Gerçek bir zenerin I-V grafiği

Bu da tekrar 36V 1W zenerin 100 mA ile sweep edilmesi. Voltaj 2V ... -45V arasında süpürülüyor.

1709585766002.png

Aşağıdaki de aynı süpürmenin -45V ... 2V arasında olanı

1709585989200.png

Aşağı yukarı tahmin ettiğimiz gibi çıkmış. 0Vtan sola gittikçe ısıtıyoruz, ısıttıkça kırılma noktası daha da sola kaçıyor.

Düşük voltaj zenerde bunun tam tersi olmalı. 5.6V zenerde ise iki etki birbirini nötrleyecek ve sıcaklığın etkisi olmayacak.

Ölçülen değerlere bakında şu son grafiği herhalde şöyle yorumlayabiliriz: Evet, ısı ile beraber yarıiletken direnci düşüyor, ama akım daha yüksek bir oranda arttığı için voltaj artmış oluyor.

1709586521014.png

SMU ile zeneri hiç ısıtmadan test etmenin yolu var mı? Ölçümleri çok hızlı yapsın, hatta aralarda beklesin. Script ile uğraştırmadan tabi :p

Bunu yapabiliyorsak hem soğukken hem de sıcak hava altındayken grafik çıkarıp daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

Onun için herhalde script yazmak lazım. Normal sweep'te her ölçüm sonrası çıkış OFF yapılmıyor

1709586999892.png

36V 1W zeneri 100mA ile test edince 3,6W yapıyor, aşırı güç verilmiş olmuyor mu? Yani zener spec dışına çıkmış oluyor.

36V 1W zeneri 100mA ile test edince 3,6W yapıyor, aşırı güç verilmiş olmuyor mu? Yani zener spec dışına çıkmış oluyor.

Evet öyle oluyor, ama burada zenerin davranışı üzerinde duruyoruz. Ben mesela akım yükseldikçe kırılmanın çok daha keskin olmasını beklerdim. Ama böyle olmuyor. Çok yüksek akımda kırılma daha yumuşak oluyor.

Aslında şimdi küçük akımları deneyelim. Mesela 2, 4, 6, 8, 10 mA de test edelim.

1.png

2.png

Akim arttiginda dinamik direnc 200 Ohm'dan 70 Ohm'a dusuyor.

2, 4, 6, 8, 10 mA için kırılmayı incelersek, bu akım değerlerinde eğimin akıma bağlı olmadığını görüyoruz.

1709590418680.png

Egimin degismemesi direncin sabit kaldigi anlamina geliyor.

Bu da 5, 10, 15, 20, 25, 30 mA için. Akım değeri arttıkça grafik yayvanlaşıyor. Bunun dışında, akım değeri arttıkça zenerin voltajı da artıyor.

Bu grafiğe göre bizim zener akımını 10 mA altında tutmamız lazım ki, üreticinin verdiği zener kırılma voltajına yakın bir yerde olalım.

1709591466145.png

Bazı power amplifier tasarımlarında hobiciler mosfetlerin gate biaslaması için Zener kullanıyorlar.
Hatta uçuca 3-4 tane.
Bu seri zenerler ile hem gate voltajını veriyorlar hem de bunları mosfetin hemen üstüne yapışık bir şekilde yerleştiriyorlar.
Bu sayede mosfet ısınınca zener voltajı düşüyor ve bu da bias voltajını düşürüyor.
Sonuç olarak mosfetleri soğutmuş ve korumuş oluyorsunuz.
Sistem loop içinde devam ediyor.

Bu sayede mosfet ısınınca zener voltajı düşüyor ve bu da bias voltajını düşürüyor.
Sonuç olarak mosfetleri soğutmuş ve korumuş oluyorsunuz.
Eğer yanlış yorumlamadıysam bu uygulama mosfetin lineer bölgeye doğru çekecektir. Bu durumda ısınma daha fazla olacaktır. Doğru mudur? Benmi hatalı değerlendiriyorum?

Eğer yanlış yorumlamadıysam bu uygulama mosfetin lineer bölgeye doğru çekecektir. Bu durumda ısınma daha fazla olacaktır. Doğru mudur? Benmi hatalı değerlendiriyorum?
Zener değil normal diyotmuş o kısmı kaçırmışım zenerde ısınmaya karşı tepki aynıysa onda da geçerli olur.
1709662816055.png

Sabit akımda sıcaklık arttığında Vforvard düştüğü görülüyor.
1709662805947.png

Aşağıdaki IV curve bakacak olursak da Vgs diyotun ısınmasına bağlı olarak düşüyor.
Bu da sarı ile çizdiğim oklar yönündeki Drain bacağından akacak akımı kısıyor.
Daha az akım akması da daha az ısınmasına sebep olur diye düşünüyorum.

1709663003464.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,850
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back