılınca da keskin kenar oluşur ve yaralanmaya sebep olur.

Neden sünger? Direk ahşap olabilir. Ahşap tornada güzel yapılır. Buton için delikte açılır.
Abi tornada ahşap olur, poliüretan reçine olur, 3d yazıcıda baskı olur. Temelde hepsine kalıp, çizim gibi işler lazım. Bende o yetenek yok. :)
Rtv2 ile kalıp çıkartıp, poliüretan reçine ile yapayım dedim. Birer litresi toplam 400'e yakın tutuyor. Patrona söyledim, uğraşma üretici firmadan sipariş verelim dedi ve kapadı konuyu.

Forum istatistikleri

Konular
5,834
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back