Gözlük tipi büyüteç

frekans50

Aktif Üye
1720454805095.png

Mikroskop altında çalışmak zor olduğu için elektronik tamir işlerinde diş hekimlerinin kullandığı bu aparatın kullanımı uygun gibi. (Dental loupe)

İzlediğim videolarda büyütme oranı
2.5x. . .3.5x uygun gibi önerilmiş.

Tamir işleri için bu aleti kullanan arkadaşlar durumu bildirebilir mi? Ucuz yollu dental loupe ile rahat lehim/tamir yapılır mı?

@kudretuzuner ve diğer kullanıcı arkadaşların önerilerini bekleriz.

Bende aşağıdaki gibi bir aparat var.
2x.. 2.5x mercekle bir miktar iş görüyor. Ayrıca diğerinden alsam çok fark olur mu? Değer mi?

1720454912131.png

Son düzenleme:
34906 eklentisine bak

Mikroskop altında çalışmak zor olduğu için elektronik tamir işlerinde diş hekimlerinin kullandığı bu aparatın kullanımı uygun gibi.

İzlediğim videolarda büyütme oranı
2.5x. . .3.5x uygun gibi önerilmiş.

Tamir işleri için bu aleti kullanan arkadaşlar durumu bildirebilir mi? Ucuz yollu dental loupe ile rahat lehim/tamir yapılır mı?

@kudretuzuner ve diğer kullanıcı arkadaşların önerilerinizi bekleriz.

Bende aşağıdaki gibi bir aparat var.
2x.. 2.5x mercekle bir miktar iş görüyor. Ayrıca diğerinden alsam çok fark olur mu? Değer mi?

34907 eklentisine bak
Dalgınlıkla Uzağa bakarsan baş dönmesi mide bulantısı gibi sorunlar oluyor.
Birde alışırsan yakına gözlüksüz odaklanma sorunu yaşıyorsun.
Ben yaşlılıktan dolayı kullanıyorum.
Gözlük numaram gitgide arttı.

"Büyüteçli Gözlük 9892B2" olarak satılan gözlükten kullanıyorum.

Iyi para verip Dental Loupe aldim.Mercekleri vs cok kaliteli. Fakat odak uzakligi 30 ..40 cm. Disci icin bu mesafe normal.

Fakat bizler havya ile calisirken baktigimiz nesne ile goz mesafemizi 10..20 cm araliga kadar indiriyoruz.

Bu sorunu asmak icin loopun mercek kismini modifiye ettim. Odak mesafesi istedigim sinira indi. Fakat modifiye icin kullandigim mercek kutusu cok agir oldu. Simdilik kullanmiyorum. Cunku mercek kutusunu hafif malzemeden yeniden yapmam gerekecek.

Al da diyemem alma da diyemem. Alacaksan once ucuz bir sey al begenirsen pahalisini alirsin. Ben 500USD odedim simdi pismanim. (Yag, tiner benzeri seylerle cok ugrastigim icin mercek kirlendiginde kolayca temizleyeyim zamanla netlik sorunu yasatmasin diye cam mercekli aldim o yuzden fiyati yuksek.)

Son düzenleme:
Iyi para verip Dental Loupe aldim.Mercekleri vs cok kaliteli. Fakat odak uzakligi 30 ..40 cm. Disci icin bu mesafe normal.

Genelde bu tip gözlük sistemlerinde odak uzaklığı çok az oluyor. Mesela bende var 5x - 25x e kadar. Ama odak uzaklığı çok yakın, adeta burnun değiyor lehim yapılacak yere. Böyle uzun odak uzaklığına sahip sistem çok faydalı olur bana. Ürünün linki var mı? Hala piyasada bulunbiliyor mu?

Çalışma uzaklıklığı sipariş esnasında belirleniyor diye duymuştum. Sabit olarak düşünmeyelim.

Benim aldigim urun asagidaki firmadan.

Odak mesafeleri ya 33cm ya da 44 cm. Siparis esnasinda belirliyorsunuz. Bunlar basit tek mercekten olusmuyor. Cift mercekli optik bir duzenek. Ayar imkani da yok. 33 cm lik de alsaniz elektronik isine gelmez.

https://www.adae.store/collections/dental-loups/products/ad011-bulletin-battery-dental-loupes

1720535149259.png

Resimdeki buyukluklerin anlamlari.

Working distance: Nesne ile gozunuz arasindaki mesafe. Bu mesafe buyuk olmali ki havya vs kullanabilelim.

Depth of field: Diyelimki pcbyi bir yukseltinin ustune koyduk. PCByi ve uzerindeki nesneleri piril piril goruyoruz.
PCBnin ustunde durdugu yukseltinin altinda smd malzemelerimiz var ve cimbizla onlari yakalayip pcb ustune koyacagiz. Iste depth of field mesafesi baktigimiz objeden daha ileride yada daha gerideki nesnelerin de net gorundugu mesafeyi anlatiyor. Mesela cimbizla tuttugunuz malzemeyi pcb nin ustunde 3 cm yukari tuttunuz smd malzemeyi de net olarak gorme acisindan bu parametre cok onemli. Aksi halde pcb net, cimbizimizin ucundaki malzeme fokus problemli bulanik olacaktir.

Field of view: Bakilan nesnede ne kadar genis bir alani gordugumuze ait bir parametredir. Bu deger ne kadar buyukse o kadar cok sey goruruz aksi halde basimizi sik sik oynatmamiz gerekir.

Mesela PCB yuzeyine bakiyoruz 5..10 malzemeyi goruyoruz. Ama 10...20 malzemeyi gormek bizim icin daha iyidir.

Diyoptiri ile buyutme arasindaki baginti

Diyoptiri mercegin egriligini ifade ediyor. Diyoptiri arttikca mercek kalinlasiyor. Egrilik arttikca nesne daha buyuk gorunuyor.

Mercegin gucu = 1 + (Diyoptiri/4) ile hesaplaniyor.

Ornegin 6 diyoptiri mercek 1+ 6/4 = 10/4 = 2.5 gucunde demek. 2.5x diye geciyor.

8 diyoptiri mercek ise 1 + 8/4 = 3x demek.

2.5x ne demek 3x ne demek?

Bunun 1 eksigini 100 ile carparsak yuzde olarak nesnenin goruntusunun nesneden ne kadar buyuk oldugunu belirtiyor.

Mesela 2.5x icin (2.5 - 1)*100 = 150 %150 buyuk gosteriyor. (1.5 kat)
3x icin (3-1)/100 = 200 %200 buyuk gosteriyor. (2 kat)

Bu deger ne kadar buyukse o kadar iyidir diye dusunebiliriz fakat bu deger buyudugunde en tepedeki buyuklukler kotu yonde degisiyor.

Mesela cok buyuten mercekle iyi bir gorus elde edebilmek icin gozunuzle nesneye bir kac cm kadar mesafeden bakmaniz gerekebiliyor.

Malesef hem buyutme iyi olsun hem gorus mesafesi uzak olsun hem gorus capi buyuk olsun olmuyormus.

Basic features
Ultra-lightweight : 75g.
Material: ABS plastic / PVC leather.
Lens Material: HD optical multicoated glass.
Wide range of working distance 320mm-420mm.
Depth of field: 2.5X (90mm) 3.5X (80mm).
Vision: 2.5X (100mm) 3.5X (60mm).
A large field of view, long depth of field with high-resolution HD optical multicoated glass.
Basic functions: Bi-directional adjustment IPD, manual focus
New generation: The loupes and LED light can be used with your own eyeglasses frame as well.
Light source: highly-bright LED light with adjustable brightness.
The power of LED bulb: 3W.
Charging time: 5 hours.
Light intensity: 15000,40000LUX.
Battery life after a full charge: ~4 hours.
battery weight: 100g.
Charge voltage: AC110V/240V/50-60Hz.

Packing list
Loupes 1 pc.
Battery 1pc.
LED headlight with LED filter 1pc.
Glasses wiping cloth 1pc.
Screwdriver 1pc.
Battery charger 1pc .
headband 1 pc.
Aluminum box 1pc.
LED filter and side shield (Optional).

Son düzenleme:
Bu tür tasarımların en büyük sıkıntısı mercek tipidir.
Bu güne kadar kullandığım en harika mercek türü d Tipi olandır. Bir yüzü düs diğer yüzü tümsektir.
Düz yüzü nesneye bakmalı eğri yüzeyi ise göze bakmalı.
Bunu gözlük gibi kullanmayı hiç düşünmedim zira tek mercekli bir aparat sonuçta.

Masa üstü merceklerdeki sıkıntı da bu.
ortası ayrı kenarları ayrı görüntü verir ve hiçbir zaman bütünsel bir netlik sağlamaz.

Forum istatistikleri

Konular
6,307
Üyeler
2,611
Son üye
bcbagdat

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back